اگر در جستجوی اسپیکر جدیدی هستید، پیش از هر چیز نیاز های واقعی خود را بررسی نموده و احتیاجاتی را که سیستم صوتی جدیدتان بایستی رفع نماید، به ترتیب اولویت روشن سازید. بعنوان مثال، اگر صرفا نیاز به سیستم صوتی مناسبی برای شنیدن موسیقی دارید، الزام به خرید یک سیستم مولتی کانال 5 یا 6 تکه ندارید، و تمرکز بودجه شما روی خرید سیستم 3 تکه ای بهتر (متشکل از دو کانال Satellite چپ و راست بعلاوه یك ساب ووفر - نقش و اهمیت ساب ووفر در ادامه مقاله توضیح داده خواهد شد)، مسلما به نفع شما خواهد بود. موسیقی با فرمت MP3 و یا CD Audio و Wave و WMA دارای دو کانال صوتی بیش نیست، و یک سیستم اسپیکر دو کاناله استریو برای پخش آن کاملا کفایت می نماید. لذا، بجای خرید کانالهای صوتی متعددی که به وجودشان نیاز مبرم ندارید، خرید کیفیت صوتی برتر و توان بالاتر در یک سیستم سه تکه، بهترین استراتژی صرف بودجه شما خواهد بود.

اما اگر از سیستم صوتی خود قصد استفاده برای پخش صدای فیلمهای DVD و یا بازیهای کامپیوتری نیز دارید، آنگاه به بررسی اسپیکرهای مولتی کانال بپردازید. اگر کارت صوتی یا دستگاه DVD Player شما دارای خروجی صوتی 6 کاناله آنالوگ (و "دیکودر" داخلی Dolby Digital - AC3) است، به نفعتان است که در عوض خرید سیستم اسپیکر دیجیتال، پول کمتری صرف خرید سیستم اسپیکر 6 تکه (یا به اصطلاح Surround sound 5.1) با ورودی صوتی آنالوگ نمایید. در اغلب موارد و خصوصا در صورت استفاده از کارت صوتی کامپیوتر، وجود ورودی دیجیتال در سیستم اسپیکر چیز زائدی است، چرا که امروزه حتی یک کارت صوتی 30 هزار تومانی دارای یک DAC یا Digital to Analogue Converter با کیفیت مقبول (که کارش تبدیل اطلاعات صوتی دیجیتال به سیگنال آنالوگ است) می باشد. واضح است که نیازی به داشتن یک DAC ثانوی در اسپیکر نیست، و البته اغلب اسپیکر های تقویت شده ای که دارای ورودی دیجیتال هستند، از یک مدار DAC کم هزینه و با کیفیت پایین استفاده می نمایند که صرفا یک ابزار تبلیغاتی برای بالاتر جلوه دادن تواناییهای دستگاه در نظر خریداران است.

در نظر داشته باشید که برای استفاده از هر یک از سیستمهای مولتی کانال 5 یا 6 تکه ساخت Altec Lansing، حتما نیازی به داشتن یک منبع صوتی 6 کاناله نیست. می توانید یک سیگنال صوتی دو کاناله استریو به سیستم تغذیه کنید و آمپلیفایر را طوری تنظیم نمایید که این دو کانال ورودی را بصورت تقویت شده فقط از بلندگوهای کانال جلو، و یا در صورت تمایل از بلندگوهای تمام کانالها پخش نماید. لذا، اگر در آینده قصد تعویض کارت صوتی و افزودن امکانات Surround به سیستم خود دارید، این امکان برایتان وجود دارد که پیش از انجام این تغییرات نیز با هر نوع تجهیزات کنونی خود از سیستم اسپیکر 5 یا 6 تکه استفاده نمایید.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که برای ایجاد یک محیط صوتی 3 بعدی Surround، شما حتما به داشتن یک بلندگوی کانال میانی یا Center Satellite نیاز ندارید، و ممکن است که یک سیستم 5 تکه دارای یک ساب ووفر به علاوه دو کانال جلو و دو کانال عقب نیز نیاز شما را به خوبی برآورده سازد. مسلما برایتان پیش آمده است که هنگام گوش دادن به صدای یک سیستم استریوی دارای دو بلنگو، روبروی بلندگوها وتقریبا در وسط آنها قرار بگیرید، و حس کنید که علاوه بر صداهایی که مشخصا از یکی از دو بلنگو خارج می شوند، به نظر رسد که یکی از آلات موسیقی - مثلا ساکسیفون - صدایش از جایی می آید که میان دو بلندگوست ولی نه تنها در آنجا بلند گویی وجود ندارد، بلکه صد البته نوازنده ساکسیفونی نیز در آن حوالی مشاهده نمی شود. این پدیده که بر اثر ترکیب شدن هوای ناقل امواج صوتی تولید شده توسط بلندگوها با یکدیگر در فضای اطاق ایجاد می شود، Stereophonic imaging نام دارد. لذا، چنانچه شنوندگان در اطاقی تقریبا در فاصله مساوی از بلندگوهای سمت چپ و راست قرار گیرند، نیازی به وجود جسمی یک بلنگوی کانال مرکزی نخواهیم داشت.

