Linking amps
straped amps
و گاهی
bridged amps
کلماتی هستند که دوستان در منوالها وکاتالوگ امپلی فایرها میشنوید.و ازشون بسادگی میگذزیم.
حتی در خود منوال امپلی فایرها توضیح کاملی در مورد این حالتها به شما داده نمیشه و در اینترنت هم مقالات خوب و متعددی در این مورد من ندیدم.
گاهی مواقع شدت و حدت داشتن وات زیاد برای مصرف کننده ها مون ما رو به کارهای عجیب و غریب میندازه.
یکی از اونها استفاده 2 امپلی برای یک مصرف کننده که مثال بارزش سابووفر هست.
حالا اینجا سئوالات مطرح میشند:::
1-فازها در امپلی فایرها چی هستند؟

2-مستر و اسلیو چیه؟

3-چند تا امپلی میتونه باشه ایا باید 2 تا باشه(سابووفر)

4-به چه صورت باشه؟

5-به یک سـاب ووفر دو کوئل چه جوری وصل شه؟

6-وقتی وصل شد چند اهم جواب میده؟

7-چرا مثبت آمپلیفایر مستر با مثبت آمپلیفایر اسلیو؟

8-افیشنسی در حالت یک آمپلیفایر بهتره یا 2 آمپلیفایر؟

9-اگه سـاب ووفر رو نیم اهم جواب میده چجوری دوتا آمپلیفایر لینک رو وصل کنیم؟

10-ایا افیشنسی 2 برابر میشه؟

11-ایا 1.5 برابر میشه؟(آمپلیفایر دوم نصف میشه توانش)

12-اگه اینطوره بخاطر اینه که ارسی ای که به اسلیو میره توانش ولتش کمتره؟

13-ایا کیفیت در خروجی بالا میره یا فقط اس پی ال بالاتر میره؟

14-فشار بر روی امپها به چه صورت هستند؟(شدت استانه امپلیها از نظر گرما )؟

15-ایا هر امپلی فایری که دکمه تغییر فاز داره لینکبل هست یا حتمن باید کلمه لینکبل تو فیچراش نوشته بشه؟

متاسفانه با این ماشینهای 60 تا 80 امپری کسی به فکر همچین کارهائی نمی افته و کمتر کسانی هستند که بدنبال همچین مسائلی میروند.
بهتره با برق قوی و بیگ 3 این کار انجام بگیره.

فکر کنم حداقل ماشینهائی که میتونند مقداری!!!!! جواب بدهند
ماکسیما با دینام 110 امپر حداقل که خیلی کمه و لوگان هم با 110 امپر و
ماشینهای بالای 100 امپر با برق 2 یا 0 گیج میباشند.
ماشین زانتیا فکر کنم حداقل 90 امپر باشه.
ماشینهای اس یو وی خیلی خوب هستند و بالای 130 تا 150 امپر جواب میدهند.(تازه با اینها هم 2000 وات نمیشه خروجی گرفت مگر با دیپسایکل و باتریه اضافه و......)البته مدلهای بالا رده و نه قدیمی.هر چند بیوکها و شورلتهای قدیمی و خیلی ماشینهای قدیمی هم هستند که راحت 150 تا امپر میدهند....
پزو خاصیت تغییر دینام رو داره و سمند هم فکر کنم 70 80 امپری باشه.

206 تیپ 2 هم متاسفانه برق ضعیفی داره .و توصیه میکنم اگر 206 میخرید حداقل با موتور 1600 بگیرید که قدرت بیشتر و دینام قویتری داره(البته اگه مثل مدل اتومات تیپ 5 جعبه دنده اتوماته 1400 رو به 1600 غالب نکنند!!!).


پس اگر ماشین با دینام خوب و بالای 100 امپر و باتریه خوب بالای 90 امپر باشه حداقل میشه یک کارای کوچکی انجام داد!

البته این اطلاعات مختصری برای ازمایش این نوع تکنیک هست و میشه گفت یک آمپلیفایر قدرتمند میتونه بازدهیه بیشتری داشته باشه تا 2 تا آمپلیفایر لینک شده (امپهائی مثل ار ئی اودیو-سانداون-هایفونیکس-ساند-پاور کیکر-پانچ-ام بی کوارت و.یو اس آمپلیفایر و اوریون....ونه پاور اکوستیک و اس پی ال که طرف گذاشته باهاشون دی دی 18 اینچ درایو کنه باور نمیکنید ادرس میدم بهتون!!!).پس دوستان توجه کنند این تاپیک فقط معرفیه یک روش و پیدا کردن اشکالات و خوبیهاشه و نه یک راه کاملن منطقی بره درایو کردنه یک سابووفر مثلن بالای 2000 وات ار ام اسی با 2 کوئل 2 اهمی که رو هم 1 اهم مقاومت میشه و هر آمپلیفایر ارزون قیمتی نمیتونه جوابگو باشه براش!!!

خب بعد از انجام این مراحل تهیه امپلی فایر میباشد که امپلیها باید هر دو از یک برند و یک مدل تحقیقن باشند.
و علاوه بر اینکه بریجبل باشند . باید واقعن دیزاینشون جوری باشه که در عمل هم خروجیه لینکبل بدهند و کم نیارند(یعنی کارخانه نوشته بریجبل و کلید فیز شیفت گذاشته ولی در عمل امپلی مورد نظر اصلن بازدهی نداره.چون گفته میشه هر امپلی فایری که از تکنولوزیه ماسفت استفاده میکنه توانائیه لینک شدن رو داره حتی اگه فیز شیفت هم نداشته باشه ایا در خروجی میتونه اینکار رو بنحو احسن انجام بده؟)
در اخرین کاتالوگی که میخوندم به یک سری امپلی فایر جدید از پاورباس برخوردم (خودم زیاد این برند به دلم نمیچسبه ودلیلشم بخاطر ایکس مکس پائین سابهاشه در تئوری)که از مدلهای ایکس تی ای 1000دی داره تا 1500 دی و 2250 و 4000 و 5000دی که گفته اگه شما این امپلیها رو استرپ کنید به زبان خودمون مثل سری کردن اسپیکرها (لینک کنیم)خروجی در حالت 2 اهم 2برابر میشه ولی نکته اینجاست که ننوشته ولتاز رو چه حدیه در این حالت:::

مثال 1:
Xta5000d-----1 ohm(14.4 volt):::5000wat--------strapped:10000wat
مثال 2:
XTA1500D-----------1 OHM(14.4 VOLT)::::1500WAT---------STRAPPED:3000WAT
باید تست دقیق گرفت .

مرحله بعدی داشتن ارسی ای دیگری برای لینک کردن 2 امپلی فایر همسان به هم میباشد .
شما از خروجیه امپلیه اصلی(مستر ::امپلی فایری که ارسی ای اصلی از هد یونیت به ورودیش خورده) لینکی ایجاد میکنید به ورودیه امپلیه دوم (اسلیو یا همون برده یا فرمان اجرا کن)

گین و بوستر و کراس اور در هر دو آمپلیفایر کاملن یکسان باید تنظیم شده باشند.

در امپلیه اصلی که هد یونیت بهش وصله کلید فیز شیفت به سمت 0 گذاشته میشه.و در امپلی فایر اسلیو کلید فیز شیفت به سمت 180 درجه زده میشه.فقط همین یک مورد رو بگم که بره راه اندازیه یک جک همر نزدیک چندین و چند امپلی بصورت موازی و لینک شده احتیاج هست!!!
رای گرفتن خروجیه مناسب از هر 2 امپلی فایر یکسان باید ولتاز یکسان به هر 2 آمپلیفایر لینک شده داده بشه.
اصولن در حالت نرمال از امپلی فایر در حالت امپدنس 2 اهم خروجیه لینکبل گرفته میشه .و برای گرفتن 1 اهم یا .5 اهم باید امپهای مدل مورد نظر این قابلیت رو داشته باشند.
من امپلی فایری رو سراغ ندارم که در حالت استرپت بتونه خروجی .5 یا 1 اهم بده.(دوستان اطلاعی دارند؟)

البته برای درایو کردنه یک سـاب ووفر 2000 واتی حداقل در حالت دو کوئل 2 اهمی(که معمولن سابهای با ار ام اس 2000 تا 2500 میانگین بدین صورت هستند وکمتر دوتا 1 اهم میشن.)رو میشه بدون حالت استرپت .هر آمپلیفایر 1000 واتی (2 اهم)رو (با شرایط )به هر کوئل وصل کرد .یعنی 2 تا 1000 وات از هر آمپلیفایر به دو کوئل داد (که این مدل نصب هم باید تست کامل بشه و 100 درصد توصیه نمیشه.)


طریقه صحیح لینک کردن دو آمپلیفایر بهم و اتصالات اون به سـاب ووفر ووفر در زیر گفته میشه::::
خواهش میکنم قبل از انجام این عمل باید حتما به استیبل بودن امپلی فایرتون اگاه باشید در غیر اینصورت به سـاب ووفر و یا به امپهاتون خسارت وارد میشه!

The negative (-) speaker output terminals are connected by directly wiring one to the other.
Amplifier 1: is operated in the normal 0 degrees phase orientation, this allows amplifier 1 to produce the front half of the complete waveforms that are to be produced by the linked amplifiers.
Amplifier 2: is operated 180 degrees out of phase, allowing amplifier 2 to produce the rear half of the complete waveforms that are to be produced by the linked amplifiers.
Amplifier 1 positive (+) speaker output terminal is wired to the (+) terminal(s) of the speaker(s).
Amplifier 2 positive (+) speaker output terminal is wired to the (-) terminal(s) of the speaker(s).

مثبت امپلی مستر یا اصلی در واقع به عنوان کانال اصلیه مثبت در نظر گرفته میشه و مثبت امپلی فایر اسلیو به عنوان منفیه اصلی در نظر گرفته میشه!!!
در واقع عجیبترین نکته در استرپ کردن 2 امپلی فایر همین نکته میباشد.و عجیبتر از اون هم بر عکس بودن این قضیه در بعضی امپلی فایرهای برندهای دیگر است.!!!(البته این قضیه شاید برگرده به یک اشتباه کوچک در منوال بعضی از امپلی فایرها که متاسفانه بیشتر منوالها بدون ادیت و پر از اشتباه به دست همگان میرسند.!!!)
در مورد کانالهای منفی هر دو امپلیفایر هم اشاره شده که به همدیگر وصل میشند بدون ارتباط با سابووفر .یعنی فقط مثبت امپها به سابووفر وصل هستند .

دوستداشتم نکات بیشتری براتون میگذاشتم ونحوه سری کردن 5 امپلیفایر رو با یک سابووفر هم انجام میدادم که متاسفانه منابع ناقص هستند و تست هم امکام پذیر نیست.
دوستان سئوالی که میمونه اینه ::
لینکبل کردن در حالت سری و موازی چه تفاوتهائی دارند ؟؟؟ و اگه نه ایا سری کردن و موازی کردن امپلیها اصولن همون استرپ کردنه و اگه نیست کدومشون بهتر هستند.؟؟؟