مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
طراحی خودرو با ذائقه چینی

به تدریج که صنعت خودروی چین بالنده و بازار چین به بزرگترین بازار خودروی دنیا تبدیل می شود، ذائقه چینی ها هم در دنیا بر سایر ذائقه ها چیره و مستولی می گردد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، نیسان می گوید مدل هایی که بر اساس نیازها و خواسته های بازار چین طراحی می شوند به تدریج بر ذائقه دنیا سیطره پیدا می کنند. شرکت نیسان اکنون تعداد بیشتری از خودروهای ملهم از خواسته ها و نیازهای چینی ها را به بازارهای جهان عرضه می کند.
کارکنان خودروسازی ژاپن که اکنون در مراکز تحقیقات و نوآوری پکن مشغول به کار هستند تلاش می کنند استایل «داه کی» daqi چینی را در طراحی خودرو به کار بگیرند و به تدریج با ورود این خودروها به سایر نقاط جهان، ذائقه مردم تحت تأثیر آنان قرار خواهد گرفت.
توصیف این استایل خودرو آسان نیست اما همین که چند نمونه از آن مشاهده شود به راحتی می توان تشخیص داد که این سبک و سیاق مورد علاقه چینی ها است.
برخلاف گذشته که خودروسازان برتر جهانی تمام تلاش خود را به کار می گرفتند که برای بازار داخلی چین طراحی کنند، خود چینی ها بیشتر در حال کپی برداری از خودروسازان جهانی بودند اما اکنون همه چیز تغییر کرده و به سمتی می رود که طراحی ها در جهت برآوردن خواسته ها، نیازها و ذائقه چینی ها است و به تدریج این خودروها در بازارهای جهانی فراگیر خواهد شد.
شیرو ناکامورا مدیر طراحی نیسان برای بازارهای خارجی می گوید: بخش طراحی نیسان در چین مختص کشور چین نیست. این مرکز در صدد تولید خودروهایی ملهم از ذائقه چینی ها است که با ذائقه مردم دنیا جور در می آید.
هر چند نیسان چین 2 سال تا تولید این نوع خودروها فاصله دارد اما تمام کوشش این مرکز این است که از کارکنان چینی در یک استودیوی چینی بهره بگیرد و برای بازارهای اروپا و آمریکای شمالی طراحی کند. با این کار طراحی ها محدود به ذائقه ژاپنی ها نمی شود.
بنابراین در این مرکز از ایده های شکل گرفته در استودیوهای لندن، سان دیگو و آتسوگی در نزدیکی توکیو نیز بهره برداری خواهد شد.
تایجی تویوتا رئیس استودیوی طراحی نیسان چین می گوید: ما می خواهیم در خودروها به «داه کی» برسیم که ریشه در ذائقه مصرف کنندگان چینی دارد اما سعی می کنیم این نکته را در نظر بگیریم که در نهایت باید مورد پذیرش جهانی قرار گیرد.
ییل ژانگ از یک مؤسسه مشاوره ای خودرو در چین می گوید: طراحی بیوک لاکرواس جنرال موتورز در شانگهای چین با تعامل با استودیوی طراحی خودروی «وارن» در میشیگان آمریکا صورت پذیرفته است.
به بیان دیگر جنرال موتورز هم در چند سال گذشته با کمک و تعامل استودیوهای مختلف به طراحی خودرو برای چین پرداخته و به نوعی تلاش می کند ذائقه مردم دنیا را در طراحی خودروهایش به کار بگیرد. فولکس واگن هم همین کار را با طراحی جدید پاسات انجام داده بود و اکنون نوبت به نیسان ژاپن رسیده است که پا در جای پای سایر بزرگان بگذارد. نیسان استودیوی طراحی خودروی خود در پکن را از سال 2011 راه اندازی کرد.
با گسترش صنعت خودروی چین، نیسان هم این استودیوی طراحی را بسط داد. حالا که سطح فعالیت های آن 5 برابر سال 2011 شده مجبور است به فضای بزرگتر فکر کند و مرکز طراحی را به مکان جدید منتقل کند. از 30 نفری که در این مرکز جدید در حال طراحی هستند اکثر آنها چینی یا چینی الاصل هستند.
صنعت خودروی چین تا دهه 1990 فقط کپی کاری می کرد اما اکنون به کمک بزرگان خودروسازی جهان در حال پرورش طراحان خودرو است.