مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
واردات خودرو عربستان افزایش می یابد

واردات خودرو به عربستان سعودی تا سال 2015 سالانه به یک میلیون دستگاه خواهد رسید.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، در سال 2011 به دلیل توسعه بخش نفت و مشوق های دولت، فروش خودرو رونق پیدا کرده بود اما با زلزله در ژاپن و سیل در تایلند روند واردات خودرو به این کشور با وقفه مواجه شد.

در سال 2011 میزان واردات خودرو به عربستان سعودی 737 هزار 197 دستگاه بود و تا پیش از سال 2011 رشد سالانه واردات خودروی عربستان 4.8 درصد بود اما به پیش بینی بانک تجاری ملی در این کشور به دلیل رشد سالانه 8 تا 9 درصد تا سال 2015 واردات خودرو به این کشور از یک میلیون دستگاه در سال خواهد گذشت.

در آن صورت واردات خودروی عربستان سعودی به 76.4 میلیارد ریال سعودی خواهد رسید.

تقاضا برای خودرو در عربستان سعودی در سه سگمنت مختلف شکل گرفته است: طی دو سال گذشته تقاضا برای خودروهای کوچک30 درصد ، اس یو وی 4 درصد و خودروهای تجاری حدود 40 درصد افزایش داشته است.

بر اساس شاخص های جمعیت شناختی انتظار می رود با توجه به به افزایش جمعیت جوانان، تقاضا برای خودروهای سواری به قوت خود باقی بماند. رونق ساخت و ساز در عربستان سعودی به افزایش تقاضا برای خودروهای تجاری هم دامن خواهد زد.

بزرگترین صادرکنندگان خودرو به عربستان سعودی به ترتیب ژاپن، ایالات متحده و کره جنوبی هستند و در بخش خودروهای تجاری، تایلند نقش پررنگی دارد.

بانک تجاری ملی عربستان سعودی مهمترین نقش را در واردات خودرو به عربستان سعودی دارا است. انتظار می رود گشایش ال سی ظرف 5 سال آینده 13 درصد افزایش پیدا کند.