حامد سام - بابک چهارباشیان : تا حالا برایتان پیش آمده که هنگام عبور از پیچ صدای جیغ تایر خودرو را بشنوید ؟ تجربه از کنترل خارج شدن خودرویتان به هنگام عبور از پیچ را داشته اید ؟ اگر می خواهید حرفه ای شوید می بایستی کنترل همه جانبه ای روی خودرو در شرایط مختلف را داشته باشید و یکی از الزامات اصلی این مهم تمرکز و آگاهی کامل از نحوه توزیع وزن خودرو و میزان چسپندگی لاستیک ها در موقیعت های مختلف است . پس گوش های خود را تیز کرده و میزان حساسیت سنسور های عصبی دست خود را روی فرمان بیش از پیش کرده و مانند یک کامپیوتر وضعیت هر لحظه خود را رصد کنید .

ابتدا نگاهی گذرا به مفهوم توزیع وزن و در خودرو بیاندازیم

قصد ندارم با توضیحات و و شکل های پیچیده شما را در دردسر بیاندازم . فقط با کمی دقت مثال زیر دنبال کنید .

وضعیت توزیع وزن در خودرو دقیقا مانند حرکت بدن شما در شرایط مختلف است . هنگامی که ترمز می کنید , بدن شما رو به جلو متمایل شده و هنگامی که اقدام به شتاب گیری می کنید , بدن شما رو به عقب سوق پیدا می کند و به همین ترتیب هنکام عبور از پیچ به سمت چپ بدن شما به سمت راست متمایل می شود و بالعکس . حالا این مثال را به خودرو تعمیم می دهیم . زمانی که شما پا را روی گاز می گذارید و خودرو شروع به شتاب گیری می کند , جلوی خودرو بلند شده , وزن به قسمت عقب منتقل شده و سطح تماس لاستیک های جلو و عقب به ترتیب کم و زیاد شده . به محض اینکه پا را روی ترمز می گذارید , قسمت عقب خودرو بلند شده و فنر های جلو فشرده می شود که این امر گویای آن است که وزن خودرو رو به جلو منتقل شده است . به همین سادگی


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
توزیع وزن نرمال


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ وزن خودرو متمایل به جلو


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ وزن خودرو متمایل به عقبجمله طلائی شماره 3
" تلاطم کمتر , رانندگی حرفه ای تر "

بخاطر داشته باشید که رانندگان حرفه ای همیشه نرم و به واقع سریع رانندگی می کنند

حالا به سراغ Oversteer می رویم

Oversteer یا همان بیش فرمانی : به لغزش یا سر خوردن چرخ های عقب می گویند . تعریفی ساده اما کمی خطر ناک .


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
بارها و بارها مسابقات رانندگی و تست های خودرو را دیده اید , در برخی پیچ ها خودرو از قسمت عقب شروع به سر خوردن می کند که در اغلب موارد با عث از دست رفتن زمان می شود .

اصلی ترین علت بیش فرمانی , عدم انتقال وزن صحیح است که ناشی از عواملی از قبیل گاز دادن , ترمز گرفتن و فرمان دهی نا صحیح و تنشی هنگام عبور از پیچ است . شما به هر علتی و به هر طریقی وزن خودرو را رو به جلو متمایل کرده و چسبندگی تایر های عقب را کم کنید , خودرو دچار بیش فرمانی می شود .

به علت غیر فعال کردن سیستم های DSC ( سیستم های کنترل پایداری ) این اتفاق برای تمامی رانندگانی که روی لیمیت ( به حد نهایی چسبندگی تایر روی سطح مسیر حرکت دقیقا قبل از سور خوردن گفته می شود ) رانندگی می کنند پیش خواهد آمد . اما راه کار مقابله این مشکل چیست و چگونه می بایستی خودرو را مهار کرد ؟

بگذارید کمی ملوس تر مطلب را بیان کنیم ; جاده چالوس , آلبوم سیروان خسروی , کمی هیجان و یک پیچ , با سرعت و فرمان دهی تیز وارد پیچ می شوید . تایرهای عقب شروع به جبغ کشیدن می کند و سپس خودرو از قسمت انتهایی شروع به سر خودرو می کند . شما چه می کنید ؟
یکی از شایع ترین اشتباهاتی که رانندگان آماتور می کنند , برداشتن پا از روی پدال گاز و فشردن ترمز است .این بیش فرمانی را به یک فاجعه تبدیل می کند که آن چرخیدن خودرو است .
با برداشتن پا از روی گاز و ترمز گرفتن شما وزن را از عقب خودرو به قسمت جلویی منتقل کرده و اندک چسبندگی چرخ های عقب را گرفته و خودرو به اصطلاح اسپین می شود .
حالا به واقع راه حل چیست ؟

1- قبل از ورود به پیچ سرعت خودرو رابه حد مناسب برسانید .
2- دور موتور را بالا نگاه دارید .
3- اگر خودرو دیفرانسیل جلو دارید , هنگام وقوع بیش فرمانی کمی احتیاج به فرمان مخالفی داریم که میزان آن بستگی به زاویه سر خوردن عقب خودرو دارد و کمی فشار را روی گاز بیشتر کنید تا خودرو به حالت نرمال رسیده و چسبندگی به چرخ های عقب بازگردد و سپس به مسیر برگشته و از پیچ عبور کنید . در خودرو های دیفرانسیل عقب کمی حساسیت روی پدال گاز زیاد است ; پس از وقوع بیش فرمانی لحظه ای پا را از پدال گاز برداشته و سپس فرمان مخالف و عبور از پیچ .Understeer یا کم فرمانی : یک فاجعه به تمام معنا , لغزش یا سر خوردن چرخ های جلو را کم فرمانی می گویند .

شما با سرعت زیاد وارد پیچ می شوید و یا وزن اتومبیل به قسمت عقب خودرو انتقال پیدا کرده است که اقلب بخاطر شتابگیری سرعت بالا هنگام ورود به پیچ است .مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
خودرو شما از فرمان های شما پیروی نکرده و تمایل به خروج از پیچ را دارد و لاستیک های جلو به شدت جیغ می کشند .
در این حالت اگر جاده و یا پیست از عرض کافی برخوردار نباشد , کار زیادی از دست راننده بر نمی آید و نکات ذیل تنها میزان خسارت وارده را کم می کند .

1- با سرعت مناسب وارد پیچ شوید .
2- هنگامی که خودرو Understeer می شود فرمان زیر دست شما نرم شده و خودرو تمایل به پیچیدن ندارد پس دست از لج بازی و تلاش بیهوده برداشته و به حرف خودرویتان گوش کنید . فرمان را به سمت مسیر حرکتی خودرو ( نه مسیر مطلوب شما ) بچرخانید و به آرامی ترمز کنید تا وزن به چرخ های جلو منتقل شده و سپس فرمان را در جهت پیچ بگردانید . فقط امیدوارم که فضا و زمان کافی برای این فرایند در اختیار داشته باشید .

این بود آشنایی کوچک و جامعی از مفهموم و نحوه برخورد با پدیده Oversteer و Understeer .لازم به توضیح است که این جهت کنترل این موارد احتیاج به تمرین بسیار و هوش ذکاوت ذاتی رانندگان می باشد , پس دست از ماجراجویی برداشته و فقط درمکان های مناسب این مهارت ها را تمرین کنید .