چگونگی یدک کشی خودرومرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

اگر قصد یدک کشیدن خودرویی را داشته باشید، باید موارد مهمی را من نظر قرار دهید چون طول اتومبیل شما در واقع دو برابر شده و بنابراین باید بیش از دو برابر فکر کرده و دقت کنید در ادامه به معرفی اصول انجام این کار خواهیم پرداخت و امیدواریم با به خاطر سپردن آنها، این کار را به درستی انجام دهید.

خودرو یدک کش:
معمولا یک وانت بار یا اس یووی، می تواند گزینه مناسبی برای کار یدک کشی باشد اما این انتخاب ها الزما برای انجام تمامی کارها مناسب نیستند.
بد نیست نوع سازش بین مولفه های مختلف برقرار کرده و خودرویی را انتخاب کنید که بدنه و شاسی آن به صورت مجزا روی یکدیگر سوار شده اند.

انتخاب تریلر:
برای یدک کشی خودرو بهتر است از تریلرهای دارای فقط کفی استفاده کنید چون هم سبکتر هستند و هم حساسیت کمتری نسبت به جریان باد دارند.
تریلرهای فولادی چون قابلیت زنگ زدگی دارند لذا فراوان تر و ارزان تر هستند، چنانچه هدف شما مبنی بر نگه داشتن تریلر بوده آن هم برای مدت مشخصی و یا مایلید تریلری را که خریداری کرده اید ارزش خود را حفظ کند تا در موقع فروش با قیمت مناسبی به فروش برسانید بهتر است نوع آلمینیومی آن را بخرید چون هم سبکتراست و اگر قیمت گرانتری درد ولی می تواند تازگی خود را در دراز مدت حفظ کند و ظاهری شایسته و در خور توجه داشته باشد.

فی مابین:
جهت اتصال بین تریلر و خودروی خود حتما سعی کنید از نوع اتصالی که برای خودروی خودتان مناسب است استفاده کنید. انجام یک نصب حرفه ای و بی عیب (حتی اگر نیازمند عملیاتی مانند برش و جوشکاری باشد.) مهم است. میل کشش یا همان میل رابط و توپی اتصال باید از نظر اندازه متناسب با تریلر و خودروی شما باشند. حداکثر میزان کشش این اتصالات متفاوت است ولی نکته مهم این بوده که نباید هرگز از ظرفیت و توان ضعیف ترین نقطه اتصال تجاوز کند.
از دیگر نکاتی که نباید فراموش کرد این است که هرگز انجام یک سیم کشی مناسب را فراموش نکنید.

بارگیری:
معمولا بارگیری یک خودرو باید به گونه ای انجام گیرد که مرکز آن در جلوی اکسل های تریلر باشد وزن بیش از حد روی دماغه و قسمت جلوی تریلر، باعث می شود که چرخهای جلوی خودروی کشنده بالا رود. این امر باعث از بین رفتن پایداری و کاهش کارایی سیستم ترمز شده و اگر بیش از حد عقب باشد، قسمت عقب خودرو رو به هوار رفته و مجدد همان اتفاقات رو می دهد

در حرکت روی جاده:
هنگامی که کنترل خودرو حین حرکت با مشکل مواجه شود، برداشتن پا از روی پدال گاز و یا ترمز گیری سریع می تواند باعث وارد آمدن فشار زیاد روی نقطه اتصال و اهرم آن شود. هنگامی که تریلر منحرف شده، هرگز سعی نکنید با استفاده از فرمان و چپ و راست کردن آن مجددا کنترل تریلر را بدست آورید. در چنین شرایطی بهتر است آرام باشد و اجازه دهید تریلر تا حدودی به چپ و راست منحرف شده وهرگز کاری را به صورت ناگهانی انجام ندهید.

ترمزها :
بعضی از انواع تریلرها وجود دارند که خود مجهز به دیسک های ترمز بوده و با وارد آمدن فشار پای رانند روی پدال ترمز، آنها نیز فعال می شوندو با اینکه مجهز به ترمزهای برقی هستند، که سیگنال مورد نظر را از چراغ های ترمز خودروی کشنده دریافت می کنند در درو حالت بهتر است قبل از آنکه حرکت خودرو در داخل اتوبان ها آغاز کنید ترمز های تریلر ها کنترل کنید.

پایین آوردن سرعت:
سعی کنید تمامی امور را در خط مستقیم انجام دهید و زمانی که در حال حرکت به خط مستقیم هستید. بکوشید با استفاده از دنده های گیربکس و سنگین و سبک کردن آنها، سرعت حرکت را کنترل کنید انجام این کار به خصوص در سرازیزی ها مفید اس و این روش می تواند جانشین شایسته ای نسبت به ترمز گیری باشد، از دیگر اقداماتی که باید انجام دهید این است که تا حد امکان فرصت خنک شدن به سیستم ترمز را بدهید تا امکان بروز پدیده از کار افتادگی ترمز یا Fade کاهش پیدا کنید.

ابزارهای جلوگیری کننده از انحراف:
هنگامی که قصد حمل بارهای سنگینی را دارید و یا با خودروهای خاصی در حرکت هستید، می تواند برای جلوگیری از بروز پدیده تاب خوردن به خصوص در سرعت از میل های کنترلی جلوگیری کننده از تاب خوردن استفاده کنید. در صورت عدم استفاده از چنین بازوهای کنترلی ممکن است اتفاقات ناگواری روی دهد و یا صدمه جدی به خودرو شم وارد شود.

تایرهای پنچر و بلبرینگ های خراب چرخ :
اینها عوامل اصلی از کار افتادن تریلر است چون می تواند باعث خارج شدن تریلر از سطح مسیر حرکت و یا وضعیتی بدتر از آن شوند.
اگر در این مورد شک و تردید دارید بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید چون به نوعی یک بیمه کردن ارزان است

پشتیبانی :
بسیاری از مردم به دلیل پرهیز از جر و بحث و دردسر از انجام آن اجتناب می کنند. اما بهتر است به خود این آموزش را بدهید تا اینکه خدای ناکرده از ادامه حرکت باز نیفتید. انجام این کار باید در فضایی مثل پارکینگ صورت گیرد و به خاطر داشته باشید که فرمان در انجام پشتیبانی چندان نمی تواند موثر واقع شود. باید از پارامترها یا بهتر بگوییم فرامین کوچک و ساده استفاده کرد که از جمله انها می توان، حرکت در جهت مخالف باشد.

دستورالعمل خاص:
بعد از مطالعه مواردی که شرح آنها آمد باید به نکات دیگری نیز توجه کنید. به طور مثال قبل از متصل کردن تریلر به خودروی خود بهتر است فیوز کمک فنرهای گازی عقب خودروی خود را از جای در آورید، البته بسیاری از خودروها حالت مختلف مقابل انتخاب، از جمله حالت کشیدن یدک کش را دارند، ولی چنانچه خودروی شما چنین ویژگی نداشت، بهتر است بهترین و عاقلانه ترین راه را برگزید.

نوشته : مهندس کیوان بنی هاشمی
منبع : مجله ماشین
تدوین: علیرضا فروغی فر