Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: اطلاعاتی در مورد بنزین بدون سرب

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض اطلاعاتی در مورد بنزین بدون سرب

  درود بر همراهان پارس تیونینگ

  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از دنیای خودرو- مهندس بابک وفایی: احتمالاً بر روی بسیاری از پمپ بنزینها عبارت «بنزین بدون سرب» را دیده اید. بعید است کم سن و سالها، دورانی غیر از بنزین بدون سرب را به خاطر داشته باشند اما روزگاری در کشور سه نوع بنزین معمولی (دارای ترکیبات سرب)، سوپر و بدون سرب عرضه میشد تا اینکه در اوایل دهه 80، عرضه بنزین بدون سرب به صورت سراسری آغاز شد و بنزین های معمولی از چرخه سوخت کشور حذف شدند. اما این سرب از کجا وارد بنزین شده بود و چرا حذف شد و اکنون چه چیزی جایگزین سرب در بنزین شده است؟ اینها سئوالاتی است که در این بخش به آنها پاسخ خواهیم داد.

  سرب در بنزین؛ چرا؟

  قبل از اینکه به حذف سرب از بنزین و سایر مسایل مربوط به آن برسیم در ابتدا بهتر است پاسخ این سؤال را بررسی کنیم که اصولاً سرب چرا باید در بنزین وجود داشته باشد در حالی که بنزین یک مشتق نفتی است.
  سرب موجود در بنزین پس از پروسه تولید و به عنوان یک افزودنی به بنزین اضافه میشده است. البته سرب به طور طبیعی یک فلز جامد است و نمیتوان آن را به طور مستقیم به بنزین وارد کرد. سربی که در بنزین وجود داشته ناشی از افزودن ماده ای به نام تترا اتیل سرب بوده که مادهای بسیار سمی و خطرناک است. علت افزودن این ماده به بنزین کاهش پدیدهای موسوم به کوبش یا ناک موتور و افزایش اکتان سوخت است.
  پدیده ناک ناشی از مصرف بنزین با اکتان پایین در موتورهایی با ضریب تراکم بالاتر است. هر چه اکتان بنزین پایینتر باشد در مقابل فشرده شدن در داخل سیلندر مقاومت کمتری از خود نشان میدهد و مشتعل میشود. به این ترتیب اگر از بنزین با اکتان پایین در موتور خودرویی با ضریب تراکم بالا استفاده شود، پیش از آنکه پیستون به نقطه مرگ بالا برسد، در اثر فشرده شدن مخلوط سوخت و هوا، بنزین مشتعل میشود و ضربه ای به پیستون وارد میکند. این ضربه به دلیل آنکه زودتر از موقع مناسب وارد میشود نمیتواند منجر به حرکت پیستون به سمت پایین شود و چون در زمان حرکت پیستون به سمت بالا وارد میشود به صورت یک کوبش در موتور حس شده و در نهایت منجر به آسیب به موتور میشود. برای جلوگیری از این پدیده، از سالها قبل با استفاده تترا اتیل سرب در بنزین معمول بود. حتی زمان جنگ جهانی دوم هم استفاده از این ماده بود که به موتور جنگنده های نظامی امکان داد به قدرتهای بالای 1000 اسببخار دست پیدا کنند چرا که اکتان بنزین مورد استفاده آنها را به اعدادی در حدود 150 میرساند و به این ترتیب این موتورها میتوانستند با ضریب تراکم بالا ساخته شوند و ضریب تراکم بالا به معنی قدرت بیشتر است. به علاوه این ماده مانع از چسبندگی سوپاپ دود و نشیمنگاه آن میشود. البته اروپایی ها در سالهای دور برای کمک به ارتقاء اکتان بنزین مصرفی خود از اتانول نیز استفاده میکردند. اتانول هر چند میتوانست تا حدودی به افزایش اکتان کمک کند اما مشکلات خود را نیز داشت که مهمترینشان جذب رطوبت توسط آن بود که باعث آسیب به مجاری سوخت رسانی خودرو میشد ضمن آنکه میزان حل شدن آن در بنزین نیز کمتر از تترا اتیل سرب بود و به این ترتیب استفاده از آن در اروپا هم کنار گذاشته شد.

  دردسرهای سرب آغاز میشود

  با وجود تمام این مزایا، وجود ترکیبات سرب داخل بنزین مشکلاتی را به دنبال داشت که به آرامی آشکار شدند و توجهات را به سمت یافتن جانشینی برای آن جلب کردند. انتشار سرب ناشی از بنزینهای سربدار یکی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی افراد جامعه است. سرب قابلیت نفوذپذیری و ماندگاری در سیستم عصبی را دارد و تحقیقات نشان داده وجود مقادیر بسیار اندکی از این ماده در خون کودکان سبب کاهش هوش آنها میشود. با در نظر گرفتن این موضوعات و انبوهی از بیماریهای دیگر مرتبط با سرب بود که از اواخر دهه 80، روند حذف سرب از بنزینهای تولیدی آغاز شد و مادهای موسوم به MTBE جایگزین آن شد. یکی دیگر از مضرات بنزینهای سربدار، اثر مخربی است که ترکیبات سرب بر کاتالیزورهای این خودروها بر جای میگذارند و به این ترتیب دولتها ناچار شدند استفاده از بنزینهای حاوی افزودنی سرب را متوقف کنند چرا که پیش از آن استفاده از کاتالیزور در بسیاری از کشورها الزامی شده بود و بنزین بدون سرب هم در کنار بنزینهای دارای سرب عرضه میشد و به این ترتیب تناقض استفاده از بنزین دارای ترکیبات سرب و کاتالیزور بر طرف شد. البته روند استفاده از این مکمل به اواخر دهه 70 باز میگشت اما حدود یک دهه طول کشید تا کشورها قوانین محدودکننده را بر ضد استفاده از تترا اتیل سرب وضع کنند و استفاده از MTBE الزامی شود و بنزینهای بدون سرب پا به میدان بگذارند.

  MTBE
  پس از حذف افزودنیهای سرب از بنزین، مادهای موسوم به MTBE جایگزین شد که مخفف عبارتMethyl Tertiary Butyl Ether است. اگر از دیدن نام طولانی اش تعجب کرده اید بهتر است نگاهی به فرمول (CH3)3COCH3 بیندازید. دانشمندان حدود دهه 30 میلادی به خاصیت افزایش اکتان ترکیباتی از این دست پی بردند اما به دلیل وجود افزودنیهای مبتنی بر سرب و عدم شناخت از مشکلات سرب، استفاده از آنها عمومیت پیدا نکرد اما از دهه 70 به مرور جانشین سرب شدند. البته نام کامل و یا فرمول MTBE مهم نیست بلکه کارایی آن مهم است. این ماده که امروزه در بنزین ویژه خودروها به طور کامل جانشین ترکیبات سرب شده دو وظیفه مهم را در زمان احتراق بر عهده دارد: نخستین وظیفه MTBE بدون شک افزایش اکتان بنزین است تا بنزین بتواند خود را ضریب تراکم بالای موتورهای جدید همراه کند. در کنار این، MTBE به دلیل آنکه در ترکیب خود اکسیژن دارد، وقتی واکنش نشان میدهد از خود اکسیژن آزاد میکند. این اکسیژن آزاد شده در محفظه احتراق به سوختن بهتر هیدروکربن ها کمک میکند و به این ترتیب میزان کمتری هیدروکربن نسوخته از موتور خارج میشود که خود کمک موثری در زمینه کاهش آلایندگی خودروها است. دقیقاً همین خاصیت MTBE است که برای علاقه مندان محیطزیست و البته مسئولین سازمانهای حفاظت از محیط زیست کشورها جذاب است و به همین دلیل در بسیاری از کشورها تنها تاکید شده تولیدکنندگان بنزین باید از افزودنی استفاده کنند که تولید اکسیژن کند تا از میزان هیدروکربن های نسوخته موتور کم شود و به نامMTBE اشاره نشده است. در حال حاضر چند افزودنی دیگر نیز در این زمینه تولید شده است اماMTBE ارزانتر از سایر افزودنی ها است و به همین دلیل در حال حاضر جانشینی ندارد. البته اتانول که پیش از این اشاره شد نیز یک ترکیب اکسیژنه است اما به دلیل مشکلاتی که قبلاً به آن اشاره کردیم نمیتوان آن را جایگزین MTBE کرد.
  به طور کلی با افزودنMTBE تا 15درصد حجمی به بنزین موتور میتوان انتشار هیدروکربن های نسوخته را تا 7.5درصد و مونواکسید کربن را تا 14.5درصد کاهش داد ضمن آنکه به دلیل جلوگیری از بروز پدیده ناک، از آسیب به موتور هم جلوگیری میشود.

