Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: توصیه هایی در رابطه با لاستیک خودرو

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض توصیه هایی در رابطه با لاستیک خودرو

  درود بر همراهان پارس تیونینگ


  دوستان عزیز میتونید در این تاپیک نکات ایمنی برای انتخاب یه لاستیک نو یا دست دوم رو بازگو کنید.  چند توصيه بسيار مهم :


  1. حتما از تاير استاندارد خودرو استفاده كنيد.
  2. در هنگام انتخاب و تهيه تاير به نوع خودرو و سرعت و شرايط رانندگي و سطح جاده و شرايط محيط و فصل توجه كنيد.
  3. بازديد هاي دوره اي تايرهاي خودرو در جهت حفظ و نگهداري و ايمني بيشتر و راندمان بالاتر ومصرف سوخت كمتر امري حياتي است.
  4. باد تاير ها هر دو هفته يكبار كنترل شود.
  5. بهتر است تمام تاير هاي خودرو از يك نوع باشد و مشخصات يكساني داشته باشند و در صورت استفاده از تاير هاي تيوپ داربهتر است تيوپ داخل تاير نيزدر صورت تعويض تاير عوض شود.
  6. هيچگاه تاير هاي راديال و باياس پلاي را بطر همزمان بر روي يك خودرو استفاده نكنيد.
  7. از بالانس چرخ ها هرگز غافل نشويد.
  8. در هنگام كنترل باد چرخها تايرها بايستي سرد باشند و در حالتي كه لاستيك ها گرم ميباشند از خالي كردن باد اضافي بپرهيزيد.
  9. هر 8000 كيلومتر لاستيك هاي باياس پلاي بصورت ضربدري.و لاستيك هاي راديال بدليل داشتن جهت چرخش بصورت طولي جابجا شوند.
  10. يك باور اشتباه وجود دارد و آن اينست كه تاير هاي نو را در اكسل جلو خودرو قرار مي دهند تا با توجه به وزن بيشتر در اكسل جلو و كنترل بهتر فرمان ايمني خودرو بيشتر شود در صورتي كه ميبايست بدليل كمي وزن خودروها در اكسل عقب چسبندگي خودرو را با لاستيك هاي سالمتر و با آج بيشتر جبران كرد و از انحراف خودرو در پيچ هاي تند جلوگيري كرد.
  11. هيچگاه از رينگ معيوب و يا تعمير شده استفاده نكنيد.
  12. در صورت تجهيز خودرو به سيستم ضد قفل شدن چرخ ها abs و يا سيستم ضد لغزش asr هيچگاه سايز رينگ و تاير را بدون اصلاح وضعيت سيستم مديريت مركزي ecu تعويض نكنيد چون خودرو قابليتهاي خود را از دست خواهد داد.
  13. تاير زاپاس را در شرايط مناسبي نگهداري كرده و باد آن را همراه با فشار باد تاير هاي ديگر كنترل كنيد.
  14. نتيجه استفاده از تاير هاي غير استاندارد خودرو وارد شدن آسيب جدي به سيستم تعليق و دستكاه انتقال قدرت خودرو خواهد بود.

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  ممنوون
  بعلاوه خدا که باشی ، منهای هر چیزی زندگی میکنی!

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  برای تشکر از کلید لایک استفاده کنید.
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض نکاتی مهم راجع به تایر (لاستیک) خودرو

  نکاتی مهم راجع به تایر (لاستیک) خودرو

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  1) فشار هوای داخلی لاستیکها باید یکبار در هفته بازدید گردد.در این رابطه ممکن است جدولی جهت توصیه فشار مناسب هوای داخل لاستیکها توسط کارخانه سازنده خودرو ارائه شده باشد که در دفترچه راهنمای خودرو و یا بصورت برچسبی قسمت داخلی کاپوت یا رکاب خودرو درج شده است.

  2) تنظیم دقیق فشار هوای داخل لاستیکها ،تنظیم سوخت و نیز دوام عمر لاستیک را به همراه خواهد داشت.

  3) معمولا فشار هوای لاستیک زاپاس به مراتب بیشتر از بقیه آنها در نظر گرفته میشود.


  4) همزمان با تنظیم فشار،آج لاستیک را از نظر بریدگی ،سائیدگی و سایر صدمات احتمالی بررسی نمائید.

  5) سروالف (روزنه ورودی باد لاستیکها )را از نظر نشتی آزمایش کنید.


  6) لاستیکها را همچنین از نظر سایش غیر یکنواخت بررسی نمائیدو در صورت لزوم(وجود لاستیک سایی) زوایای چرخهای جلو راتنظیم نموده(درتعمیرگاه میزان فرمان نمایید) و یا لاستیکها را مطابق با جهت و دستورالعمل داده شده از طرف کارخانه سازنده جابجا نمائید.

  7) پنچر شدن در واقع خروج هوای داخل لاستیکها میباشد که این امر میتواند در اثر وارد شدن میخ یا یک شی تیز به داخل تایر ،اتفاق بیفتدحتی اگر تایر نو باشد. لاستیکهایی که دارای بافت فولادی هستند در مقابل عوامل موجود درراه باعث بروز پنچری میشوند،مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد.

  8) اکثر مواقع پنچر شدن باعث کاهش فشار هوای داخل تایرها شده و آنها را از رینگ جدا می کند.

  9) میانگین عمر لاستیکها معمولا 96000 کیلومتر است ،ولی تحت شرایط زیر کاهش میابد،ترمزهای شدید،رانندگی در هوای گرم، رانندگی با سرعتهای زیاد،باشتاب زیاد شروع به حرکت کردن،رانندگی در راههای با شرایط بد.

  10) هرگز زمان تعویض تایر را تا موقعی که کاملا سائیده و سطح آنها صاف شده و یا رویه آنها ترک خورده باشد به تعویق نیندازید.

  11) همواره با کنترل فشار هوای داخل لاستیکها، بالانس کردن لاستیکها و میزان کردن فرمان میتوان عمر لاستیکها را افزایش داده و از پنچر شدن آنها جلوگیری کرد.

  12) کیفیت و ظاهر هر چهار لاستیک باید مانند هم باشد.

  13) ابعاد لاستیکها باید متناسب با رینگ چرخها باشد.در این رابطه فروشندگان لاستیک جداول راهنمائی را در اختیار دارند،عدم تناسب اندازه های لاستیک با رینگ چرخ باعث فرسایش سریع آن میگردد.

