نقاط قوت و ضعف سیستم های دزدگیر اتومبیل
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

هدف از طراحی و ساخت سامانه های دزدگیر خودرو، جلوگیری از سرقت آنها است اغلب این سیستم ها وظایف خود را به خوبی انجام می دهند اما برخی نیز مشکلات عدیده ای برای اتومبیل ها ایجاد می کنند، کخ از آن جمله، می توان چنین مواردی را بر شمرد؛ عدم استارت خوردن موتور، قطع جریان برق و از کار افتادن خودرو در حین حرکت، عدم امکان از کار انداختن دزدگیر پس از باز کردن در به وسیله کلید و عدم واکنش مناسب، هنگام باز شدن در توسط سارقین! در این نوشتار به بررسی نکاتی مفید و کاربردی درباره دزدگیر می پردازیم.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
کارخانه ای یا بازاری؟!
معمولا سیستم های دزدگیری که توسط کارخانجات سازنده روی خودروها نصب شده اند، قابل اعتماد تر از انواع موجود در بازار بوده و کمتر دچار مشکل می شوند، یکی از دلایل این امر، چگونگی نصب آنهاست، زیرا این سیستم ها معمولا در مادول کنترلی بدنه اتومبیل جاسازی شده و عملا تبدیل به بخشی از آن می شوند، دزدگیرهای کارخانه ای، به گونه ای طراحی شده اند، تا در مواقعی که افرادی قصد حرکت دادن خودرو بدون استفاده از سوئیچ را داشته باشند مانع از روشن شدن آن شوند.
بسیاری از دزدگیرهای کارخانه ای چنانچه سارقان قصد ورود به خودرو را بدون استفاده از سوئیچ و یا FOB ( در خودروهای مجهز به سامانه ورود و استارت بدون کلید.) داشته باشند، توسط هشدار صوتی با روشن شدن چراغ های راهنما، اطرافیان را مطلع می سازند، البته سیستم های متفرقه نیز چنین توانایی هایی دارند، به علاوه قابلیت استارت زدن از حرکت حرکت انداختن خودرو از راه دور و رهگیری اتومبیل سرقت شده توسط سامانه مکان یاب جهانی ( GPS )
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مشکل اصلی در رابطه با نصب سیستم های دزدگیر موجود در بازار، بعضا افراد نصب کننده آنها هستند! چنانچه شخصی که اقدام به نصب و سیم کشی دزدگیر می کند، به نحو شایسته ای آموزش دیده باشد و کار خود را به خوبی انجام دهد، مالک خورو با مشکلی مواجه نخواهد شد اما اگر نصب کننده در رابطه با سیم کشی یک کار سر هم بندی شده انجام دهد، ممکن است مشکلات زیادی را برای خودرو به وجود بیاورد که از جمله انها می توان بروز اصطلاحا برق دزدی در یکی از سیستم های حساس اتومبیل را نام برد و یا حتی مشکلاتی که به دزدگیر ارتباطی ندارند! مثلا شنیده و دیده شده که در اثر نصب غیر اصولی دزدگیر، چون در حین حرکت جریان برق ماشین برای یک یا 2 ثانیه قطع شده، کامپیوتر کد خاموش بودن دریافت کرده و خودرو از ادامه حرکت بازمانده است!
مشکل دیگر، دزدگیرهای متفرقه بوده که کیفیت، پایداری و دوام قطعات الکترونیکی آنها چندان خوب نیست. امروزه، بسیاری از قطعات الکترونیکی، ساخت کشور چین هستند که متاسفانه در بسیاری از آنها، از تراشه های بازیافت شده و قطعاتی با کیفیت پائین استفاده به عمل آمده است. در نتیجه بعد از گذشت یک یا 2 سال ( حتی خی کمتر)، این قطعات از بین رفته و مشکلات سیستم آغاز می شود، یا در بعضی موارد، به طور کامل ازار می افتد! با عنایت به این موضوع، توصیه می شود اقدام به خرید دزدگیری کنید که دارای برند و گارانتی معتبر باشد.

آیا در صورت عدم استارت خودرو، می توان دزدگیر را غیر فعال کرد؟
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
اگر دزدگیر ماشین از انواع کارخانه ای باشد، احتمالا چنین امری میسر نیست، چون همان گونه که در ابتدای مقاله اشاره شده، طراحی و ساخت آنها به گونه ای بود که بتوانند جلوی سرقت خودرو را بگیرند، بنابراین اگر امکان غیرفعال کردن و یا دور زدن آنها وجود داشته باشد، سارقان می توانند به راحتی اتومبیل را سرقت کنند.
البته راه هایی وجود دارد که بتوان سیستم های دزدگیر را از کار انداخت و یا آنهار را دور زد، اما اغلب این راه ها و انجام آن زمانگیر، پرهزینه و دشوار است. از طرف دیگر، اگر رموز انجام این کار انتشار پیدا کنید، در حقیقت حکم آن را دارد که شما کلید خودروی خود را به کسی داده باشید که علاقمند به سرقت آن است!

تنها فروشنده می تواند دسترسی داشته باشد
به دلیل جنبه های ایمنی، خودروهای جدید به گونه ای طراحی شده اند که سیستم دزدگیر آنها فقط توسط پرسنل تعمیراتی و فروشنده، آن هم با استفاده از ابزارهای اسکن کننده مخصوص، برای تشخیص عیب و تعمیر قابل دسترسی و دستیابی هستند. بنابراین، اگر با سیستمی که کارخانه سازنده روز خودرویتان نصب کرده مشکلی دارید، تنها راه، مراجعه به نمایندگی خدمات پس از فروش است البته، قفل سازان گواهینامه دار و معتبر که اصطلاحاً غربال شده اند نیز می توانند، اقدامات لازم را به هنگام خراب شدن و از کار افتادن دزدگیرهای کارخانه ای، برای شما انجام دهند.

تشخیص ایراد دزدگیر
اگر هنگام که قصد استارت زدن خودرو را دارید، چراغ سیستم دزدگیر روشن شد، شروع به چشمک زدن کرد و موتور به حرکت در نیامد، نشانگر وجود مشکل در دزدگیر است. چون احتمالا سیستم قادر به تشخیص کلید و یا سیگنال دریافتی از انواع بدون کلید ( Keyless ) نیست، همچنین ممکن است ایرادی در مائول دزدگیر یا سیم پیچی آن بروز کرده باشد، در چنین وضعیتی، فقط نماینده فروش می تواند با استفاده از اسکنر مخصوص، نوع ایراد را تشخیص دهد.

سیستم های دزدگیر کارخانه ای
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
هریک از خودورسازان، از سیستم دزدگیر مختلفی در مدل های تولیدی خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، جنرال موتورز از سیستم دزدگیر موسوم به CTD بهره می برد که در صورت باز کردن درها بدون استفاده از کلید، هشدار صورتی می دهد، هرچند قادر نیست از ربوده شدن خودرو جلوگیری کند! در اغلب دزدگیرهای کارخانه ای، سوئیچ آنها یک دستگاه فرستنده با یک عبارت بهتر تراشه فرستنده که دارای کد مخصوص است نصب شده که کد ان توسط یک تراشه گیرنده دریافت و خوانده می شود. سیگنال ارسالی، توسط کلید یا سوئیچ و از طریق سیستم دزدگیر و یا مادول کنترل کننده، به کامپیوتر موتور که سیگنال حرکت یا عدم حرکت توسط آن دریافت می گردد، انتقال پیدا می کند، اگر PCM از سیستم دزدگیر کامپیوتر خودرو سیگنال عدم حرکت ( No-Go ) دریافت کند و یا هیچ سیگنالی دریافت نکند، سیستم جرقه زدن، سامانه سوخت رسانی و یا استارتر را فعال می کند، بنابراین موتور به حرکت در نیامده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

ایرادات سیستم های دزدگیر
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

ممکن است سیستم دزدگیر شما به دلیل خراب بودن و یا آسیب دیدگی ترشه موجود در کلید و سوئیچ، قادر به شناسایی آن نباشد، همینطور این امکان وجود دارد که به دلیل وجود خرابی در گیرنده داخلی سوئیچ، دزدگیر نتواند کد کلید خودرو را شناسایی کند بعضاً نیز پیش آمده که تداخل تراشه های کامپیوتری سایر کلید های موجود در دسته کلید شما با سیگنال کلید خودرو، باعث وضعیتی شود که کامپیوتر اتومبیل قادر به شناسایی و تفکیک آن نباشد.
بعضی اوقات گیرنده سیستم دزدگیر می تواند کد کلید، صحیح را بخواند و موتور خودرو استارت بزند اما مرتبه ای دیگر ممکن است کد کلید اشتباه را خواهد و بنابراین موتور استارت نخورد. وضعیت نا مناسب تر این است که خودرو در حین حرکت سیگنال کلید اشتباه را دریافت کند و باعث شود که موتور از حرکت بایستد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، ترجیحا نباید کلید دو خودرو را در یک جا سوئیچی قرا دهید.
اگر اتومبیل شما مجهز به سیستم ورود بدو کلید ( Keyless Entry ) بوده و یا دارای استارتر از راه دور است اما استارت نمی خورد و چراغ دزدگیر آن چشمک می زند، این به مفهوم آن است که باتری FOB سامانه Keyless از کار افتاده و باید آن را تعویض کرد. همچنین ممکن است ایرادی در FOB بروز کرده باشد که باید آن را تعویض کنید مورد دیگر این بوده که دریافت کننده نمی تواند سیگنال را دریافت کند، تنها راه حل رفع مشکل، مراجعه به نماینده تعمیرات است.

برنامه ریزی سیستم دزدگیر
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
اگر کلید خرابی دارید، کلید ماشین خود را گم کرده اید و یا ماول دزدگیرتان تعویض شده، باید سیستم دزدگیر مجددا برنامه ریزی شود تا قابلیت تشخیص و پذیرش کلید های جدید و یا مادول تعویض شده را پیدا کند.
در بعضی مدل های مرسدس بنز سوئیچ با PCM خودرو هماهنگی کامل دارد لذا در صورت بروز مشکل ( که شرح آن آمد)، یا گم کردن کلید و بنامه ریزی مجدد، باید PCM خودرو نیز تعویض شود.
عملیات مربوط به برنامه ریزی مجدد، می بایست توسط تکنسین های مرکز خدمات پس از فروش و آن هم با استفاده از ابزارهای اسکن کننده کارخانه سازنده انجام گیرد و یا به وسیله قفل سازان و کلید سازان تایید شده که بتوانند سر از کار کلید های کامپیوتری در آورند. بعضی سیستم های دزدگیر، برای برنامه ریزی مجدد به زمانی حدود 20 دقیقه و بعضی دیگر 30 دقیقه و بیشتر، برای تکمیل شدن نیاز دارند، زمان های تاخیر مصوصا در این فرآیند برای آن در نظر گرفته شده تا شخص یا اشخاصی که قصد سرقت خودرو با استفاده از ابزارهای اسکنر کارخانه برای دسترسی به کدهای آن را دارند، پشیمان شوند!


نوشته: مهندس کیوان بنی هاشمی
منبع: مجله ماشین
تدوین: پارس تیونینگ