مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نیسان هم در عرضه لیف کم آورد

شرکت خودروسازی نیسان در عرضه خودروی الکتریکی لیف برای پوشش تقاضای موجود کم آورده است.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، با این که فروش خودروی الکتریکی لیف بسیار متزلزل و ناموفق شروع شد اما اکنون تقاضای آن از توان عرضه پیشی گرفته است.

اریک گاتفرید، مدیر فروش خودروهای الکتریکی نیسان به تازگی به دالاس رفته تا با نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش موضوع را بررسی کند.

شرایط برای خودروی الکتریکی پرآوازه لیف نیسان با سال گذشته تفاوت چشمگیری پیدا کرده است. سال گذشته فروش پایین خودروهای الکتریکی این گمانه را ایجاد کرده بود که خودروهای الکتریکی با استقبال خوبی مواجه نمی شوند و نیسان سرمایه گذاری سنگینی را به هدر داده است.

حالا نیسان ماهانه 2000 لیف می فروشد که نسبت به سال گذشته چهار برابر شده است. به همین دلیل نیسان با احتیاط، ظرفیت تولید خود را در سمیرنای تنسی افزایش می دهد.

چون افزایش ظرفیت تولید خودروی لیف با کندی صورت می پذیرد در طول تابستان هم انبارهای نیسان خالی خواهد بود؛ پیش بینی نیسان این است که از اواخر پاییز همه چیز روی روال برگردد.

یکی دیگر از مشکلات نیسان این است که ایالات متحده بسیار پهناور بوده و دامنه تقاضاها پراکندگی بالایی دارد. در طی دوسال گذشته بیشتر تقاضاها برای لیف در سواحل غربی و شهرهای دوستتدار محیط زیست مثل سانفرانسیسکو و سیاتل بالا بود. اما حالا تقاضاهایی از دالاس، سنت لویس، آتلانتا، شیکاگو و غیره می رسد که پراکندگی بسیار بالایی دارد.

در حال حاضر آتلانتا از لحاظ تعداد فروش مقام سوم بازار این خودرو را به خود اختصاص داده است. این شهر فقط به اندازه فروش 9 روز ذخیره دارد، کالیفرنیا که سال گذشته 38 درصد بازار لیف را به خود اختصاص داده بود امسال 27 درصد بازار را تشکیل داده است که دلیل آن گسترش بازارهای دیگر است.

یکی از دلایل بهبود فروش لیف، مهندسی مجدد در خطوط تولید لیف و کاهش قیمت 6000 دلاری آن است که قیمت را به 29 هزار و 750 دلار رسانده است و چون قانونگذاران آمریکا علاقه به گسترش خودروهای برقی دارند به میزان 7500 دلار اعتبار و معافیت از مالیات برای خودروهای الکتریکی در نظر گرفته اند.

یکی دیگر از دلایل بهبود فروش لیف، افزایش جایگاه های عمومی شارژ باتری این خودروها است، سال گذشته 100 جایگاه جدید در محل نمایندگی های فروش اضافه شده است. این جایگاه ها ظرف 30 دقیقه با استفاده از استاندارد CHAdeMO تا 80 درصد باتری را شارژ می کنند.