  14) قطر خارجی بزرگتر از اندازه معمول رینگ و لاستیک باعث از بین رفتن دقت سرعت سنج ،برهم خوردن تناسب ساعت دورانی موتور نسبت به سرعت خودرو،بالا رفتن مصرف سوخت و کم شدن شتاب اولیه خودرو میگردد.سازندگان لاستیک کلیه ابعاد آنها را برای جلوگیری از موارد ذکر شده دقیقا مورد بررسی قرار میدهند.

  15) لاستیک یدک (زاپاس) خودرو باید برای استفاده درمسافتهای کوتاه و همراه با سرعت متوسط خودرو باشد.

  16) لاستیکها نباید د رهنگام دور زدن خودرو یا عبور از موانع و نیز در هنگام اعمال بار با بدنه قسمتهای اطراف خود(گلگیر) تماس پیدا نماید.

  17) برای سایش یکنواخت کلیه لاستیکها باید آنها را پس از طی (حدود 10000 کیلو متر) جابجا نمود.


  این تعویض می بایست بر اساس الگوی خاصی انجام پذیرد که برای خودروهای دیفرانسیل جلو (پژو ۴۰۵پراید و...) یا دیفرانسیل عقب (پیکان و...) یا دو دیفرانسیل (پاترول و...) و همچنین بر اساس پترن تایر متفاوت است. به اشکال زیر توجه کنید:  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  جابجایی لاستیکها:

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  برای تعویض لاستیک از روش زیر استفاده کنید:  1) برای آنکه مطمئن شوید که ماشین سر نخورده یا از روی جک نخواهد غلطید،یک تکه آجر سنگ یا چوب یا چوب چرخ به عنوان مانع در جلو یا عقب تایر ماشین بصورت مورب قرار دهید.گذاشتن مانع برای جلوگیری از حرکت در شیب است.در سطح صاف تفاوتی ندارد ولی بهتر است اگر چرخ عقب نیاز به تعویض دارد زیر چرخ جلو و اگر چرخ جلو نیاز به تعویض دارد زیر چرخ عقب گذاشته شود.

  2) اگر خودروی شما دنده اتوماتیک است،دنده را در حالت پارک قرار دهید و اگر سیستم دنده دستی است،آنرا در وضعیت دنده عقب قرار دهید.

  3) فلاشر های عقب را روشن کرده و ترمز دستی رانیز بکشید.مطمئن شوید که همه سرنشینان از خودرو پیاده شده اندپس از آن در پست خودرو مثلث خطر و یااشیاء منعکس کننده نور قررار دهید بطوری که حداقل از 45 متری قابل روئیت باشد.

  4) اگر رینگ دارای قالپاق میباشد برای دسترسی به پیچها آنرا بردارید.

  5) همه ی پیچها را شل کنیدولی بطور کامل در نیاورید.اگر پیچها مدت زیادی است که باز نشده اند ممکن است باز نمودن آنها مشکل باشد.اگر روغن ترمز همراه خود دارید کمی از آنرا در روی پیچها (محل رزوه)بریزید و چند دقیقه صبر کنید.حتی اگر لازم باشد میتوان از لوله ای به اندازه نیم متر که بتوان آنرا در داخل دسته آچار چرخ وارد نموده و بعنوان اهرم استفاده کرد.

  6) پیچها را به صورت متقاطع و دایرهای باز کنید.

  7) جک را در محل مناسب خود که در راهنما خودرو مشخص شده ، در زیر ماشین قرار دهید.

  8) به آرامی جک بزنید تا ماشین بلند شود. مطمئن شوید که جک به خوبی با ماشین در گیر شده است . جک زدن را تا جایی ادامه دهید که ماشین به اندازه کافی از زمین بلند شود و بتوان پیچهای لاستیکرا که در تماس با زمین است را باز کرد مراقب باشید در چنین وضعیتی هیچ قسمتی از بدن شما زیر خودرو قرار نگیرد. جک زدن را ادامه دهید تا چرخ بطور کامل از روی زمین بلند شود.

  9) مهره ها را از روی پیچها باز کنید .

  10) لاستیک را بطوز کامل از محل خود در آورید و آنرا بصورت افقی زیر خودرو و کنار جک قرار دهید که در صورت در رفتن جک آسیبی به ماشین نرسد.

  11) سوراخهای رینگ زاپاس را در امتداد پیچها قرار داده و با کمی فشار و بهآرامی لاستیک را جا بزنید.

  12) پس از جا زدن لاستیکها مهره ها را ابتدا چند رزوه با دست ببندید که این کار باعث جلوگیری از هرز شدن رزوها میشود را با همان روش در جای خود قرار داده و بصورت یکی در میان و ضربدری با استفاده از آچار سفت کنید.

  13) برای سفت نمودن مهره ها ،اهرم جک را در جهت مخالف پیچانده و خودرو را پائئی بیاورید . مطمئن شوید که خودرو بطور کامل روی زمین قرار گرفته است.

  لاستیک پنچر را در پوشش زاپاس قرار دهید. پس از اتمام کار اشیائی را که محض اطمینان در جلویا عقب خودرو قرار داده اید بردارید.


  تنها راه تشخیص یک لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک ،خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

  متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت انها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.
  خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط اب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده ، ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.
  این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق ،عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال انها به یک کشور ثالث ویا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردنند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان از ان باخبر هستند.
  این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیکهای تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد.در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن ان اطلاع می یابند.متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود.
  این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن ان را داد.
  سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.
  در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولید ان است.این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است.دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم اخر سال تولید را نشان می دهد.
  فرضا درج عدد 2106بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در بیست و یکمین هفته سال 2006 تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 می باشد.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  منبع: وبلاگ دنیای مکانیک و اتومکانیک

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  . فشار باد لاستیک چرخ ها مهمترین عاملی است که در عمر لاستیک اثر می گذارد ، فشار باد لاستیک را باید زمانی که لاستیک ها سرد است تنظیم کرد. اگر جلوبندی خودرو سالم و میزان باشد و چرخ ها هم بالانس باشند با نگهداشتن باد لاستیک ها در فشار درست ، عمر لاستیک ها تقریبا دو برابر می شود


  2. همیشه باید سالمترین لاستیک ها را در چرخ جلو استفاده کرد تا امکان ترکیدن کاهش یابد چون ترکیدن لاستیک های جلو خطرناک تر از ترکیدن لاستیک های عقب است و در سرعت های بالا احتمال چپ شدن خودرو چند برابر می شود


  3. لاستیک های جلو ، قسمت جلویی خودرو را هدایت می کنند و بالطبع بخش اعظم نیروی خودرو در سر پیچ ها را تحمل می کنند در حالی که لاستیک های عقب نیروهای رانش را تحمل می کنند و به همین دلیل است که لاستیک های چرخ جلو بیشتر در قسمت بیرونی آج خورده میشوند و لاستیک های چرخ های عقب از قسمت وسط آج آسیب می بینند .


  4. فشار باد زیاد و فشار باد کم هر دو باعث آسیب رساندن به لاستیک ها می شوند. پایین بودن فشار باد در هنگام رانندگی باعث اصطکاک بیشتر و در نتیجه تولید حرارت بیش از حد در لاستیک میشود و عمر لاستیک را به شدت کاهش می دهد. اگر لاستیک از دو طرف خورده شود ولی در بخش میانی سالم بماند نشانه کم بودن فشار باد لاستیک در طول رانندگی است و اگر فقط در وسط سائیده شود نشانه زیاد بودن فشار باد لاستیک است.


  5. معمولا بعد از رانندگی طولانی و به خاطر گرم شدن لاستیک، فشار باد زیاد میشود، اگر در این حالت فشار باد لاستیک از حد توصیه شده بیشتر شد نیابد آن را کم کرد، باید پس از خنک شدن لاستیک ، دوباره فشار باد را کنترل کرد .


  6. در هنگام خرید لاستیک باید به نوع خودرو و همچنین نوع رینگ توجه کرد. رینگ حتما باید استاندارد خودرو باشد و از نظر پهنا و قطر رینگ مشابه لاستیک استاندارد باشد.


  7. باید هنگام استفاده از لاستیک های بدون تیوب حتما توجه کرد که این نوع لاستیک ها را فقط میتوان روی رینگ مناسب آن استفاده کرد و رینگ نباید تعمیر و یا جوشکاری شده باشد


  8. استفاده از لاستیک ها با اندازه های مختلف و مارک های متفاوت ( به عنوان مثال رادیال یا معمولی ) در یک محور اشتباه است. این کار امنیت خودرو در سرعت های بالا را به خطر می اندازد چون لاستیک های با ساختار متفاوت و حتی ساخت شرکت های مختلف از نظر ارتفاع و پهنای لاستیک با یکدیگر فرق دارند.


  9. بار سنگین ، عمر لاستیک را کم میکند چون به نسوج لاستیک بیش از اندازه فشار وارد میشود.


  10. فشار باد لاستیک خودرو باید به اندازه ای باشد که از طرف کارخانه سازنده اتومبیل توصیه شده است. باد لاستیک ها را باید به طور منظم بررسی کرد که کمتر از حد تعیین شده نباشد زیرا در این صورت حرارت زیادتری تولید می شود و این حرارت بزرگترین دشمن لاستیک است و علاوه بر آن فرسایش لاستیک را از دو طرف افزایش می دهد و مصرف سوخت را بالا می برد.


  البته این به آن معنی نیست که باید باد لاستیک ها بالا نگه داشته شوند زیرا رانندگی دیگر مطلوب نخواهد بود. بنابراین در شرایط معمولی فشار باد لاستیک وقتی که سرد است باید درست به همان اندازه توصیه شده باشد.


  11. از رینگ های زنگ زده ، پوسیده ، تاب دار و جوشکاری شده نباید به هیچ وجه استفاده شود


  12. قبل از مسافرت های طولانی باید از سالم بودن لاستیک ها ، چرخ و زاپاس اطمینان حاصل شود. هرگاه عمق آج لاستیک کمتر از یک و نیم میلیمتر شد لاستیک باید تعویض شود.


  13. حرکات غیر عادی خودرو از قبیل کشیده شدن به یک طرف و یا لرزش را باید جدی گرفت و در صدد رفع نقص فنی خودرو برآمد.


  14. عمق آج لاستیک های خودرو را باید مرتبا بررسی و کنترل کرد ، بهتر است قبل از اینکه کاملا لاستیک صاف شود از زیر خودرو خارج شود تا از به مخاطره افتادن سلامتی سرنشینان جلوگیری شود.


  15. اگر خودرو برای مدت طولانی متوقف می شود و مورد استفاده قرار نمی گیرد بهتر است لاستیک ها از زیر خودرو خارج شوند و با جک زدن از قرار گرفتن سنگینی خودرو روی لاستیک ها جلوگیری شود


  16. لاستیک ها باید به صورت تیغه ای انبار و نگهداری شوند.


  17. از قرار دادن لاستیک در محیط باز و در معرض تابش مستقیم نور خورشید به شدت جلوگیری شود.
  18. لاستیک ها را نباید در نزدیک منبع گرمایی و مواد شیمیایی قرار داد.  خطرات ناشی از عدم تنظیم باد لاستیک


  لاستیکهای خودرو باید به میزان توصیه شده توسط سازنده خودرو باد شود. مهمترین عامل سلامتی لاستیک خودرو هوا است که آن هم (تقریبا) رایگان است.فشار باد مناسب، قدرت لاستیک را در برابر نیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی، مانند ترمز کردن، شتاب گرفتن و... بیشتر میکند. بهترین وضعیت لاستیک، با فشار باد مناسب مهیا میشود


  اگر فشار باد خیلی زیاد باشد، معایب زیر ظاهر میشود:


  1 . باریک شدن سطح تماس لاستیک و جاده، کاهش قابلیتهای لاستیک و پایداری آن


  2. سلب آرامش و راحتی در رانندگی


  3. ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی


  4. از بین رفتن قابلیت جذب نیروهای وارده از جاده به لایههای میانی لاستیک و افزایش آسیبپذیری آنها


  5. تمایل زیاد به جدا شدن لایههای لاستیکی در زمان گرم شدن لاستیک، به دلیل تجمع نیروها در مرکز آجها


  اگر فشار باد کم باشد، معایب زیر ظاهر میشود:


  1. زیاد شدن مصرف سوخت به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با جاده


  2. سفت شدن یا انحراف فرمان به یک سمت در هنگام کم باد بودن چرخهای جلو


  3. ساییده شدن سریعتر و بیشتر قسمت بیرونی آجها


  4. بروز خطر جدی با بالا رفتن بیش از اندازه دمای لاستیک در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در ناحیه تماس لاستیک با جاده و افزایش احتمال جداشدن لایهها
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 6. #6
  اندازه نوشتار

  Post لاستيك خودرو

  نحوه ی فرمان دادن، هدایت، شتاب گیری و ترمز کردن مطلوب خودرو به سطح جاده و آج لاستیک بستگی دارد. وقتی سرعت خودرو کم، بار آن ناچیز و سطح جاده عادی باشد کیفیت لاستیک چندان محسوس نیست اما در سرعت های زیاد همراه با بار زیاد و در جاده های کم اصطکاک مثلا یخ زده و لغزنده، کنترل و هدایت مطمئن خودرو به لاستیک خوب بستگی دارد. لاستیک باید به اندازه ی کافی پهن باشد تا نیروی وارد شده از طرف جاده و وزن شاسی را تحمل کند و نیز نرم و الاستیک عمل نماید تا ضربات اولیه جاده را مانند فنر جذب کند.

  نیروهای وارد شده بر تایر خودرو
  الف: نیروی کششی وارد بر تایر که در هنگام شتاب گیری از طرف تایر بر سطح جاده وارد می شود و باعث برطرف کردن نیروی اصطکاک جاده می شود.
  ب: نیروی فشاری وارد بر تایر
  این نیرو در هنگام ترمز کردن از طرف جاده و شاسی بر تایری که نیروی منفی دارد یا همان نیروی مخالف حرکت بدنه این نیرو به ان وارد شده و آن را تحت فشار قرار داده
  ج : نیروی جانبی وارد بر تایر
  نیرویی است که در اثر چسبندگی در موقع پیچیدن در تایر به وجود می آید و عکس العمل نیروی جانب به مرکز است. نیروی جانب به مرکز تمایل دارد بدنه ی خودرو را به خارج از پیچ منحرف کند. نیروهای عکس العمل در چرخ ها به صورت نیروی چسبندگی آج ها به کف جاده ظاهر شده و از لغزیدن چرخ به طور عرضی جلوگیری می کنند. وقتی تایر فاقد آج باشد در مقابل نیروهای مختلف مثلا نیروهای شتاب، ترمز، جانبی و غیره، نیروی چسبندگی کم تری دارد بنابراین در آن لغزش به وجود می آید. وقتی در تایری لغزش ایجاد شود نیروی کششی موثر آن کاهش یافته و قدرت مفید و موثر در چرخ ها تلف می شود. تایر و چرخ یک مجموعه هستند که خرابی هر یک بر چگونگی استفاده ی صحیح از آن تاثیر می گذارد.

  ساختمان تایر
  آج تایر
  این قسمت به عنوان رابط بین سطح جاده و تایر، با ترکیبی از لاستیکهای طبیعی و مصنوعی به عنوان لایه خارجی وظیفه محافظت از بدنه را در برابر سایش و صدمات احتمالی بر عهده دارد. طرحهای مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته میشود. میتوان به طرحهای رگهای ، عرضی ، ترکیبی از عرضی و رگهای و بلوکی اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

  برای مثال طرح رگهای در تایرها جهت استفاده در جادههای هموار برای حرکت سریع کاربرد دارد. مقاومت بالا در برابر لغزش و صدای کم از جمله ویژگیهای این طرح است. همچنین در مورد طرح عرضی میتوان گفت تایر با این آج نسبت به طرح رگهای ، کشش بهتری دارد، اما صدای آن زیاد است و مقاومت کمی هم در برابر لغزش دارد.

  این طرح بطور کلی بیشتر مناسب خودروهایی است که در مسیرهای ناهموار تردد میکنند. طرح بلوکی تایر نیز بیشتر در تایرهای ویژه برف کاربرد دارد، زیرا باعث کاهش لغزش در جادههای برفی میشود.

  لایه های سرپوش:
  برخی تایرها با دارا بودن 2 یا چند لایه از جنس پلیاستر جهت نگه داشتن هر چه بهتر بقیه اجزای داخلی تایر خصوصاً در سرعتهای بالا انتخاب مناسبی برای خودروهای پرسرعت خواهند بود.

  تسمه محافظ:
  در تایرهای رادیال، لایههای محافظ فولادی مانند حلقهای پیرامون تایر، بین آج و بدنه قرار میگیرند و علاوه بر ایجاد اتصال بین این دو قسمت و جذب ضربات ناشی از سطح جاده، مانعی در مقابل سوراخ شدن بدنه ایجاد میکنند.
  البته در تایرهای بایاس پلای نیز لایههای محافظی از جنس نایلون (و بعضا در خودروهای سواری از جنس پلی استر) وجود دارد.

  بدنه تایر:
  بدنه متشکل از لایههایی از رشتههای مقاوم و مستحکم است که مجموعاً قابلیت تحمل فشار داخلی تایر و همچنین جذب نیروهای وارده از سطح جاده را داراست. معمولا در خودروهای سواری جنس این لایه از الیاف پلیاستر است و در خودروهای سنگین از فولاد استفاده میشود.

  زاویه نصب این لایهها نسبت به محیط تایر در نوع رادیال بین 88 تا 90 درجه و در نوع بایاس پلای 30 تا 40 درجه است. استحکام یک تایر معمولی با تعداد لایههای بدنه توصیف میشود.

  زهوار تایر :
  زهوار، حلقهای از سیمهای فولادی با استحکام بالاست که با لاستیک پوشانده شدهاند و جهت حفظ وضعیت تایر در رینک و جلو گیری از خروج تایر بکار میرود.

  دیوارههای کناری :
  پایداری جانبی تایر توسط این دیوارهها فراهم میشود و مشخصات تایر و نام سازنده آن نیز بر روی این قسمت نوشته میشود.
  آستر داخلی تایر :
  این لایه لاستیکی که جایگزینی برای تیوپ در تایرهای بدون تیوپ است، جهت جلوگیری از نفوذ آزمایشهای مربوط به هوا به بیرون از تایر بکار میرود.

  لایه گذاری تایر
  تعداد لایه های تایر به نوع و مقدار بار روی ان بستگی دارد مثلا در خودروهای سبک بین 2 تا 6 لایه و در خودروهای سنگین بیش از 14 لایه به کار می رود لاستیک های رویی در سه نوع لایه گذاری می شود:

  لایه های مورب متقاطع
  لایه های مورب متقاطع منجید دار
  لایه گذاری رادیال


  1 - لایه گذاری مورب متقاطع :
  در این روش یک لایه با زاویه 25 تا 40 درجه نسبت به محور قرار می گیرد و لایه ی دیگر با زاویه مشابه و قرینه روی لایه ی اول گذاشته می شود، به همین ترتیب لایه ی بعدی یکی در میان با زاویه روی هم چیده می شوند.

  2 - لایه گذاری مورب متقاطع منجید دار :
  این روش لایه گذاری عیناٌ مانند روش مورب متقاطع است با این تفاوت که قسمت تکیه گاه آن را که با سطح جاده تماس می گیرد به وسیله منجید های با زاویه 20 تا 35 درجه تقویت می کنند این عمل مقاومت و استحکام تایر را بالا می برد.

  3 - لایه گذاری رادیال :
  این روش لایه گذاری با دو نوع دیگر تفاوت دارد در این روش لایه ها از یک تکیه گاه به تکیه گاه دیگر با زاویه 90 درجه نسبت به محور کشیده می شوند برای ایجاد استحکام و تقویت تایر در این روش هم منجید گذاری می کنند که زاویه آن نسبت به خط مرکزی بین 10 تا 30 درجه است.

  خصوصیات لایه گذاری های مختلف تایرها
  در روش مورب متقاطع به علت زاویه نسبتا کوچکی که بین نخ های لایه گذاری شده و محور وجود دارد، نیروی اصطکاک کمی بین لایه ها و آج لاستیک ایجاد می شود و در نتیجه گرمای تولید شده درلاستیک چندان زیاد نیست از این رو برای خودروهای پر سرعت مناسب است، افزون بر آن مقاومت جانبی تایر نیز نسبتا زیاد است و تنها عیب آن استهلاک نسبی زیادی است که در آج های لاستیک وجود دارد.

  در روش رادیال به علت زاویه 90 درجه ای که بین نخ های لایه ها نسبت به محور لاستیک وجود دارد مقاومت و استحکام خیلی زیادی در لاستیک به وجود می آید.

  در لایه گذاری مورب متقاطع، دیواره ی جانبی لاستیک بسیار محکم تر از رادیال می شود، این استحکام را می توان در هنگام زیر بار قرار گرفتن تایر مشاهده کرد.
  تایر رادیال دارای دیواره ای نرم و ارتجاعی و لاستیک مورب متقاطع دارای دیواره ای سخت است. به علت نرمش زیاد لاستیک رادیال تمایل آن به متورم شدن در زیر بار زیاد است ،این حالت یکی از معایب لاستیک های رادیال محسوب می شود.

  بهترین مزیت لاستیک رادیال ان است که با غلتش چرخ در روی جاده نخهای عرضی، به سهولت در کنار هم می لغزند و کوچکترین مقدار ضریب اصطکاک در لایه ها ایجاد می شود و در نتیجه گرمای تولیدی آن در سرعت زیاد کم است.
  باید دانست که لاستیک خنک میل به غلتش بهتری نسبت به لاستیک گرم دارد، ثانیاً نیروی اصطکاک کم تری را در برابر نیروی موتور تولید می کند و نیز سوخت مصرفی موتور پس از طی یک صد کیلومتر کاهش پیدا می کند.

  مواد ساختمانی تایر
  مواد مختلفی در ساختمان تایرها به کار می رود که عبارت است از:

  الیاف نخ و فایبر گلاس و فولاد با لاستیک طبیعی یا مصنوعی.
  الیاف نخ ابریشمی با نام تجاری dynacor یا tyrex
  نخ های نایلونی که با اعداد معرفی می شوند، مثلا عدد 6 یا 66 که در روی تایر نوشته می شود.


  معرف داشتن نخ های نایلونی در بین لاستیک است، الیاف پلی استر که رایج ترین ماده است، با نام تجاری vitacord و Dacron و kodel معرفی می شوند.

  نخ های فایبرگلاس در لایه های لاستیک مقاومت زیادی نسبت به سایر نخ ها در آن تولید می کند اما در حالت ارتجاعی آن را می کاهد.
  از الیاف فولادی در بین منجید های لاستیک رادیال استفاده می کنند تا مقاومت لاستیک در مقابل ضربه افزایش پیدا کند.

  علاوه بر الیاف گفته شده از لاستیک، که ترکیبی از الاستومر طبیعی یا مصنوعی است استفاده می شود برای به دست آمدن خواص مورد نظر مواد شیمیایی مختلف به لاستیک اضافه می کنند برای مثال افزایش دوده به لاستیک مقاومت سایش آن را بالا می برد.

  باید دانست که لاستیک سخت دارای مقاومت سایشی نسبتا خوبی است، اما ضریب اصطکاک زیادی دارد و لاستیک نرم دارای ضریب اصطکاک کم و مقاومت سایشی اندکی است ، بنابراین برای هر نوع کاربرد، لاستیک مناسب تهیه می شود و عمر مفیدی برای هر یک در نظر گرفته می شود دوام لاستیک ها نسبت به درجه حرارت و سنوات کارکرد تعیین می شود مثلا در یک تراکتور دوام لاستیک در حدود 20 سال و در یک کامیون 130000 کیلومتر و در یک خودرو 80000 کیلومتر و در یک خودروی مسابقه 800 کیلومتر است.

  مزیت تایر با مواردی همچون: طرح آج و زیبایی و دقت قالب گیری و مواد به کار رفته در ساختمان ان معین می شود.

  طراحی آج های تایر
  آج تایر، در جاده ی خشک تاثیر چندانی ندارد، نمونه بسیار روشن آن صاف بودن تایرها در خودروهای مسابقه است، که برای چسبندگی بهتر تایر با سطح جاده آن را صاف طراحی می کنند.

  نقش آج تایر وقتی ظاهر می شود که تایر در جاده ی شنی، یخ زده، برفی یا مرطوب و خیس حرکت کند - برای چرخ های جلو که فرمان بر روی آن قرار دارد.

  آجی مناسب است که همان آج در چرخ های عقب کارایی کم تری دارد، اما وقتی چرخ کشنده همان چرخ فرمان پذیر هم باشد یعنی محرک جلو، نوع استفاده از آن متفاوت می شود.

  آج راه را ه برای خودروهای سواری از سال 1940 میلادی به کار گرفته شده و کارایی نسبتا خوبی داشته است. اگر به راه راه های آج توجه کنید، ملاحضه خواهید کرد که آج ها با خطوط عرضی قطع شده اند و برجستگی وسط بدون بریدگی است، این برش ها برای دفع آب باران یا یخ از وسط تایر به اطراف و پیوستگی در خط میانی برای شکستن و بریدن مقدار آب به دو قسمت و پخش کردن آن به وسیله ی آج های کناری است.

  البته این نوع آج برای حرکت در روی برف و گِل چندان مناسب نیست و حتی در هنگام نو بودن نیز در روی برف و گل می لغزد زیرا گل و برف بین شیار اجها را پر کرده لاستیک را به شکل لاستیک بدون اج در میاورد به همین دلیل برای حرکت بر روی برف و گل ساخته شده است.

  در این طرح آج ها به صورت جدا از هم هستند و لبه های ان تیز بوده باعث شکسن لایه های برف وگل و پراکندگی ان از زیر تایر می شود این تایر را نباید در جاده های خشک و معمولی به کاربرد زیرا به سهولت فرسایش پیدا می کنند.

  برخی لاستیک ها از نوع چهار فصل هستند این نوع لاستیک از سال 1978 میلادی در خودروهای سواری به کار گرفته شد. خصوصیات آن در حد دو نوع لاستیک یاد شده است، آج های بازکناری آن از پر شدن شیارها جلوگیری می کند. این نوع لاستیک با علامت MS نشان داده می شوند از سال 1987 میلادی به بعد اکثر سازندگان تایر طرح چهار فصل را برگزیده اند.

  عمل آج های تایر در جاده های بارانی تماس چرخ با جاده ی پوشیده از آب کاهش می یابد؛ کار تایر مطلوب کنار زدن آب های زیر تایر و پراکندن آن به اطراف است. مقدار آبی که در زیر تایر باقی می ماند به وسیله گودهای آج جذب شده به پشت چرخ پرتاب می شود، در سرعت های زیاد توده ی آب جمع شده در زیر تایر امکان پخش شدن پیدا نمی کند، مانند گره ای چرخ را از جاده بلند می کند؛ این پدیده در تایرهای کهنه شدیدتر ظاهر میشود، چنین تایری نمی تواند به خوبی شتاب بگیرد ترمز کند و یا تحت کنترل فرمان خودرو درآید.

  لاستیک های با شیار عرضی پهن چسبندگی بهتری با سطح جاده پیدا می کنند، برعکس لاستیک فرسوده و لاستیک صاف در جاده ی مرطوب بسیار ضعیف عمل می کنند. عمق متوسط آج در تایر نو، سه هشتم اینچ و تا عمق یک شانزده هم اینچ ایمنی تایر پذیرفتی است، عمق آج ها را با عمق سنج اندازه می گیرند.

  مشخصات لاستیک خودرو
  روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و کدهای درج شده است که در حقیقت شناسنامه لاستیک خودرو هستند.

  اندازه تایر
  اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچون P۱۶۵/۶۵R۱۳ )برای مثال، اعداد روی تایر پراید) نشان داده میشود. معنی آن چنین زیر است:

  تایر خودروی شخصی = P

  ۱۶۵ پهنای تایر برحسب میلیمتر = W

  ۶۵ نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن برحسب میلیمتر= H

  رادیال = R

  ۱۳ قطر رینگ بر حسب اینچ = L

  حد بارگذاری
  این عدد نماینده حداکثر وزنی است که تایر میتواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر است برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین ۷۵ تا ۱۰۵ است. برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید ۷۶ و معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار است، یعنی این تایر هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد حداکثر ۴ درصد کیلوگرم را میتواند حمل کند. توجه داشته باشید هرگز لاستیکی را که حد بارگذاری آن کمتر از میزان توصیهشده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید.

  علامت حداکثر سرعت قابل تحمل
  حداکثر سرعتی که لاستیک میتواند تحمل کند، با یک حرف از A تا Z بیان میشود. برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان میدهد، هنگامی که تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب میبیند و یا ممکن است بترکد.

  تاریخ ساخت لاستیک
  کلیه لاستیکها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند که با چهار رقم نشان داده میشود. دو عدد اول نشاندهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیک هستند. برای مثال عدد "۱۶۰۷" نشان میدهد این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ میلادی تولید شده است.

  امروزه همراه لاستیکهای نو خارجی، یک کارت دریافت میکنند که پس از وارد کردن مشخصات باید به آدرس شرکت سازنده پست شود یا لاستیک را از طریق اینترنت، ثبت میکنند تا هرگونه کارکرد نامناسب بعداً قابل پیگیری باشد.

  حداکثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر
  عددی که در مقابل عبارت "حداکثر فشار باد" روی تایر درج میشود، مربوط به فشار بادی است که باید لاستیک داشته باشد ، وقتی شما میخواهید حداکثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل کنید. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده برای استفاده نرمال نیست. مقدار توصیه شده فشار باد تایرها روی یک پلاک که معمولاً در لبه داخلی یکی از دو درجلو نصب میشود ، نوشته شده است. اگر آن را نیافتید، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.


  تنظیم باد تایر
  ابزار تست فشار باد تایر

  فشار باد مناسب قدرت تایر را در برابرنیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی مانند ترمز کردن ,شتاب گرفتن و غیره بیشتر می کند . بهترین وضعیت تایر ,با فشار باد مناسب مهیا می شود,بنابراین باید حداقل دو هفته یکبار فشار باد را تنظیم کنید.

  تایر اتومبیل

  تفاوت میزان باد تایر

  اگر فشار باد خیلی زیاد باشد معایب زیر ظاهرمی شود:

  فشار باد زیاد
  باریک شدن سطح تماس و اهش قابلیت های تایر و پایداری آن .
  سلب آرامش و راحتی در رانندگی!
  ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی.
  قابلیت جذب نیرو های وارده از جاده به لایه های میانی از بین می رود و با کم شدن استقامت آنها در برابر نیروها آسیب پذیریشان زیاد می شود .
  به دلیل تجمع نیروهادر مرکز آج ها لایه های لاستیکی در زمان گرم شدن تمایل زیادی به جدا شدن دارند.


