Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: کامپوزیت های پلیمری و نقش آنها در خودروسازی

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض کامپوزیت های پلیمری و نقش آنها در خودروسازی

  درود بر همراهان پارس تیونینگ

  امروزه، افزایش رقابت جهانی میان شرکتهای تولیدی صنایع خودروسازی، ارتقاء سطح ملزومات اجتماعی برای کاهش آلودگی های صوتی و زیست محیطی و در عین حال گرایش عمومی به سمت استفاده از خودروهای ایمن و با مصرف سوخت و قیمت خرید پایین، باعث ترغیب خودروسازان در جهت تحقیق و توسعه تکنولوژیهای نوین برای تأمین این نیازمندی ها شده است. یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه، کامپوزیتهای پلیمری میباشد که به لحاظ نسبت بالای استحکام به وزن، سفتی و جذب انرژی ضربه و ویژگی های ظاهری جالب توجه از پتانسیل بالایی برای کاربرد در قطعات خودرو برخوردار هستند. با وجود اینکه قیمت قطعات کامپوزیتی در بازار مصرف کمی گرانتر از قیمت قطعات فلزی میباشد، اما نگاهی موشکافانه به نقش کامپوزیتها در کاهش وزن خودرو (حدود 35 درصد) و مصرف سوخت و البته هزینه پایین سرمایه گذاری اولیه و دوره عمر بالای تکنولوژی مورد استفاده این نوع مواد، منافع اقتصادی بلند مدت قطعات کامپوزیتی را آشکار میسازد. علاوه بر این، استفاده از کامپوزیتهای پلیمری امکان جایگزینی قطعات یکپارچه با قطعات متعدد فلزی را فراهم مینماید که خود نه تنها باعث کاهش سرمایه گذاری اولیه میشود بلکه منجر به سرعت تولید بیشتر نیز میگردد.
  پیشینه ی کاربرد کامپوزیتهای پلیمری در صنایع خودروسازی بالغ بر چندین دهه میباشد، اما روند تولید قطعات کامپوزیتی خودرو از ابتدای قرن حاضر شتاب بیشتری به خود گرفته است. در حال حاضر، طبق آمار جهانی منتشر شده، کارخانجات خودروسازی سالانه قریب به 3/2 میلیون تن کامپوزیتهای پلیمری را در محصولات خود مصرف میکنند که در این میان، سهم ایالات متحده آمریکا 37 درصد و اروپای متحد 28 درصد میباشد. پیشبینی میشود که رشد مصرف قطعات کامپوزیتی به خصوص در ساخت قطعات خارجی بدنه خودرو ادامه یافته و در سال 2014 میلادی با 34 درصد افزایش به 3 میلیون تن برسد. شکل 1 وزن متوسط کامپوزیتهای پلیمری مصرف شده به ازای هر خودرو را در چند دهه اخیر نمایش میدهد.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  شکل 1. وزن متوسط قطعات کامپوزیتی مصرف شده به ازای هر خودرو در چهار دهه اخیر.
  به طور کلی، کامپوزیتهای پلیمری شامل یک یا چند فاز غیرپیوسته (تقویت کننده) میباشند که به منظور افزایش خواص عملکردی یک فاز پیوسته (بستر) به کار گرفته میشوند. فاز غیرپیوسته معمولاً سختتر و قویتر از فاز پیوسته بوده و در اشکال گوناگونی نظیر پودری (تالک، خاک رس، کربنات کلسیم و...)، پولکی (میکا، شیشه پولکی و ...)، لیفی (الیاف شیشه، الیاف کربن و ...) و صفحهای (نمدهای بافته شده الیاف شیشه) موجود میباشد. شکل 2 (الف و ب) طرح شماتیکی از انواع مختلف تقویت کننده ها و کامپوزیتهای حاوی آنها را نمایش میدهد. از میان تقویت کننده های فوق، الیاف شیشه به دلیل قیمت ارزان، فرآیند تولید ساده و استحکام کششی بالا بیشترین کاربرد را در ساخت قطعات کامپوزیتی خودرو دارد. در سالهای اخیر، استفاده از الیاف کربن نیز به دلیل دانسیته بسیار کم، پایداری ابعادی و خواص مکانیکی بسیار بالا در کامپوزیتهای پلیمری مورد توجه واقع شده است. تحقیقات اولیه در زمینه قطعات کامپوزیتی بدنه تقویت شده با الیاف کربن حاکی از آن است که این قطعات توانایی کاهش 50 درصد وزن را همراه با افزایش استحکام نسبت به قطعات مشابه متداول دارا میباشند.
  انواع بسترهای پلیمری مورد استفاده در صنعت کامپوزیت به دو دسته گرمانرم و گرماسخت تقسیم میشوند. از جمله پلیمرهای گرمانرمی که در تولید قطعات کامپوزیتی خودرو کاربرد دارند میتوان به پلی پروپیلن، پلی اتیلن، نایلون ها (6 و 66)، پلی استرهای غیر اشباع نظیر پلی اتیلن ترفتالات و پلی بوتیلن ترفتالات، پلی کربنات و پلی استال اشاره کرد. همچنین، پلیمرهای گرماسختی مانند رزینه ای پلی استر، وینیلاستر و اپوکسی نیز در تولید کامپوزیتهای پلیمری مورد استفاده قرار میگیرند. تفاوت اساسی میان پلیمرهای گرمانرم و گرماسخت از نظر فرآیندی، گرانروی آنهاست. به طور کلی، رزینه ای گرماسخت در وزن مولکولی های پایین فرآورش میشوند و گرانروی پایین دارند؛ در حالیکه پلیمرهای گرمانرم در وزن مولکولی های به مراتب بالاتری فرآیند میشوند و از گرانروی فرآیندی بالاتری برخوردارند. از این رو، دستیابی به کامپوزیتی با درصد بالای الیاف در بستر پلیمرهای گرمانرم به دلیل گرانروی بالای آنها مقدور نیست. این مشکل باعث محدود شدن کاربرد کامپوزیتهای حاوی پلیمرهای گرمانرم نسبت به پلیمرهای گرماسخت شده است. مقایسه ای از خواص این دو دسته از پلیمرها در جدول 1 نشان داده شده است.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  شکل 2. طرح شماتیک الف) اشکال مختلف تقویت کننده ها و ب) کامپوزیتهای حاوی آنها.


