به دنبال قاتلان واقعی جاده ها!


جاده، سفر و ... اولین جمله ای که با شنیدن این کلمات به ذهن شما خطور می کند چیست؟


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، وقتی راهی سفر می شوید دیگران چه نکاتی را به شما یادآوری می کنند: مراقب باش، آهسته بران و جملاتی از این دست، نکاتی هستند که عزیزانتان بدرقه راحتان می کنند تا سفری ایمن داشته باشید.
وقتی تصادفی را می بینید از چه چیزی سخن به میان می آورید و مقصر را چه کسی معرفی می کنید؟ نا امنی جاده ها، بی کیفیتی خودروها، و اما نقش انسان کجای ماجراست؟
به راستی انسان فراموش کار آفریده شده است. چرا هیچ یک از ما نباید بگوید راننده، چرا با تبرئه همنوعان خود گناه تمام تصادفات را بر سر عوامل حاشیه ای می اندازیم؟
شاید قبول این حقیقت برای انسان همیشه مبری از خطا سخت باشد که مهمترین عامل تصادفات جاده ای را خطای انسانی با سهم 52 درصدی تشکیل می دهد.
به گزارش موج، در مقوله خطای انسانی، عدم توجه به جلو سهم 54 درصدی، ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه سهم پنج درصدی، تخطی از سرعت مجاز سهم 22 درصدی و عدم رعایت حق تقدم سهم 19 درصدی را به خود اختصاص داده است و از جمله مهمترین عوامل بروز تصادفات در ایران به شمار می رود.
نگاهی به مهمترین عوامل بروز تصادفات در جاده های جهان نیز عامل اصلی تصادفات را "انسان" نشان می دهد به گونه ای که براساس آخرین گزارش ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، ارسال پیامک و مکالمه با تلفن همراه، سرعت غیرمجاز، عدم رعایت قوانین، مصرف نوشیدنی های الکلی، خواب آلودگی راننده، عدم تجربه کافی و ناشی بودن رانندگان، انجام مشاجره حین رانندگی، خوردن و آشامیدن، بروز اتفاقاتی مانند افت خون در زنان باردار و بیماران دیابتی و سکته به ترتیب بعنوان بیشترین عوامل موثر در بروز تصادفات ذکر شده است.
حال بهتر نیست توصیه های عزیزانمان را دوباره مرور کنیم و بدانیم چنانچه به طور مثال با خودرویی مانند پراید با سرعت بسیار بالا و بیش از حد مجاز در جاده ها رانندگی می کنیم و این خودرو در پیچ جاده نمی تواند خود را کنترل کند و دچار حادثه می شود این تقصیر خودروی بیچاره نیست زیرا این شما هستید که او را کنترل می کنید نه او شما را٬ این تقصیر جاده هم نیست که او پیچید و خودرو نپیچید.
قصد تبرئه کردن هیچ کسی را هم نداریم اما نباید فراموش کرد هر خودرویی با استانداردهایی مخصوص ساخته می شود که هنگام رانندگی باید آنها را مد نظر قرار داد تا از بروز حوادث تلخ و جبران ناپذیر جلوگیری شود.
عوامل دیگر مانند جاده ها و غیره نیز به جای خود، اما فراموش نکنیم مهمترین مسئول حفظ جان خود و خانواده هایمان، خود ما به عنوان راننده هستیم نه یک خودروی مکانیکی.
پس کمی انصاف داشته باشیم هر چند دیوار پراید کوتاه است اما بی تجربگی خود، نابلدی به وضع جاده و ... را بر سر خودرو زبان بسته نیاندازیم و زندگی را به قیمت هیجان لذت سرعت سرسام آور و دو دقیقه زودتر رسیدن چوب حراج نزنیم. از جاده لذت ببرید، سفر بی خطر