  دردسرهای MTBE

  هر چند MTBE اثرات زیان بار تترا اتیل سرب را بر سلامت انسان ندارد، اما احتمال آلودگی زیست محیطی توسط آن بسیار بالا است. MTBE با نسبت بالا در آب حل میشود و میتواند منابع آبهای زیرزمینی را آلوده کند. نشتی بنزین از مخازن زیرزمینی پمپ بنزینها خطر اصلی در این زمینه است. هر چند تحقیقات نشان داده MTBE اثرات سرطانی ندارد اما محدوده های مجازی برای میزان MTBE موجود در آب آشامیدنی وضع شده است. از سوی دیگر تماس این ماده با پوست میتواند منجر به بروز حساسیت های پوستی شود و به همین دلیل اکیداً توصیه میشود از بنزین برای شست وشوی دستها و ماشینآلات استفاده نشود.
  این ماده به طور خالص خاصیت خوردگی داشته و به همین دلیل حمل و نقل آن نیاز به مراقبتهای ویژه ای دارد ضمن آنکه قابل اشتعال نیز هست. با وجود این معایب و البته این نکته که استفاده از آن اندکی قیمت بنزین را بالا میبرد، در حال حاضر بهترین مکمل برای افزایش اکتان همین ماده است و در سرتاسر جهان نیز از آن استفاده میشود.

  MTBE و خودروهای قدیمی

  در حال حاضر تمامی خودروها تولید داخل، حتی آنهایی که از تکنولوژیهای قدیمی بهره میبرند قابلیت استفاده از بنزین بدون سرب را دارند. در مورد خودروهایی با تکنولوژی قدیمی، بهینه سازی های لازم انجام شده است و تمامی آنها از دهه 70 به این سو برای استفاده از بنزین بدون سرب مشکلی ندارند. خودروهای اروپایی از اواسط دهه 80 میلادی و خودروهای آمریکایی و ژاپنی از اواسط دهه 70 به این سو میتوانند بدون مشکل از بنزین بدون سرب استفاده کنند. برای سایر خودروها که موتور آنها برای استفاده از بنزین دارای ترکیبات سرب طراحی شده است، نیاز به تعویض قطعاتی مانند شیلنگها و واشرها وجود دارد ضمن آنکه سوپاپهای آنها نیز در معرض آسیب تدریجی است هر چند مکمل هایی برای این منظور پیشنهاد شده است.
  ویرایش توسط pedramMC : 01-02-2013 در ساعت 11:04 PM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

خالص سازی بنزین از سرب

بهترين مكمل بنزين

عرضه بنزين بدون سرب

اطلاعاتی درمورد کوبش بنزین

اطلاعات درباره بنزین

اطلاعات در مورد بنزین به عنوان یک سوخت

Search اطلاعاتی درمورد دود هواپیما

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •