رونمایی از ساینا :

سایپا از جدید ترین دستاورد خود برای شیرازیها پرده برداشت. این محصول که اسفند سال 92 با نام 232 رونمایی شده بود، چندی پیش ساینا نام گرفت. رقم نخست محصول تازه سایپا به سبب قرارگرفتن روی پلت فرم X200 عدد 2 است و رقم دوم نشانگر سدان بودن آن است رقم سوم نیست نشان از دومین فیس لیفت روی این محصول دارد.البته مدیران سایپا اعتقاد دارند تغییرات اعمال شده روی 232 بیشتر از آن چیزی است که به آن فیس لیفت گفته شود و آن را یک خودرو جدید میدانند.
شهریار قاسمزاده در خصوص طراحی ساینا میگوید: این خودرو کاملا در گروه سایپا و بدون کمک و مشاوره خارجیها طراحی شده است. پروژه 232 در واقع از دی ماه سال 92 کلید خورد. در ابتدا از میان چند استایل کلی طرح فعلی توسط کمیته توسعه محصول انتخاب شد و پس از آن مرحله طراحی جزئیات داخلی و ظاهری آغاز شد. در نهایت اطلاعات CAD برای ساخت قالبها به شرکت قالبهای بزرگ صنعتی سایپا سپرده شد.

خودرویی که در سایپا رونمایی شد تنها نمونهای برای نمایش بود و دقت مونتاژ آن با نمونه تولیدی تفاوت زیادی دارد. این محصول برای پوشش یک رده قیمتی بالاتر از تیبا طراحی شده و در تیپهای تجهیزاتی مختلف روانه بازار خواهد شد. به گفته قاسم زاده 232 استانداردهای جدیدی نظیر برخورد با عابر پیاده را پاس خواهد کرد. هر چند 232 برای ذائقه جدید از بازار طراحی شده اما طیف خاصی را هدف نمیگیرد با این حال میتوانا نتظار داشت به خاطر سبک طراحی آن قشر جوان را به سمت خود بکشاند.

این خودرو با همان مشخصات فنی تیبا روانه بازار خواهد. موتور 1.5 لیتری M15 با توان 80 اسب بخار با همان جعبه دنده 5 سرعته دستی به بازار ارائه خواهد شد. تنها تفاوت فنی این خودرو با تیبا را میتوان بهبود اکسل عقب آن دانست. وی در خصوص مشکلات تیبا میگوید قرار نیست این معایب به 232 انتقال پیدا کند و حتی در خود تیبا نیز بسیاری از آنها برطرف شده است. در تیپ فول این خودرو شاهد تجهیزاتی نظیر کولر اتوماتیک، بالابر برقی همه شیشهها و تنظیم برقی آینهها خواهیم بود. برای آماده شدن این محصول 9 ماه زمان نیاز است تا نمونههای آزمایشی ساخته شده و روانه خط تولید شود. میتوان انتظار داشت این خودرو پاییز سال جاری برای تولید آماده شود. از بازار های صادراتی این محصول میتوان به روسیه، اوکراین، آذربایجان، کشورهای آسیای میانه، عراق و مصر اشاره داشت.مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

ایدو؛ پرفروشترین سدان چینی
در قرارداد جدید سایپا با چانگآن چین نام دو محصول به چشم میخورد که در کلاسهای سدان و کراساوور قرار دارند. سایپا از این محصولات با نامهای ایدو و CS35 در نمایشگاه شیراز رونمایی کرد.
سایپا با انتخاب ایدو، دست روی یکی از جدیدترین محصولات چانگآن گذاشته است. محصولی که چانگآن ادعا میکند سه سال زمان صرف طراحی و توسعه آن کرده، و سعی داشته در طراحی آن از المانهای روز اروپایی استفاده کند. ایدو اولین محصولی است که از سری پیشرانههای بلوکور (BLUE CORE) استفاده میکند. این خودرو در ایران از موتور 1.6 لیتری بهری میبرد که توان خروجی آن به 122ا.ب در 6000دور در قیقه میرسد و بیشینه گشتاور آن معادل 160 ن.م در دور 4000تا5000 است. دو گزینه برای جعبه دنده این خودرو موجود است که شامل 4 سرعته اتوماتیک و 5 سرعته دستی میشود. چانگآن ایدو برای اولین بار در نمایشگاه خودرو فرانکفورت با ظاهر خوب خود سعی در جذب مشتریان اروپایی داشت. از طرفی مشخصات فنی آن نیز روی کاغذ در سطح قابل قبولی قرار دارد. اما چیزی که موجب میشود ایدو نتواند جایگاهی در بازارهای اروپایی به دست آوردکیفیت مواد مورد استفاده در آن است. این خودرو به لطف بهره گیری از 6 کیسه هوا و استفاده از تجهیزات ایمنی نظیر سیستمهای ABS، EBD، BA، ESP و TCS موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه تست تصادف چین شده است. از امکانات رفاهی این محصول نیز میتوان به آینه برقی مجهز به گرمکن، سانروف برقی، صندلی چرمی، فرمانی چرمی مجهز به سیستمهای کنترلی، دوربین عقب و سنسور پارک اشاره کرد.
این خودرو در صورت عرضه در بازار ایران قیمتی حدود 70 میلیون تومان خواهد داشت.در آخرین آمار منتشر شده از پرفروشترین سدانهای بازار چین این خودرو در رتبه 21 این لیست قرار دارد، با این حال با نادیده گرفتن برندهای غیر چینی ایدو با فروش بیش از 12 هزار دستگاه در ماه گذشته عنوان پرفروشترین سدان چینی در بازار چین را به خود اختصاص میدهد. جالب آنکه امگرند7 در رتبه بعدی ایدو در این لیست قرار گرفته است.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

سدان شرکت بریلیانس :
یکی از این محصولات سواری، H230 نام دارد. این خودرو دومین محصول بریلیانس در بازار ایران خواهد بود.این محصول در حال حاضر به عنوان کوچکترین یدان بریلیانس شناخته می شود که برای اولین بار در آگوست سال 2012 به نمایش درآمد. حال سایپاییها پس از اولین پیش فروش شاسی بلند بریلیانس از این خودرو کوچک در نمایشگاه شیراز پردهبرداری کرده اند.این محصول از پیشرانهای 1.5 لیتری نیرو میگیر د که توان تولید 103 اسب بخار را دارد و بیشینه گشتاور آن به 143 نیوتنمتر می رسد. این خودرو با وجود وزن 1265 کیلوگرمیاش توان رسین به سرعت 180 کیلومتر را داراست و استاندارد آلایندگی بورو4 را دریافت کرده است. H230 همانند برادران بزرگتر خود به 6 کیسه هوا مجهز شدهاست. این محصول در چرخهای جلو به ترمزهای دیسکی خنک شونده مجهز شده در حالی که چرخهای عقب از ترمزهای کاسهای بهره می گیرند. سیستم های کمکی ABS به همراه EBD نیز به یاری ترمزهای میآیند.
برخی از امکانات این خودرو شامل آینههای برقی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سنسور دنده عقب، سیستم ضد سرقت و ... میشود. سایپا عرضه این محصول را احتمالا به نیمه دوم سال جاری و یا سال آینده موکول خواهد کرد. می توان قیمتی حدود 40 میلیون تومان را برای این خودرو پیش بینی کرد.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