  اگرفشار باد کم باشد معایب زیرظاهر می شوند:


  زیاد شدن مصرف سوخت به دلیل افزایش سطح تماس با جاده
  اگر چرخ های جلو کم باد باشند فرمان سفت و یا به یک سمت کشیده می شود
  ساییده شدن سریع تر و بیشتر قسمت بیرونی آج ها
  در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در منطقه تماس با جاده حرارت فوق العاده بالا می رود و امکان جداشدن لایه ها بیشتر میشود که این مساله خطرات زیادی در پی دارد
  موج دار شدن و بالا رفتن حرارت در سرعت های بالا

  چند نکته:

  برای حرکت در بزرگراه ها و با سرعت بالا فشار باد را طبق سفارش کارخانه بیشتر کنید.
  خودرویی که بار سنگین حمل می کند دقیقا شرایط تایرکم باد را دارد.
  باد تایر را همیشه در حالت سرد و یا زمانی که 2تا3 کیلومتر با سرعت کم حرکت کرده تنظیم کنید زیرا حرارت فشار را افزایش می دهد تابش نور خورشید در زمان پارک طولانی یز چنین حالتی ایجاد میکند.
  هیچگاه این اضافه فشار را در زمان گرم بودن تایر خارج نکنید زیرا هنگام خنک شدن تایر دچار کمبود وزن می شود.
  بعد از تنظیم باد در پوش "والو"را با دقت ببندید.
  تنها به چشم خود برای تنظیم باد اعتماد نکنی.
  حتما به فشار استاندارد داده شده توسط کارخانه سازنده توجه کنید.
  فشار استاندارد داده شده.
  همواره فشار باد تایر زاپاس را بیشتر از حد اکثر فشار داده توسط کارخانه سازنده تنظیم کنید
  _________________

 7. #7
  اندازه نوشتار

  پیش فرض درباره ی تایر ها


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  ۱-تایر خودرو سواری که حرفP مخفف Passenger هست
  ۲- پهنای لاستیک، یا بعبارتی عرض مقطع تایر بر حسب میلیمتر W
  ۳-فاق لاستیک( نسبت ارتفاع مقطع به عرض مقطع تایر):به نسبت ارتفاع مقطع تایر به عرض مقطع تایز بطور عامیانه"فاق" تایر میگن.بعنوان مثال برای لاستیک فابریک 206 با ابعاد 185/65 ، ۶۵ یعنی اینکه ارتفاع مقطع تایر ۶۵ درصد عرض مقطع(پهنای تایر که 185 هست) میباشد. بنابراین در تایرهایی با فاق کمتر ارتفاع دیواره کوتاهتر است
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  ۴-نوع ساختار (رادیال Radial ): بطور کلی تایرها از لحاظ نوع ساختار به دو گروه اصلی تقسیم میشن:
  ۱) تایرهای بایاس : در این دسته از تایرها امتداد نخهای لایه با خط مرکزی تایر زاویه مورب میسازد و قرار گیری لایهها روی یکدیگر به صورت ضربدری میباشد. جنس نخ لایهها از نایلون است و در بدنه تایر بجز در ناحیه طوقهها از سیم فولادی استفاده نمیشود.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  2)تایرهای رادیال : در تایر رادیال امتداد نخهای لایه باخط مرکزی تایر زاویه ای در حدود ۹۰ درجه میسازد و به عبارت دیگر امتداد نخها در جهت شعاعی قرار گرفته است. جنس نخ لایهها عموما از ریون یا پلی استر است در تایرهای رادیال به منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایههایی به عرض عاج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده میشود. الیاف مصرفی در کمربند از جنس نخ یا سیم فولادی است.در صورتی که کمربند نخی باشد تایر را رادیال نخی و در صورتی که سیمیباشد تایر را رادیال سیمی(استیل بلت) مینامند.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  ۵-قطر رینگ بر حسب اینچ

  ۶-شاخص بار و سرعت ( جداول مربوطه در ذیل آمده است )
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  جدول شاخص بار یا Load Index
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  جدول شاخص سرعت یا Speed symbol
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  ۷-استاندارد انجمن حمل و نقل آمریکا یا DOT که مخفف Department Of Transportation هست
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  ۸-مشخصات ساختار تایر:این عبارت، مواد سازنده لاستیک را توضیح میدهد. به عنوان مثال، عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL یعنی رویه لاستیک مرکب از یک رویه پلیاستری به همراه دو لایه سیم فولادی است.

  ۹-مشخصه تحمل حرارتی و چنگ زنی تایر به جاده (اصطکاک) و دوام یا UTQG که مخففUniform Tire Quality Grading (درجه بندی یکسان کیفیت تایر ) هست
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  یکی از اطلاعاتی که معمولاً بر روی تایر وجود دارد، نتایج تستی به نام Uniform Tire Quality Grading یا درجه بندی یکسان کیفیت تایر است. این تست اکنون برای تمام لاستیکهای خودروهای سواری که در آمریکا به فروش خواهند رفت اجباری است (لاستیکهای برف از این قاعده استثنا هستند). در این تست سه معیار دوام یا Treadwear، اصطکاک یا traction و تحمل دما یاtemperature مورد آزمایش قرار میگیرد. در تست دوام تایر، لاستیک در شرایط یکسان و ویژه ای قرار میگیرد و هرچه عدد اعلام شده بزرگتر باشد نشانگر دوام بیشتر آن لاستیک است. این عدد صرفاً یک میزان نسبی است و تنها چیزی که از آن میتوان فهمید اینست که تایری با درجه ۲۰۰ در شرایط یکسان دو برابر تایری با درجه ۱۰۰ کار میکند.تست اصطکاک نیز بر اساس توانایی لاستیک در متوقف کردن ماشین روی آسفالت و بتن خیس است. نتیجه تست به صورت C,B,A,AA اعلام میشود که C نشانگر اصطکاک ضعیف است.برای آزمودن تایر از جهت توانایی تحمل دمای بالا، لاستیک را در سرعتهای بالا تست میکنند. برای کسب پایین ترین درجه (C) ، لاستیک باید بتواند به مدت ۳۰ دقیقه و در سرعت ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت حرکت کند و تغییر شکل و یا خرابی در آن صورت نگیرد.

