آیا تایرهای پهن تر سطح تماس را افزایش می دهند؟
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

هنگامی که شما اقدام به استفاده از تایرهای پهن تر روی اتومبیل خود کرده بدون انکه چیز دیگری راتغییر دهید، مساحت سطح تماس تایر خودرو تقریبا ثابت می ماند.این مساحت با اندازه متناسب است با قطر یا پهنای تایر، میزان فشار باد تایر و میزان وزنی که به آن وارد می شود.
نصب تایر های پهن تر باعث می شود که پهنای سطح تماس بیشتر شود اما فاصله طولی را کاهش می دهد. ( فاصله طولی اشاره به فاصله در نقطه تماس جلو و عقب تایر حین حرکت با سطح مسیر است) به همین دلیل افزایش توانایی تایرهای پهن تر در عبور از دایره پیچ ها با کاهش فاصله طولی در واقع جبران شده و تغییری به وجود نمی آید و میزان تراکنش تقریبا بدون تغییر باقی می ماند. این عدم تغییر در مورد طول مسیر توقف گیری و همینطور مقاومت در مقابل تشکیل حالت هیدروپلانینگ یا شناور شدن روی آب صادق است. افزایش جرم و اصطکلاک باعث کاهش سرعت و افزایش زمان طی یک دور پیست مسابقه و همینطور افزایش مصرف سوخت می شود.
اگر شما به عنوان یک فرد علاقه مند به خودرو مایل هستید که میزان چسبندگی خودروی خود را در عبور از دایره پیچ ها افزایش دهید، بهتر است از تایرهایی با کیفیت و تکنولوژی بالاتر، منتهی هم اندازه تایرهای خودرو خود استفاده کنید. خریداری یکی تایر خوب باعث می شود که دیواره های آن استحکام کافی در عبور از دایره پیچ ها داشته باشد، بنابراین می توانید به سرعت وارد پیچ شده و سریعتر از آن خارج شوید، ضمن آنکه احساس کار با فرمان دلپذیر تر خواهد بود.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
افزایش پهنای تایر هیچ گونه تاثیری بر افزایش سطح تماس آن با مسیر حرکت نمی گذارد چون همان گونه که مشاهده میکنید میزان مساحت دو قسمت قرمز رنگ یکسان است. یعنی تایر پهن تر، سطح تماس طوی کمتری داشته و تایر باریک تر سطح تماس طولی بیشتری دارد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاهش میزان باد تایر و یا افزایش وزن وارده بر آن، سطح تماس تایر با مسیر حرکت را افزایش می دهد، که البته باز هم انجام این کار با اشکالاتی مواجه است.
بسیاری از متخصصان سعی کرده اند با این مشکل مقابله کنند ولی در نهایت به این نتیجه رسیده اند که مناسب ترین روش، حفظ اندازه ها و ابعاد تایرهای استاندارد روی خودرو بوده و کافی است برای افزایش توانایی های دینامیکی و چسبندگی و تراکشن از تایرهایی با کیفیت ساختاری بالاتر ولی با همان اندازه تایرهای استاندارد استفاده شوداختصاصی پارس تیونینگ
مترجم : مهندس کیوان بنی هاشمی
تدوین : علیرضا فروغی فر
برگفته از مجله ماشین