مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
تأمین قطعه در خاک رقیب

غول های بزرگ تأمین کننده قطعات خودروی ژاپن دیگر اصراری ندارند در جایی بمانند که از آن ریشه گرفته اند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، از اول ژوئیه امسال نوبوآکی کاتوه شهروند افتخاری کره جنوبی شد.
این موضوع فقط از این جهت شگفت آور و قابل توجه است نیست که یک ژاپنی حاضر شده شهروند افتخاری در کشور رقیب باشد بلکه از این جهت مهم است که آقای کاتوه گرداننده بزرگترین تأمین کننده قطعه تویوتا یعنی بزرگترین و مهم ترین رقیب هیوندایی کره جنوبی است.
کاتوه که رئیس هئیت مدیره شرکت قطعه سازی دنسو است و بخشی از سهام این قطعه سازی متعلق به تویوتا است در مراسمی باشکوه و حین افتتاح یک کارخانه جدید در کره جنوبی، به عنوان شهروند افتخاری کره معرفی شد. این کارخانه جدید در کره جنوبی، تأمین کننده قطعات خودرو به هیوندایی و کیا خواهد بود.
تحلیل گران صنعت خودرو می گویند این یک رویداد عادی نیست و نقطه عطف یا تغییر دیدگاهی است که در صنعت خودرو رخ داده است.
در حقیقت این رویداد نشان دهنده ی فرایند تبدیل یک شرکت تابعه از یک خودروساز به یک تأمین کننده بزرگ جهانی است که توانایی تأمین برای چند قطعه ساز بزرگ در جهان را پیدا کرده است.
لی سانگ هیون از تحلیل گران مؤسسه NH Investment & Securities Co می گوید: تأمین کنندگان در حال ایجاد تنوع کاری هستند چون نمی خواهند پیامدهای وابستگی به یک خودروساز دامن آنان را بگیرد و با این کار می توانند قدرت چانه زنی خود را در قیمت گذاری قطعات بالا ببرند.
بسط و گسترش دنسوی ژاپن به کره جنوبی از زمانی به فکر ژاپنی ها رسید که مشاهده کردند جانسون کنترل، دلفای، بوش و GmbH یعنی بزرگترین رقبای دنسو حضور خود را در ژاپن تقویت کرده اند تا بتوانند گوی سبقت را از تویوتا بربایند. در حقیقت این سیاست جدیدی است که خودروسازان در پیش گرفته اند و به نفع تویوتا هم هست.
تویوتا هم از این سیاست بهره می برد چون با داشتن تأمین کنندگان جدید در شرایط بلایای طبیعی مثل سیل و سونامی و زلزله دچار وقفه در تولید و تعویق در تحویل خودرو به مشتری نمی شود.
هیوندایی هم با ایجاد تنوع در تأمین کنندگان خود امسال با خرید از دنسوی ژاپن، سیستم تهویه مطبوع خودروهای خود در آمریکا را تأمین کرد.
به نظر می رسد که این شروع یک خانه تکانی در زنجیره تأمین قطعات خودرو در آسیا باشد. آمارها هم نشان می دهد که در این ماه واردات قطعات خودرو به ژاپن نسبت به تمام ماه ها از اکتبر سال 2008 تا به حال بیشتر بوده است.
جانسون کنترل، بزرگترین تولید کننده صندلی و باتری خودرو در جهان در حال بسط و گسترش فعالیت های خود در داخل خاک ژاپن است.
بوش آلمان هم انتظار دارد از این سیاست جدید تویوتا منتفع شود چون بر اساس این سیاست، تویوتا تکیه خود به تأمین کنندگان ژاپنی را به نفع شرکت های تأمین کننده ژاپنی کمتر خواهد کرد.
تأمین کننده فرانسوی فائورسیا Faurecia SA هم در حال بسط و گسترش فعالیت خود در چین و ایالات متحده است. طبیعی است که این شرکت به چنین سیاستی روی بیاورد چون شرکت خودروساز فرانسوی PSA (پژو-سیتروئن) که سهام مدیریتی این تأمین کننده را در اختیار دارد در حال حاضر از وضعیت مناسبی در بازار اروپا برخوردار نیست.
شرکت دنسوی ژاپن هم که صندلی، کنترل کننده های الکترونیک و سیستم تهویه مطبوع خودرو می سازد تصمیم گرفته است 400 میلیارد ون (معادل 350 میلیون دلار تا سال 2020 در کره جنوبی سرمایه گذاری کند.
هیوندایی هم که تلاش می کند تا سال 2020 جایگاه خود را در بین خودروسازان جهان از هشتم به رتبه پنجم برساند، باید موفق شود قراردادهایی را در ایالات متحده، اروپا و ژاپن منعقد کند که به موجب آن امکان بسط و گسترش فعالیت هایش فراهم آید. شرکت هالا ویستئان که از شرکت های تابعه هیوندایی به حساب می آید و سیستم تهویه خودرو تولید می کند نیز راه دنسو و فائورسیا را در پیش خواهد گرفت.