محدودیت خرید خودرو برای چینی ها

چین با هدف مبارزه با آلودگی هوا و ترافیک شهری قصد افزایش تعداد شهرهایی را دارد که در آنها محدودیت خرید خودرو وجود دارد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، سال گذشته که بیش از 13 میلیون خودرو در چین فروخته شد، خودروهای موتوری و دود ناشی از آنها به عنوان مهمترین عامل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ شناخته شد.
4 شهر بزرگ از جمله پکن و شانگهای در حال حاضر خرید وسایل نقلیه برای استفاده شخصی را مگر از طریق بخت آزمایی یا مزایده های دارای مجوز ممنوع کردهاند.
شی جیانهوا معاون دبیرکل انجمن تولیدکنندگان خودرو در چین اعلام کرده است که 8 شهر دیگر نیز این سیاست ها را به زودی به اجرا خواهند گذاشت.
شهرهای تیانجین در نزدیکی پکن، چانگکنیگ در جنوب غربی چین و شهر صنعتی شنژن در نزدیکی هنگ کنگ از جمله شهرهای مشمول این طرح خواهند بود.
به نوشته روزنامه چاینا دیلی چنین محدودیت هایی می تواند فروش خودرو را تا 400 هزار دستگاه یا 2 درصد کل فروش داخلی کاهش دهد که می تواند تأثیرات خاصی را بر رشد اقتصادی کشور داشته باشد.
انجمن تولید کنندگان خودرو چین که روابط نزدیکی با دولت دارد و توصیه هایی را در رابطه با سیاستگذاری خودرو به دولت می کند جزئیات بیشتری از این طرح را منتشر نکرده است.
تعداد خودروها در چین در اوایل سال 2008 از 3.13 میلیون دستگاه به 5.18 میلیون دستگاه رسید اما از آغاز سال گذشته خریداران برای خرید خودرو مجبور به کسب مجوز بودند. هر ماهه 20 هزار فرد خوش شانس برنده این مجوز می شوند.
ماه گذشته تعداد متقاضیان خرید خودرو به 1.53 میلیون نفر رسیده بود. کارشناسان معتقدند گسترش این طرح منجر به رسیدن دولت به اهدافش نخواهد شد چرا که این محدودیت ها تنها باعث کاهش رشد تعداد خودروها شده است و تعداد خودروها کاهشی پیدا نکرده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