  ۱۰-حد مجاز بار بر روی هر تایر و حداکثر فشار باد تایر در حالت سرد

  ۱۱-تایرهای مخصوص زمستان
  M+Sیا MS یا M&S همگی نشانگر این هستند که تایر از استانداردهای لازم جهت حرکت در گل و برف برخوردار است (Mud and Snow). این استانداردها از طرف انجمن سازندگان لاستیک (RMA) تعیین گردیده و این نشان به لاستیکهایی که دارای مشخصههای زیر باشند تعلق میگیرد:
  لاستیکها باید دارای شیارهای بزرگ در عاج خود باشند که از کنارههای لاستیک به سمت وسط آن کشیده شده باشد. همچنین حداقل ۲۵ درصد سطح لاستیک را باید شیارها بپوشاند.
  این نوع کدگذاری پیشینه طولانی ندارد، در طول سالیان دراز روشهای مختلفی برای اعلام این مشخصات بکار رفته است. در بعضی موارد، یک کارخانه از کدگذاری خاص خود در یک یا چند نوع لاستیک استفاده کرده است. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره داشت اینست که اصولاً از دهه ۶۰ به بعد بود که ارتفاع دیواره لاستیک مورد توجه قرار گرفت و برای افزایش کارایی لاستیکها در دورها شروع به کوتاه شدن کرد، بنابراین پیش از آن شاهد نام گذاریهایی مانند ۷٫۶x۱۵ هستیم. در اینجا هر دو عدد به اینچ هستند و عدد اولی (۷٫۶) همان پهنای تایر و عدد دوم قطر رینگ مناسب برای آن لاستیک است. فقط میماند طول دیواره که در هیچ جای این کد به آن اشاره ای نشده و معمولاً میتوان آنرا با احتساب درصد ۱۰۰ برای نسبت طول دیواره به پهنای لاستیک حساب کرد. با کدگذاری جدید، چنین لاستیکی دارای کدی به شکل ۱۹۵/۱۰۰R۱۵ خواهد بود.

  ۱۲-تاریخ تولید تایر و مدت زمان انقضاء مصرف
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  یکی دیگر از اطلاعات مفید نوشته شده روی تایر تاریخ تولید آن است. به طور کلی استفاده از تایری که بیش از ۶ سال عمر کرده است ممنوع است بنابراین دقت به تاریخ تولید بسیار مهم است. روی تایر، تاریخ به صورت یک کد سه یا چهار رقمینوشته میشود. کدهای سه رقمیمربوط به قبل از سال ۲۰۰۰ و چهار رقمیها برای بعد از آنند پس اولین نکته اینکه اگر کد آن سه رقمی(مثلاً ۱۷۸) بود، از خرید آن صرفنظر کنید. و اما چهار رقمیها: کدی به صورت ۳۰۰۶ به این معنی است که این تایر در سی امین هفته سال ۲۰۰۶ تولید شده است. دو رقم اول تعداد هفته گذشته از سال و دو رقم آخر بیانگر سال هستند.

  منبع:
  http://khodrosazi.ir
  زتدگی فقط: lifestyle tuning

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

مزیت تایر پهن جلوی خودرو

فواید لاستیک پهن

لاستیک نرم برای 206

مزایا و معایب لاستیک فاق کوتاه

لاستیک پهن

لاستیک فاق کوتاه

مزیت لاستیک پهن

گذاشتن لاستیک 205 برای 206

لاستيك نرم خودرو

لاستیک سابی چرخ عقب

اگر لاستیک ماشین کمی بزرگتر از استاندارد باشد چه تاثیری دازد

معایب استفاده از لاستیک پهن

لاستیک نرم یا سفت

شکستن لاستیک

لاستیک پهن برای پراید

تاثیر لاستیک پهن

لاستیک های فاق کوتاه

خطرات لاستیک صاف

درجه باد لاستیک پهن پاترول

رقم کیلومترشمار پزوپارس

علت ترکیدن لاستیک خودرو

تفاوت عمق اج لاستیک جلو با جلو

لاستیک فاق کوتاه 206

شکستن تایر

لاستیک بایاس پلای پراید

لاستیک فاق کوتاه بهتر است یا بلند

فرق لاستیک افتاب خورده با نخورده

لاستیک مخصوص سرعت

روش اندازه گیری لاستیک ماشین

علت لاستیک سایی پژو

تعمير اكسل خودرو

لاستیک پهن یا معمولی

دوده جهت جلوگیری از سایش لاستیکها

معایب پهن کردن لاستیک 206

معنایtreadwear لاستیک

ترکیده شدن لاستیک پژو 206

dot روی لاستیک اتومبیل یعنی چه؟

اشکالات احتمالی لاستیک نو

گذاشتن لاستیک باریک روی رینگ پهن

شکستن لاستیک ماشین

خواص لاستیک پهن

بالانس چرخ معمولی پراید

محل تاریخ زده شده روی لاستیک خودرو

تراکشن تایر یعنی چی؟

لاستیک نو و پایداری ماشین

تفاوت تایر پهن و معمولی

لاستیک با چه عرضی

لاستیک ترک خورده

لاستیک پهن پارس

فشار باد لاستیک پارس 205

کلمات کلیدی این موضوع

100، 2012، 206، 458، forum، فرمان، فروش، قدرت، قرار، قطع، كه، لاستیک، ممنوع، موتور، می، ماشین، مجموعه، مدت، مسابقه، معرفی، چند، نوشته، نوع، نیاز، نکات، نحوه، چرخ، هفته، هنگام، ها، های، هر، وجود، وزن، یعنی، کلیه، کم، کنید، که، کار، کردن، کشور، پارس، پراید، پست، آن، انتقال، انتخاب، انجمن، ایمنی، این، از، استفاده، استر، اشتباه، اطلاعاتی، به، بهتر، بود، بیشتر، با، باد، بار، بدنه، برای، بررسی، تمام، تولید، تومان، توجه، توسط، تکمیل، تاير ، لاستيك ، باد لاستيك، تاپیک، ترمز، ترین، تست، جلو، جهان، جهت، جدید،، خواهد، خودرو، خودروها، خودروهای، خودروی، خودرویی، خارجی، خاص، خرید، خط، دنده، دوم، داخلی، دارند، داشت، داشته، در، درود، درباره، دست، دسته، دسترسی، روشهای، رینگ، رانندگی، راهنمائی، زیبایی، زیر، سواری، سيستم، سیستم، سال، ساخت، ساعت، سرعت، شما، شناسنامه، شوید، شود، شتاب، شدن، شده، شروع، شرکت، صورت، عقب، عنوان، عکس، عزیز، غیر

نمایش برچسب‌ها

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •