Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: لاستیكهای خودرو را بهتر بشناسیم

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض لاستیكهای خودرو را بهتر بشناسیم

  تقریباكلیه تایرهایی كه امروزه برای خودروهای شخصی ساخته میشوند لاستیكهای رادیال «شعاعی» هستند كه در آنها لایههای سازنده بدنه لاستیك به صورت شعاعی از یك طوقه به سمت طوقه دیگر كشیده و نصب میشوند. این لایهها با تسمههای فولادی در جای خود مستحكم شدهاند.
  امروزه سازندگان تایر، گستره وسیعی از لاستیكهای مختلف با اندازه آج و جنس گوناگون تولید میكنند كه برای هر شرایط آبوهوایی متفاوت است. جالب است بدانیم تركیبات به كار رفته در تایر خودروهای شخصی و وانتها به 200مورد میرسد! هرچند برای نیازهای متنوع رانندگان، تایرهای مختلفی تولید میشود؛ اما كار اصلی هر لاستیك این است كه همراه رینگ چرخ، اتاقكی از هوا میسازد كه وزن خودرو روی آن قرار میگیرد. تقریبا 95درصد وزن خودرو بر دوش بادی است كه درون تایرها قرار دارد و تنها 5درصد وزن خودرو روی تایر خودرو است. روی دیوار بیرونی هر تایر، اعداد و كدهایی درج شده است كه در حقیقت میتوان گفت كه شناسنامه لاستیك خودرو هستند. اندازه لاستیك خودرو با علایمی همچون
  (13 p165/65r) (برای مثال این اعداد روی تایر پراید نشان داده میشود. معنی آن این است كه p=تایر خودروی شخصی، 165= پهنای تایر (برحسب میلیمتر)، 65= نسبت ارتفاع دیواره لاستیك به پهنای آن (برحسب میلیمتر)،r= رادیال، 13= قطر رینگ (بر حسب اینچ). هر گاه روی تایرهایی كه خریداری كردید این حروف و ارقام را مشاهده كردید بدانید كه شناسنامه لاستیك است.
  حداكثر سرعتی كه لاستیك میتواند تحمل كند، با یك حرف از a تا z شناخته میشود. برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد h برای سرعت درج شده نشان میدهد هنگامی كه تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است حداكثر توان حركت 320كیلومتر در ساعت را دارا است. اگر تایری تحت تاثیر حداكثر سرعت واقع شود، اما فشار باد آن تنظیم نباشد و اضافه بار روی آن فشار بیاورد، آسیبدیده و یا ممكن است بتركد.
  بهتر بدانید
  كلیه لاستیكها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند كه با چهار رقم نشان داده میشود. دو عدد اول نشاندهنده هفته ساخت و دو رقم بعدی تاریخ سال ساخت لاستیك هستند. به طور مثال عدد «1607» نشان میدهد این لاستیك در هفته شانزدهم سال 2007 میلادی تولید شده است. امروزه همراه لاستیكهای نو خارجی، یك كارت به عنوان ضمانت به خریداران ارائه میشود كه بعد از باز كردن باندرول و بستهبندی تایر آن كارت باید پر شده و توسط سایت اینترنتی یا آدرس شركت تحویل شركت سازنده شود تا بعد از هرگونه نقصی در زمان استفاده قابل پیگیری بوده و شركت بتواند جوابگوی محصول خود از روی شناسههایی كه روی كارت حك شده است، باشد.
  عددی كه در مقابل عبارت «حداكثر فشار باد» روی تایر درج میشود، مربوط به فشار بادی است كه باید لاستیك داشته باشد. هنگامی كه شما میخواهید حداكثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل كنید، این عدد مقدار فشار باد توصیه شده برای استفاده نرمال نیست. مقدار توصیه شده فشار باد تایرها روی یك پلاك كه معمولا در لبه داخلی یكی از دو در جلو نصب میشود، نوشته شده است كه اگر آن را نیافتید حتما سری به دفترچه راهنمای خودرو بزنید.
  چه كارهایی بكنیم تا طول عمر تایرهای مصرفیمان بیشتر شود؟
  با به كارگیری چند توصیه ساده میتوانید بر طول عمر تایر خودرویتان بیافزایید كه این موضوع، علاوه بر صرفه اقتصادی، كمك خوبی نیز به محیطزیست میكند؛ چرا كه تولید هر تایر، با آلودگی محیطی معادل سوختن 26 لیتر بنزین همراه است. ضمن اینكه دفع لاستیكهای فرسوده خودرو نیز آسیبهای متعددی را به محیطزیست وارد میكند. فراموش نكنید بالانس چرخها، تنظیم فرمان و فشار باد از جمله عواملی است كه سبب زیادشدن طول عمر لاستیكها میشود. بهتر است هر 8 تا 10هزار كیلومتر، جای لاستیكها را با یكدیگر عوض كنید. به این دلیل كه تایرهای جلو سریعتر ساییده میشود؛ زیرا وظیفه چرخش خودرو در پیچها را نیز انجام میدهد. به خصوص اگر خودروی شما اكسل جلو است، سایش سریعتر صورت میگیرد. اصولا طرز تعویض و جابهجایی لاستیكها در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است و بهتر است در این مواقع از دفترچههای راهنمای خودرو كمك گرفته

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  دوستان علاوه بر مطالبی که در پست قبلی توسط فرید عزیز مطرح شد باید به این نکته توجه داشته باشید . که بر طبق استاندارد های ایمنی مختلف همیشه شرکت های خودرو ساز بهترین سایز لاستیک رو جهت هر خودرو انتخاب کرده و با توجه به شرایط وزنی و ایرودینامیکی مخصوصا در پیچهای مختلف اقدام به تعیین سایز لاستیک و پهنای ان می کنند . گرچه انتخاب لاستیک پهن تر در بعضی موارد می تواند به کیفیت رانندگی در بعضی شرایط کمک کند اما توجه به این امر ضرروری می باشد که در بعضی موارد ( نه همیشه) انتخاب سایز لاستیک پهن تر می تواند باعث ایجاد مشکلاتی گردد که من به چند نمونه از انها اشاره مختصری می کنم:
  1- در صورت کاهش ارتفاع و نصب لاستیک با پهنای بیشتر احتمال برخورد لاستیک با گلگیر در هنگام عبور خودرو از روی موانع و فرورفتگی ها وجود دارد . که این امر علاوه بر صدمه به لاستیک احتمال ترکیدگی لاستیگ رو افزایش میده
  2- مورد بعدی اینکه در خودرو هایی مانند mvm 530 و یا GEN2 انتخاب لاستیک با سایز مناسب موجب ایجاد مشکلاتی از قبیل کاهش کورس فرمون در هنگام دور زدن و یا بر خورد لاستیک هنگام چرخاندن فرمان با قسمت داخلی سپر و یا شلگیرها وجود دارد که در صورت تداوم این امر موجب اسیب به خودرو و لاستیک می شود

موضوعات مشابه

 1. عدم اعلام آمار تصادفات موتورسیكلت
  توسط Eh Sun در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-23-2013, 06:00 AM

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

سایز مناسب تایر برای mvm530

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •