درود بر همراهان پارس تیونینگ

باك
طراح موتور اندازه باك را طوري تعيين مي كند كه بتواند سوخت كافي را براي كار موتور براي مدتي معقول را در خود جاي دهد ، بدون آنكه نيازي به سوخت گيري مجدد داشته باشد . باك گازوئيل را مي توان تقريباً به هر شكلي ساخت.

باک در زیر شاسی و پمپ انژکتور در روی شاسی در ارتفاع بالاتر نصب میگردد. از آنجایی که کار پمپ انژکتور یک پمپ فشار قوی است و برای کشیدن سوخت از باک طراحی نشده است لذا ضروری است که سوخت توسط پمپ اولیه با فشار 1تا 7 اتمسفر از باک کشیده شده و به کانال مکشی ارسال گردد. بنابراین پمپ اولیه در مدار فشار ضعیف این وظیفه را به عهده دارد که سوخت را از باک گرفته و با فشار گفته شده به فیلتر رسانده و پس از عمل فیلتراسیون (تصفیه) آن را به کانال مشترک پمپ انژکتور برساند.
در مدار فشار ضعیف سوپاپ سرریز به کار رفته که دارای یک پیستون و فنر است. وظیفه این سوپاپ ثابت نگه داشتن فشار در مدار اولیه و بخارات مدار و هواگیری احتمالی در آن بر طرف مینماید.


پمپ اولیه
در مدار فشار ضعیف بین باک و فیلتر قرار دارد و وظیفه آن کشیدن سوخت از باک و رساندن به مجرای مشترک پمپ انژکتور است. پمپ اولیه به دو صورت پیستون دار و دیافراگمی که نوع پیستون دار متداول پر مصرف تر است. به این پمپ در تعمیرگاهها پمپ سه گوش نیز گفته میشود. این پمپ به دو صورت ساده و دوبل که در موتورهای بزرگ پر مصرف دیزلی نوع دوبل استفاده میگردد.فیلتر مدار سوخت رسانی
این قطعات با دقت و تلرانس بسیار کم طراحی و ساخته میشوند. برای مثال لقی بین پلانجر و بارل حدود یک میکرون است (یک هزارم میلی متر).
این دو قطعه با دقت بالا و بدون داشتن وسیله آبندی کننده ای مانند رینگ، فشار سوخت را تا 1000بار یا بیشتر افزایش میدهند. بنابراین لازم است سوختی که به مدارات خصوصاً فشار قوی وارد میگردد عاری از هرگونه مواد جامد و شناور و خالص باشد. در غیر این صورت جداره داخلی بارل و سطح خارجی پلانجر به سرعت خش برداشته و از قدرت تراکم پمپ میکاهد. عضو دیگری که در مدار فشار قوی به کار رفته و دارای دقت بالایی میباشد، انژکتور و سوزن آن است. این قطعه نیز در مقابل ذرات شناور همراه سوخت آسیب پذیر است.


معایبی که در صورت خرابی فیلتر به وجود می آید:

· افت فشار تولیدی پمپ و در کل افت قدرت در موتور
· دود کردن موتور در اثر داشتن نشتی در انژکتورها و عدم آبندی سوزن انژکتور در سیت آن
· شتاب گیری ضعیف به علت کاهش قدرت تولیدی
· نامنظم کار کردن موتور به ویژه در دور آرام به علت یکنواخت تزریق شدن حداقل سوخت مورد نیاز در سیلندرها
· افزایش کلی مصرف سوخت


سه روش تصفیه سوخت
فیلتر یک مرحله ای ، فیلتر چند مرحله ای ، فیلتر موازی
روش یک مرحله ای : تمام ناخالصی ها در یک فیلتر از سوخت جدا میشوند. برای اجرای این کار در مسیر عبور سوخت دو مرحله المنت فیلتر قرار داده میشوند. در المنت اول سوخت از فیلتر پارچه ای عبور کرده وتا 80% ناخالصی های درشت سوخت گرفته میشود . در مرحله دوم سوخت از منافذ نمدی عبور کرده وتا20% باقی مانده ناخالصی های ریز نیز جدا میشوند. در هر سه روش ممکن است فیلتر دارای جمع کننده آب(کندانس) و یا فاقد آن باشد.

روش فیلتر نمودن دو مرحله ای: فیلتر دو مرحله ای به صورت دو واحد جدا از هم در مدار قرار گرفته و سوخت را به نوبت تصفیه میکند. سوخت در این نوع فیلتر ابتدا وارد فیلتر اولیه و ناخالصی های درشت در المنت فیلتر جذب میشود و سپس به توری دوم یا المنت ثانویه میرود وذرات شناور را جذب میکند این فیلترها به صورت سری قرار میگیرند.

روش فیلتر نمودن موازی (یک مرحله ای ): در موتورهای پر قدرت با توان بالا تر از 320اسب بخار یک فیلتر جوابگوی دبی مصرفی مدار سوخت نمیباشد. بنا براین از دو فیلتر موازی استفاده شده تا به کمک این فیلتر ها سوخت لازم تصفیه شود و از خروجی مشترکی سوخت تصفیه شده به پمپ انژکتور برسد.سيستم سوخت رساني موتور ديزل وظايفي به شرح زير دارد:
· رساندن سوخت تميز موتور
· تنظيم وكنترل مقدار سوختي كه به موتور مي رسد
· زمان بندي سوخت پاشي ، به طوري كه احتراق در بهترین لحظه از چرخه كار موتور انجام مي شود
· پاشيدن ، پودر كردن و توزيع سوخت در محفظه احتراق
· كنترل موتور

سيستم سوخت رساني موتورديزل را در بخشهاي زيرشرح مي دهيم:

· لوله هاي گازوئيل
· باك
· پمپ گازوئيل
· فيلتر گازوئيل
· پمپ هاي سوخت پاش
· سوخت پاشها
· گازوئيل
· محفظه احتراق