Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اطلاعاتی در مورد باک های پلیمری

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض اطلاعاتی در مورد باک های پلیمری

  درود بر همراهان پارس تیونینگ


  شاید حتی فکرش را هم نکنید که باک و سیستم سوخت رسانی خودروتان با یک بهینه سازی جالب تا چه اندازه می تواند در عملکرد فنی خودرو شما و به خصوص دوستی با طبیعت موثر باشد ! 22 سال است که پاسخی روشن و تاثیر گذار برای این مشکل ارائه شده است . قطعه ای که هم اکنون روی بیش از 90 درصد خودرو های اروپایی نصب می شود اما در ایران نه تنها برای مردم بلکه برای خودروسازان نیز ناشناخته است . باک های چند لایه پلی اتیلن قطعه انقلابی در صنعت خودرو به حساب می آیند که مزایای شگفت انگیز آن می تواند تاثیر به سزایی در ارتقاء خودرو های تولید داخل داشته باشد و به صنعت خودروسازی کشور های مختلف برای نزدیک شدن به استاندارد های آلایندگی و فنی جهانی کمک به سزایی کند.برای آنکه با مزایا ، کاربرد ها و تاریخچه این محصول آشنا شوید ابتدا باید با یک پروژه بزرگ و جهانی به عنوان تجهیزات مادام العمر آشنا شوید که صنعت خودرو سازی آمریکا در آن پیشرو بود و باک های چند لایه پلی اتیلن نیز فرزند این طرح انقلابی است.


  طبیعت و حفاظت از محیط زیست همواره از اصلی ترین دغدغه های طراحان صعتی به خصوص در حوزه خودرو بوده است . پس از فروکش تب سوخت های فسیلی در اوایل دهه 90 میلادی و تلاش کشور های برای یافتن سوخت جایگزین سازمان های فعال در محیط زیست نیز به دنبال کاهش اثرات مخرب اختراعات صنعتی به یاری طراحان آمدند تا صنعت را به دوستی برای طبیعت بدل کنند و در عین حال به پیشرت علم و تجهیزات گوناگون نیز کمک کنند.به همین منظور در سال 1991 آژانس حمایت از محیط زیست آمریکا (EPA) که هم اکنو نبه عنوان مرجع آلایندگی و مصرف سوخت تمام خودروسازان جهان شناخته می شود طرحی را با عنوان طراحی مادام العمر ( Life Cycle Designیا LCD) مطرح کرد و برای پیشبرد علمی این طرح بنیادین به سراغ دانشگاه میشیگان رفت . این طرح شامل زیرشاخه های فراوانی می شد که اصلی ترین آن ها در حوزه کاری خودروسازان قرار می گرفت. به همین جهت پیشرو ترین خودروساز آمریکا در حوزه تحقیقات یعنی جنرال موتورز به عنوان شریک علمی و فنی بعدی در نظر گرفته شده و مطالعه روی قطعات با طراحی LCD با همکاری این شرکت آغاز گردید .


  ظهور باک های پلی اتیلن در خودرو های جنرال موتورز


  جنرال موتورز برای به تحقق رساندن این طرح بزرگ شرکت دلفی ، یکی از بزرگترین قطعه سازان آمریکا و جهان ( و زیر مجموعه جنرال موتورز) و همچنین قطعه ساز بزرگ دیگر آمریکایی یعنی شرکت والبرو (WALBRO) را برای همکاری فراخواند و نتیجه تحقیقات به طراحی سیستم سوخت رسانی و باک پلی اتیلن چند لایه منجر شد .این تکنولوژی برای نخستین بار توسط شرکت جنرال موتورز در سال 1996 بر محصولات پلت فرم سری GMT200 نصب و روانه بازار شد . پلت فرم GMT200 میزبان مینی ون های شهری پونتیاک ، الدزمبیل ، شورولت ، اپل و واکسهال می شد و از این جهت جنرال موتورز با اطمینان کامل یکی از گسترده ترین رنج محصولاتش را با اتکا به طرحی بنیادین برای آینده روانه بازار می کرد.


  اهداف طرح چه بود ؟


  هدف اصلی طرح همگام سازی سیستم سوخت رسانی و باک انواع خودرو با طبیعت و همچنین افزایش کارایی این قطعات بود و به همین منظور تحقیقات گسترده ای روی جنس مورد نیاز برای اجرای این پروژه انجام شد . طرح نهایی که با عنوان HDPE شناخته می شود به اختصار بیانگر پلی اتیلن چند لایه فشرده است که در طرح های گاز رسانی بین المللی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . این طرح از سال 1996 به صورت آزمایشی بر روی خودرو های مینی ون و سواری کوچک جنرال موتورز آغاز تا برخی از اهداف زیر محقق شوند :
  1- بررسی و مقایسه باک های چند لایه HDPE در کنار باک های قدیمی فلزی وبررسی آن ها از جنبه LCI (Life Cycle Inventory)
  2- ارزیابی ضوابط مورد نیاز و توسعه متریال متناسب با محیط زیست بر اساس طراحی یک قطعه مادام العمر و دوست دار محیط زیست
  3- بررسی زوایای طرح و همچنین محدودیت های اجرای یک طرح LCD ( Life Cycle Design) با استفاده از پتانسیل های جنرال موتورز و بررسی بازخورد آن از نگاه طراحان صنعتی و مشتریان
  بررسی روش ساخت باک های پلاستیکی در مقایسه با باک های فلزی
  در اولین بررسی انجام شده دو باک از جنس HDPE و فلزی مورد بررسی قرار گرفتند. باک فلزی با تجهیزات و ملحقاتش به صورت کلی 21.92 کیلوگرم وزن دارد در حالی که وزن باک پلاستیکی به 14.07 کیلوگرم می رسد . هر باک سه بخش دارد که شامل خود باک ، کمربند متصل کننده و لایه محافظ آن می شود . باک فلزی از فولاد کربنی ساخته شده است و لایه دربرگیرنده آن نیکل-روی است . از رنگ و پوشش آلومینیوم اپوکسی نیز برای روکش نهایی این باک ها استفاده می شود . متصل کننده ها نی زاز جنسل فولاد گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرند .همانطور که پیش تر اشاره شد باک های پلاستیکی 6 لایه نیز از جنس پلی اتیلن فشرده ساخته شده اند که البته هر یک از6 لایه خاصیت متفاوتی دارد و از متریال های دیگر در ساخت آن ها استفاده شده است تا بهترین کارایی در مقایسه با باک های فلزی حاصل شود . ظرفیت باک فلزی در این آزمایش31 گلن بود در حالی که باک HDPE گنجایش 34.5 گالن را داشت لذا وزن گالن پلاستیکی تا حدی کاهش یافت تا ظرفیت آن به 31 گالن برسد و در نتیجه بتوان مقایسه فنی بهتری بین این دو محصول طی سلسله آزمایش بلند مدت انجام داد .
  چگونه ساخته می شوند ؟
  برای ساخت مخازن سوخت HDPE از روش قالب گیری دمشی یا بادی استفاده می شود .این روش امروزه به عنوان بهترین راه برای ساخت قطعات پلاستیکی توخالی مورد استفاده قرار می گیرد.


  از تلاش تا تحقق یک طرح


  باک های فلزی از اواسط دهه 80 میلادی به یکی از نگرانی های اصلی خودروسازان در جهان بدل شدند . بسیاری از خودروسازان در راه تحقیق و توسعه حایگزین هایی برای باک های فلزی قدم های بزرگی برداشتند به گونه ای که تا سال 1993 حدود 3 میلیون خودرو سواری و تجاری در جهان از باکهای غیر فلزی استفاده می کردند.این عدد در بازار آمریکا حدود22 درصد بازار را در بر می گرفت .نکته جالب آنجاست که در همان سال بیش از 80 درصد خودرو های اروپایی از باک های غیر فلزی استفاده می کردند و این عدد در ژاپن تنها به 5 درصد می رسید . بر اساس پیش بینی های شرکت دلفی که یکی از بزرگترین توسعه دهندگان و طراحان باک های غیر فلزی بود ، این تکنولوژی تا سال 2000 باید 50 درصد از بازار آمریکا را از آن خود می کرد که البته نتیجه حاصل شده اعداد بزرگ تری را نشان می دادند.
  سرمایه گذاری 110 میلیون دلاری فورد روی باک های پلاستیکی در دهه 90
  شرکت بزرگ فورد یکی از اولین خودروسازانی بود که طراحی و ساخت باک های 6 لایه HDPE را در دستور کار قرار داد و برای توسعه این پروژه سرمایه ای بالغ بر 110 میلیون دلار را به جریان انداخت . چنین سرمایه گذاری بزرگی قطعا ریسک های بسیار زیادی را به همراه دارد اما فورد در حالی این سرمایه گذاری را پذیرفت که شرکت های تولید کننده باک های فلزی قیمت محصولاتشان را برای متوقف ساختن طرح جایگزینی باک های فورد به شدت کاهش داده بودند.
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  واقعا جال بود برام موفق باشید

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

جنس باک خودرو

اتواع باک های پلیمری

باک پلاستیکی

باک پلاستیکی خودرو

پلیمر باک پلاستیکیاطلاعات درباره باک کامیوندرباره باک پلاستیکی خودروهای جدیدجنس در باک خودروجنس باک جنس باک ماشینباک های پلاستیکیباک سوخت پلیمریانواع جنس باک خودروساخت باک سوخت خودروباک خودروجنس باک پلاستیک گازوئیلجنس باک خودرورانا

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •