جزئیات خودروهای بدون تصادف ولوو

شرکت خودروسازی ولوو جزئیات تازهای از فناوری در دست توسعه جاده ایمن و رانندگی بدون تصادف را منتشر کرده است که به تسهیل رانندگی و کاهش شمار تلفات منجر خواهد شد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، هدف نهایی از این فناوری، توسعه خودروهای خودران و مستقل عنوان شده است که به کاهش تصادفات و افزایش ضریب ایمنی رانندگی منجر میشود.

فناوری در دست توسعه جاده ایمن و رانندگی بدون تصادف ولوو شامل: تشخیص عابران پیاده در تاریکی، تشخیص حیوانات، تشخیص حاشیه جاده و موانع، ارتباط بین خودروها با یکدیگر، پارک خودکار و کنترل تطبیقی هدایت خودرو است.

فناوری تشخیص عابران پیاده و حیوانات بعنوان بخشی از «سیستم ایمنی شهر» ولوو توسعه یافتهاند و در حال حاضر بر روی مدل های S60، XC60، XC70 و S80 این شرکت نصب شده است.

این سیستم بصورت خودکار محاسباتی را بر روی موانع موجود در مسیر انجام داده و در صورت تشخیص سرعت کمتر از 30 کیلومتر در ساعت، اقدام به ترمز گرفتن میکند؛ در حال حاضر بیش از یک میلیون خودرو با عملکرد ترمز خودکار به فروش رسیدهاند.

به گزارش ایسنا، فناوری تشخیص حاشیه جاده که نخستین نمونه در نوع خود محسوب میشود، بر روی مدل XC90 در سال 2014 نصب شده و احتمال خروج خودرو از جاده یا برخورد با گاردریل را تشخیص میدهد.

فناوری ارتباط خودرو با خودرو (V2V) توسط کنسرسیومی از خودروسازان در دست طراحی است که امکان هشدار خودروها به یکدیگر در خصوص خطرات، تهدیدات موجود یا خروج از بین خطوط را فراهم میکند.

در فناوری پارک خودکار، خودرو پس از پیاده کردن مسافران اقدام به جستوجو برای یافتن نزدیکترین جای پارک موجود میکند و این فناوری مهمترین وعده خودروسازان برای تولید خودروهای مستقل و خودران عنوان میشود.

کنترل تطبیقی هدایت خودرو آخرین فناوری این مجموعه محسوب میشود که برای هدایت خودرو در ترافیک کند کاربرد دارد و شرکت های مرسدس بنز و کادیلاک نیز در حال کار بر روی سیستمهای مشابهی هستند.

فناوری خودروهای بدون تصادف ولوو برای سال 2020 در دست طراحی است که علاوه بر کاهش شمار مجروحان و کشتهشدگان تصادفات رانندگی، به ایمنی جادهها و تسهیل رانندگی کمک میکند.