درود بر همراهان پارس تیونینگ

دوستان امروز میخوایم درباره ی انواع تایرها بحث کنیم:

1-لاستیکهای تابستانی

شکل1: تایر تابستانی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

در درجه اول براي رانندگي در هواي خشک و کم رطوبت طراحي شده اند، لاستيک هاي تابستاني براي عملکرد خوب بر روي برف و يخ و يا دماهاي سرد ساخته نشده اند. لاستيک هاي تابستاني براي آب و هواي گرم تر طراحي شده اند، که نهايت اصطکاک و خاصيت فنري را بر روي جاده فراهم مي کنند.
طراحي عاج تاير تابستاني از شيارهاي مداري، تا الگوهاي پيچيده جهت دار طبقه بندي مي شود که سطوح مختلف دست فرمان را در شرايط رانندگي در تابستان را ارتقاع ميدهند.
براي بيشترخودروها، سايز اورجينال لاستيک يک راهنماي خوب در انتخاب لاستيک هاي تابستاني جديد هستند. گرچه، شما بايد اين را در نظر بگيريد که هرچه لاستيک پهن تر و بزرگتر باشه،احتمال ليز خوردن (در جاده خيس) افزايش پيدا مي کند. براي کمک به جلوگيري از اين اتفاق، لاستيک تابستاني با طراحي اج جهت دار را انتخاب کنيد.

2-لاستیک های زمستانی

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

گرچه با ظهور لاستيک هاي "تمام فصول"، بسياري از رانندگان از مزاياي لاستيک هاي زمستاني غافل هستند. اين لاستيک ها به منظور فراهم کردن اصطکاک موثر در شرايط زمستاني مشکل مثل برف، يخ و برف و باران طراحي شده اند، لاستيک هاي زمستاني داراي خصوصيت ترکيبي هستند که اصطکاک کارامدتري را در اوضاع سخت زمستاني مثل کشور کاندا فراهم مي کند.
انتخاب لاستيک هاي مناسب براي خودروي شما بايد بر اساس سبک رانندگي و هدف استفاده خودروي تان باشد . ياد گرفتن چگونه خواندن علامت هاي جداره لاستيک مهم است تا مطمئن شويد که بهترين لاستيک زمستاني را براي خودروي تان را انتخاب مي کنيد. داشتن لاستيک هاي زمستاني مناسب بر روي خودروي تان، در حالي که کمک مي کند تا راندمان(بازده) سوخت خودرو را حفط کنيد، نهايت کنترل و اصطکاک را فراهم مي کند.

ديگر توصيه ها براي انتخاب لاستيک هاي زمستاني
يک لاستيک زمستاني باريک را انتخاب کنيد، لاستيک هاي پهن تر مانند ماشين هاي شخم زني جلو ميروند.

از نقطه نظرعملکرد، دو جنبه مهم لاستيک هاي زمستاني که بايد در نظر گرفته شوند توان قدرت سرعت و توان قدرت فشار آنها است . بيشتر لاستيک هاي زمستاني داراي ويژگي توان قدرتQ-speed هستند که کمتر از استفاده عمومي لاستيک ها هست. لاستيک هاي زمستاني همچنين داراي لازمه هاي فشار لاستيک مخصوصي هستند : هواي سردتر باعث مي شود تا فشار لاستيک کاهش پيدا کند، بنابراين چک کردن فشار لاستيک تان در زمستان بيشتر از دفعاتي که در تابستان انجام ميدهيد حياتي است.
نکته
اگر لاستيک با" نماد برفدانه کوهستاني " علامت زده نشده است، اين يک تاير زمستاني تاييد شده نيست.


لاستیک مناسب برای تمام فصول

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
شکل 3:تایر تمام فصل

شايدمقرون به صرفه ترين نوع لاستيک "لاستيک تمام فصول" است، زيرا که براي استفاده در کلسال طراحي شده اند. لاستيک هاي تمام فصول داراي خصوصيت آميزه اي از فن آوري هايي است که از ترکيب هاي مختلف استفاده می کند ، که براي بيشتر شرايط رانندگي مثل برف، باران ، سرما و غيره طراحي شده اند. اين نوعتاير تقريبا لاستيک بي عيب و نقصي است، چون سواري آرام و رواني را با کنترل پذيري استثنايي در بسياري از شرايط را فراهم مي کند.
لاستيک هايتمام فصول در دو کلاس موجود هستند : لاستيک هاي مسافرتي و لاستيک هاي سياحتي. لاستيک هاي مسافري داراي ويژگي سواري روان تر و عمر عاج طولاني تري هستند در حاليکه لاستيک هاي سياحتي سر و صداي کمتري را ارائه ميدهند و ويژگي هاي کنترل پذيري را بالا ميبرند.
انتخاب لاستيک تمام فصول مناسب براي خودروي شما بايد بر اساس اقليم و همچنين نحوه رانندگي تان باشد. توليد کنندگان همچنين روند انتخاب را آسانتر مي کنند. بيشتر لاستيک هاي تمام فصول با M+S به معناي برف و گل بر روي جداره لاستيک نشانه گذاري مي شوند. ديگر لاستيک ها ممکن است داراي نماد چهار فصل باشند.


لاستیک های نمایشی

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

شکل 4: تایر نمایشی

زماني لاستيک هاي نمايشي براي ماشين هاي خارجي عجيب و غريب با موتورهاي اسب بخار بالا اختصاص داده ميشدند. حالا لاستيک هاي نمايشي در عمل در انواع خودروها استفاده مي شوند. اين لاستيک ها در انواع شکل و اندازه و همچنين براي هر طبقه بندي و براي بيشتر شرايط مثل برف، سرد و حتي جاده هاي خاکي موجود هستند.
چهار نوع اصلياز لاستيک هاي نمايشي وجود دارد:
نمايشي: طراحي شده براي رانندگانيکه مي خواهند ظاهر و اصطکاک خودروي شان را بالا ببرند.
خيلي نمايشي: طراحي شده براي بالا بردن کنترل پذيري و ثبات سرعت خودرو
فوق نمايشي : براي نهايت نمايش طراحي شده و يکي از سريع ترين لاستيک هاي موجود در ماشين هاي مسابقه اي و سواري امروزه می باشد
مسابقه اي : براي کلاس مسابقه اي ساخته شده است


لاستیک های کامیون

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

شکل 5 : تایر کامیون

امروزه،لاستيک کاميون در طبقه بندي هاي گوناگوني، که هر کدام مجموعه مشخصات عملکرد خودش را بر اساس نوع ماشين سنگين دارد، موجود هست.
انواع لاستيك هاي ماشين هاي سنگين :
بارکش: داراي مشخصات عالي پوشش و نقشه عاج شطرنجي به منظور اصطکاک عالي روي برف
استفاده در بزرگراه : يک لاستيک ايفا کننده در تمام فصول با مواد ترکيبي پيشرفته که برايسواري روان تر طراحي شده اند.
نمايشي : بهينه شده براي اجراي بهتر در سرعت هاي بالاتر و کنترل پذيري، ترمز و اصطکاک بهتر در تمام شرايط
خارج از جاده : خشن ترين طراحي عاج، ساخته شده براي نيرومند کردن از ميان گل، برف

منابع:
www.khodroha.com

آفتاب

http://www.avaxnet.com