مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
ساخت خودرو جدید خورشیدی 4نفره

دانشجویان دانشگاه آیندهوون هلند، اولین اتومبیل خورشیدی چهار نفره را ساختند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، این اتومبیل ها معمولا یك صفحه بزرگ خورشیدی دارند و به اتاقك كوچكی مجهز است كه راننده در آن می نشیند.این ماشین كه سقف پهنی دارد و پشتش كشیده است، هنوز شباهت زیادی به ماشین های معمولی ندارد.
تیم دانشجویان كه این اتومبیل را استلا نامگذاری كرده می گوید كه برد آن ۶۰۰ كیلومتر است.
سلول های خورشیدی استلا، نیرویی بیش از میزان مورد نیاز اتومبیل تولید می كند بنابراین برق اضافی را می توان به شبكه برق منتقل كرد.
لكس هوفسلوت از تیم سازندگان اتومبیل خورشیدی در دانشگاه آیندهوون می گوید: ما حساب كرده ایم كه در هلند این ماشین دو برابر برق مورد نیاز برای رانندگی در فاصله های عادی تولید می كند و برای كشوری مثلا مثل روسیه نور خورشید كافی برای رانندگی آن به طور روزانه وجود دارد.
برای ساختن این ماشین از مواد سبك مثل كربن و آلومینیوم استفاده شده و بدنه ای آیرودینامیك دارد كه بازدهی آن را بالا می برد. به علاوه این اتومبیل مجهز به صفحات كامپیوتری است كه كنترلش را آسان می كند. آنچه جدی بودن این طراحی را ثابت می كند این است كه دولت هلند به این اتومبیل مجوز راندن در جاده ها را داده است.
لكس هوفسلوت می گوید: این ماشین خیلی ایمن است، ما مجبور بودیم به دولت هلند ثابت كنیم كه این ماشین را می توان در جاده ها راند. این ماشین حالا اجازه رانندگی در جاده های هلند را دارد.
در ماه اكتبر مسابقه ای به طول سه هزار كیلومتر میان اتومبیل های خورشیدی در سطح دانشگاهی در استرالیا انجام خواهد شد و تیم آیندهوون در بخش كاربردی شركت خواهد كرد.
اما یك سوال مهم این است كه چه آینده ای در انتظار این اتومبیل است.
لكس هوفسلوت می گوید: راندن این ماشین هیچ هزینه ای ندارد اما اگر هزینه ساخت آن را در نظر بگیرید این ماشین دست ساز است و به عنوان یك نمونه آزمایشی تولید شده. اگر مقیاس تولید را بالا ببرید می توان قیمت آن را تا سطح ماشین های عادی پایین آورد.
به این ترتیب باید شركتی پیدا شود كه حاضر به سرمایه گذاری برای تولید انبوه آن باشد. درغیر این صورت استلا هم به جمع ماشین های عجیب و غریبی خواهد پیوست كه مدت كوتاهی خبرساز شدند و بعد از یاد رفتند.