برای روشن تر شدن موضوع، توجه فرمایید که سیستم های Surround 5.1 نخست برای استفاده در سالنهای سینما پا به عرصه وجود نهادند. در یک سالن بزرگ سینما، ممکن است فردی که در سمت راست سالن می نشیند، فاصله اش از بلندگوی کانال جلوی سمت راست 5 متر باشد، ولی از کانال جلوی سمت چپ 20 متر فاصله داشته باشد. در شرایطی که افراد می توانند در چنین فاصله هایی نا متقارن از بلندگوها قرار گرفته باشند، برای ایجاد محیط صوتی Surround طبیعی تر، وجود یک بلنگوی کانال میانی اجتناب ناپذیر است. با توجه به این توضیحات، واضح است که در اغلب موارد یک سیستم اسپیکر 5 تکه می تواند کارآیی مشابه سیستمهای 6 تکه را ارائه دهد. در این حالت، اگر خروجی کارت صوتی خود را روی حالت "4 بلندگو" یا "4 کانال" قرار دهید، کارت صوتی اطلاعات صوتی موجود در کانال میانی را بطور مساوی بین دو کانال چپ و راست جلو میکس می نماید و هنگام پخش صدا از بلندگوها، به دلیلی که ذکر شد صداهایی که در کانال میانی بودند خود به خود در صحنه صوتی (Sound Stage) مقابل شما، در مکانی تقریبا وسط دو بلنگوی چپ و راست جلو قرار خواهند گرفت.

در مرحله بعدی، نیاز خود را در مورد مقدار توان خروجی سیستم روشن نمایید، البته تصمیم گیری نهایی خود را به پس از مرور و درک کامل تمام توضیحات مشروح در مورد توان و دیگر مقولات مرتبط در این راهنما موکول نمایید. اگر سیستم شما در یک اطاق تا 40 متری استفاده خواهد شد، حدود 30 وات توان برای اکثر افراد کافیست. در مورد سیستمهای سینمای خانگی، حدود 50 وات توان برای یک سالن حدود 100 متر کفایت خواهد داشت، که البته اکثر افراد در اغلب مواقع از بیش از یک چهارم این میزان توان سیستم استفاده نخواهند نمود. چنانچه اسپیکر های تقویت شده شما، قرار است به عنوان یک سیستم صوتی برای پخش موسیقی در سالنی تا حدود 150 متر و در مجالس انجام وظیفه نمایند، حدود 100 وات توان خروجی کفایت خواهد نمود. اگر حرفه شما اجرای موسیقی زنده یا ضبط شده در مراسم عروسی و مجالس مشابه است، یا اگر قصد دارید سالنی تا 300 متر را برای پخش فیلم یا موسیقی پوشش صوتی مکفی دهید، مستقیما به سراغ سیستم خارق العاده Altec Lansing Select641 بروید و با 200 وات توان و کیفیت فوق العاده آن خود و دیگر حضار را حیرت زده نمایید. توجه داشته باشید که ممکن است هرگز به این میزان توان نیاز نداشته باشید، ولی به اندازه ای به کیفیت موسیقی خود اهمیت دهید که حتی در اطاق 20 متری خود، با استفاده از 2 درصد توان این سیستم کماکان از کیفیت بسیار بالای صوتی آن سالها لذت برید. پس از روشن نمودن نیازها و اولویتها، سقف بودجه ای برای خود تعیین نمایید و پس از شناسایی مدلهایی که ضمن داشتن قیمتی در محدوده بودجه شما، حدود نیازهایتان را نیز پاسخگو هستند، به مقایسه دقیق مشخصات فنی و ویژگیهای مدلهای کاندید شده بپردازید. در اینجا یادآوری چند مطلب مهم ضروریست:

1.