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  جدول 1. مقایسه ای از خواص پلیمرهای گرماسخت و گرمانرم.  اگرچه فرآیندهای مختلفی در ساخت قطعات کامپوزیت خودرو به کار گرفته میشود، لایه گذاری دستی، قالبگیری فشاری قطعات ترکیبات قالبگیری ورقهای (SMC) و ترکیبات قالبگیری خمیری (BMC)، تزریق گرمانرم کامپوزیتها و نیز قالبگیری انتقال رزین در این صنعت مطرح هستند.
  اولین قطعات کامپوزیتی SMC در سال 1987 میلادی به تولید انبوه رسید و به عنوان بدنه کناری در خودروهای پژو 405، پژو 605 و سیتروئن XM ( شکل 3) مورد استفاده قرار گرفت. بعداً انواع مختلفی از این قطعه از جنس کامپوزیتهای گرمانرم در بدنه آئودی A4 (شکل 4)، فورد فوکاس (شکل 5) و فولکس واگن گلف و پولو نیز مورد استفاده قرار گرفت. شرکت پونتیاک، لندرور و جنرال موتورز نیز همزمان شروع به تولید قطعات کامپوزیتی گلگیر عقب و جلو کردند. این قطعات که از یک گونه انعطاف پذیر SMC تولید شده بودند، وزن بسیار کمتری نسبت به نمونههای مشابه استیل خود داشته و از لحاظ استحکام قابل رقابت با آنها بودند. در حال حاضر، قطعات فراوانی نظیر پنلهای داخلی، قطعات داخلی موتور مثل ورودی هوا و بدنه موتور، فنر تخت، آنتن، سینی فن و چراغ، جلو پنجره، رفلاکتور و میل گاردان نیز در قالب کامپوزیتهای پلیمری در خودرو مورد استفاده قرار میگیرند.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  شکل 3. سیتروئن XM با بدنه جلویی از جنس کامپوزیت پلیمری


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  شکل 4. آئودی آوانته A4با بدنه کناری از جنس کامپوزیتهای گرمانرم.


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  شکل 5. فورد فوکاس با بدنه کناری از جنس کامپوزیتهای گرمانرم.


  منابع:

  شاهین اخلاقی
  کارشناس ارشد مهندسی پلیمر
  واحد تضمین کیفیت معاونت تأمین قطعات
  ماهنامه پیام بهمن شماره 87


  1. Uday Vaidya. Composites for Automotive, Truck and Mass Transit: Materials, Design, Manufacturing. DEStech Publications Inc., USA, 2010.
  2. B. Cantor, P. Grant, C. Johnston. Automotive Engineering: Lightweight, Functional, and Novel Materials. CRC Press: Taylor & Francis Group, USA, 2008.
  3. N. Tucker, K. Lindsey. An Introduction to Automotive Composites. Rapra Technology Limited, UK, 2006.
  4. G. Davies. Materials for Automobile Bodies. Elsevier Ltd., UK, 2003
  ویرایش توسط pedramMC : 01-06-2013 در ساعت 11:15 AM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

هنوز جستوجو برای این متن در پارس تیونینگ صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •