مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
این هم از صداقت ژاپنی ها!

شرکت خودروسازی فورد آمریکا از یک تأمین کننده سیم خودرو در ژاپن به دلیل تبانی برای تحمیل قیمت های کاذب شکایت کرد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، شکایتی که در دادگاه دیترویت علیه شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود فوجیکارا Fujikura Ltd. و یکی از شرکت های تابعه آن در حومه دیترویت تنظیم شده به دلیل تبانی این شرکت با قطعه سازان و تأمین کنندگان بوده که به طور مصنوعی بین سال های 2000 تا 2010 قیمت های قطعات مربوط به سیم کشی خودرو را بالاتر از قیمت واقعی به فروش رسانده اند. فورد این قطعات خودرو را به «اعصاب بدن انسان» تشبیه کرده و می گوید این قطعات «اعصاب سیستم عصبی خودرو» به حساب می آیند.

قطعه ساز ژاپنی فوجیکارا در ماه آوریل سال 2010 حکم دادگاه دیترویت و پرداخت 20 میلیون دلار غرامت را پذیرفت و برای انجام تحقیقات ضد انحصار قول همکاری داد. در بین آن سال ها فورد 10 میلیارد دلار صرف این قطعات کرده و هزینه ای که فورد متحمل شده بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن بوده است.

تا به حال قوه قضائیه آمریکا 15 مدیر اجرایی از 10 تأمین کننده قطعات را در آمریکا به جرم تبانی و افزایش قیمت کاذب به مبلغ 828 میلیون دلار جریمه کرده است که یکی از این تأمین کنندگان همین فوجیکارا، تأمین کننده سیم های داخل خودرو است. پیش از آن نیز شرکت تولیدی الکتریک دایموند در شهر اوساکای ژاپن به پرداخت 19 میلیون دلار غرامت محکوم شده بود.

این موارد به دلیل شکایت ها و دعاوی قضایی آشکار شده است و به احتمال زیاد دامنه آن وسیع تر از این صحبت ها است؛ به همین دلیل دولت آمریکا تحقیقات جامع ای را در این خصوص آغاز کرده است؛ ضمن آن که دامنه این تحقیقات به قاره اروپا هم کشیده شده است. رویترز هم گزارش کرده است که تاکنون در اروپا 4 تأمین کننده سیم های خودرو به پرداخت 182 میلیون دلار جریمه محکوم شده اند.

جالب این جا است که قربانی های این تبانی در اروپا علاوه بر رنوی فرانسه سه شرکت ژاپنی تویوتا، نیسان و هوندا بوده اند. در سال 2010 بازار سیم خودرو در جهان بازاری به بزرگی 26.9 میلیارد دلار بود.