از قابلیتهای اسپیکرهای تقویت شده مدرن، غافل نباشید. سیستمی مانند Altec Lansing Select621 می تواند با قیمتی حدود 130 هزار تومان، براحتی با استریوهای خانگی از مارکهای معتبر با قیمتهایی بیش از 700 هزار تومان از لحاظ کیفیت صوتی، کیفیت مهندسی و ساخت و قطعات استفاده شده و نیز توان خروجی صوتی، رقابت نماید. اتصال این سیستم به یک کارت صوتی کامپیوتری دارای کیفیت مناسب و یا حتی یک CD player پرتابل (Diskman) و یا MP3 Player، علاوه بر ایجاد کیفیت موسیقی بسیار مطلوب، شدت صدایی کاملا کافی برای پوشش یک سالن حدود 150 متر در اختیار شما قرار می دهد - که البته اندازه دقیق این فضا بسته به خصوصیات اکوستیک محیطهای گوناگون، متغییر خواهد بود. مرتکب این اشتباه نشوید که فکر کنید: "اسپیکر کامپیوتر که 6-7 هزار تومان بیشتر نیست..."، این چنین سیستم صوتی یک اسپیکر کامپیوتر معمولی نیست، بلکه یک سیستم اسپیکر تقویت شده (یا با اصطلاح Powered Audio) مدرن است که از بالاترین تکنولوژی مهندسی صوتی روز بهره مند است، و شما فقط از آن برای شنیدن صدای بوقهای ویندوز استفاده نخواهید کرد، بلکه با پخش موسیقی و صدای فیلم با کیفیتی عالی، سالیان سال مونس و مکمل لحظه های شاد و بیاد ماندنی زندگی شما و عزیزانتان خواهد بود.

بطور خلاصه، اگر تا بحال صدای چنین سیستمی را نشنیده اید، امکان ندارد بتوانید در مورد کیفیت و توانایی های آن پیش فرض و تصویر ذهنی صحیحی داشته باشید. تکنولوژی امروز این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا با افزودن هر منبع صوتی مناسبی به یک سیستم اسپیکر تقویت شده، یک سیستم صوتی کامل و عالی در اختیار داشته باشید که در مقایسه با سیستمهای صوتی معمولی متشکل از منبع صوتی، آمپلیفایر مجزا، و بلندگوهای سبک قدیم (یا Passive)، علاوه بر صرف هزینه بسیار کمتر، فضای کمتری را نیز اشغال می نماید و براحتی قابل حمل و نقل نیز می باشد و البته به جهت استفاده از مدرنترین تکنولوژی مهندسی مدار آمپلیفایر و بالاتر بودن راندمان کاری، در مصرف برق نیز صرفه جوئی قابل توجهی می نماید.

2.

بیش از 95 درصد کامپیوترهایی که امروزه خریداری می شوند، عمدتا نقش یک سیستم تفریحی صوتی - تصویری را ایفا می نمایند. با توجه به این واقعیت مهم، اکثریت قریب به اتفاق شما نیاز به یک CPU چهارصد هزار تومانی و مادربورد 160 هزار تومانی ندارید. یک AMD AthlonXP 2400+i با قیمت حدود شصت هزار تومان نیز بسیار بیش از آنی توان پردازش دارد که اغلب مصرف کنندگان استفاده خواهند کرد. در عوض، پول بیشتری صرف خرید کیفیت صوتی بهتر برای سیستم خود نمایید. بجای خرید اسپیکر درجه شش 8 هزار تومانی و یکبار مصرف، با ارتقای کیفیت صوتی سیستم خود نه تنها لذت بسیار افزونتر از موسیقی، فیلم و بازی های مورد علاقه خود می برید، بلکه با بدست آوردن این کیفیت صوتی به قیمت بسیار نازلتر از یک استریوی خانگی با کیفیتی قابل قیاس، چند صد هزار تومان نیز صرفه جویی خواهید نمود. حتی در مواردی که بودجه بسیار محدودی وجود دارد، با کمتر از یک درصد افزایش قیمت کل سیستم کامپیوتر خود، می توانید بجای یک اسپیکر 7-8 هزار تومانی متفرقه، از Altec Lansing AVS200 استفاده نمایید، که خود کیفیت صوتی سیستم شما و لذتی که از کارآیی واقعی ومفید آن خواهید برد را چندین برابر افزایش می دهد.


منبع