یک سیستم اسپیکر تقویت شده مرغوب، فقط نیمی از معادله کیفیت نهایی صوتی است.کیفیت صوتی نهایی سیستم شما محدود به ضعیفترین جزء سیستم خواهد بود. اگر کارت صوتی یا هر منبع صوتی دیگری که اسپیکر شما را تغذیه می نماید از مشخصات فنی و کیفیتی پایین تر از سیستم اسپیکر منتخب شما برخوردار باشد، این امر منجر به نزول کیفیت صوتی نهایی خواهد شد. اگر قصد استفاده از یک CD player پرتابل دارید، مطمئن باشید که اگر محصولی به قیمت کمتر از 60 هزار تومان به شما پیشنهاد می شود، بهتر است هر چه سریع تر از فروشگاه دور شوید. سخنان فروشنده را کلا فراموش کنید. از طریق وب سایت سازنده های معتبر، ویژگیها و مشخصات فنی مدلهایی که مناسب به نظر می رسند، با هم مقایسه نمایید (به کمک توضیحاتی که در ادامه این راهنما در خصوص مشخصات فنی ذکر شده) و پس از انتخاب یک یا چند مدل، آنگاه جهت مقایسه قیمتها و بررسی کیفیت ساخت و مواد اولیه و استحکام مدلهای منتخب با یکدیگر، به فروشگاهها مراجعه فرمایید. به فروشنده هم اجازه ندهید که نظرتان را تغییر دهد، زیرا اغلب فروشندگان ایرانی قادر به توضیح تفاوت وات که برای موتور یک چرخ گوشت اعلام گردیده و وات توان خروجی یک آمپلیفایر صوتی نیستند و عمدتا فاقد کمترین میزان اطلاعات فنی هستند. هدف شماره یک آنها فروش هرآنچیزیست که درصد سود بیشتری عایدشان نماید. در نهایت، مسئولیت جلوگیری از اغفال شدن، به عهده خود شماست. جنس ارزان و بی نام و نشان نیز نخرید، مگر اینکه آنقدر پولدار هستید که می توانید پول خود را دور بریزید.

اگر سیستم صوتی شما بر پایه کامپیوتر بنا خواهد شد، به توضیحات زیر توجه فرمایید. برخی از مادربورد های امروزی، خصوصا آنان که از چیپ ست سری N-Force2 ساخت کمپانی nVidia استفاده می نمایند، دارای امکانات و کیفیت صوتی قابل قبولی هستند. اکثر سازنده های معتبر مادربورد، مدلهایی با این چیپ ست ارائه می دهند که البته سوای کیفیت صوتی، کلا چیپ ست های بسیار سریع و پایداری هستند. مدل بهتر این چیپ ست، در چیپ "پل جنوبی" یا Southbridge، از چیپ MCP-T استفاده می نماید که به لحاظ استفاده از امکانات صوتی Sound Storm دارای عالی ترین کیفیت صوتی در بین تمامی مادربوردهای امروزی با امکانات صوتی روی مادربورد می باشد. البته مزیت دیگر خرید این خانواده مادربورد این است که با استفاده از پردازنده های بسیار عالی کمپانی AMD، نه تنها به قیمت مناسبی سیستمی خارق العاده بدست می آورید، بلکه از دادن پول خود به یک کمپانی گرانفروش و دارای سوابق مکرر فریب مصرف کننده (یعنی Intell) نیز اجتناب ورزیده اید. در هر حال، توجه داشته باشید که قرار دادن امکانات صوتی بر روی مادربورد، کاریست که به منظور کاهش هزینه کلی سیستم انجام می گیرد - که البته هدفی است اساسا مغایر با کیفیت صوتی.

ولی در صورتی که قصد خرید کارت صوتی بهتری دارید، به چند نکته توجه نمایید. در وحله اول، تجربه و آزمایشات عملی به ما اثبات نموده که ارزانترین کارت صوتی دارای کیفیت قابل قبولی که در بازار ایران وجود دارد، Creative Sound Blaster Live 5.1 است. اگر قصد دور ریختن پول خود را ندارید، به هیچ وجه نزدیک کارتهای صوتی مارکهای "معمولی" دیگر (در اینجا به کلمه "معمولی" توجه فرمایید - کارتهای حرفه ای سازندگانی مانند Terratec و M-Audio مقوله ای جدا هستند و البته به قیمتهایی عموما بالای 400 هزار تومان برای مدلهایی دارای قابلیتهای مورد نیاز در یک استودیوی حرفه ای) و کارتهای ارزانتر همین کمپانی نیز، نروید. این کارت صوتی که دارای امکانات بسیار و کنترلهای مبسوطی بر پارامتر های صوتی است، دارای خروجی 6 کاناله آنالوگ و نیز دیجیتال می باشد و به قیمت فعلی زیر 30 هزار تومان بهترین انتخاب شماست. کارتهای بهتر این سازنده تا قیمت حدود 300 هزار تومان نیز موجود هستند، اما حتی ساده ترین کارت صوتی خانواده Audigy همین سازنده نیز، به درد هر مصرف کننده عادی نمی خورد. مزیت عمده آنها در قابلیت پشتیبانی از فورمت صوتی Resolution: 24bit - Sampling Rate: 96 KHz است که اصولا در صدابرداری دیجیتال مورد مصرف دارد - و البته فقط قابلیت عبور دادن سیگنالی با این رزولوشن را از ورودی به خروجی دارند، بی آنکه بتوانند در این رزولوشن صدابرداری یا پردازش نمایند. توجه داشته باشید که ممکن است سازنده ای مدعی "ساپورت" استاندارد 24bit/96KHz توسط محصولش باشد، ولی باید با دقت تحقیق نمایید تا مطمئن شوید که مقدار این "ساپورت" در حد رفع احتیاجات شما گسترش داشته باشد. نظر به اینکه استاندارد های کنونی فورمت صوتی سی دی موسیقی و یا MP3 هر دو اندکی پایین تر از حد قابلیتهای کارت فوق الذکر 30 هزار تومانی هستند (این کارت از فرمت صوتی تا حد DAT - 16bit/48KHz پشتیبانی می نماید)، استفاده از کارتهای گرانقیمت با رزولوشن بالاتر به هیچ وجه کیفیت صوتی موسیقی شما را افزایش نخواهد داد. نسل کارتهای Audigy2 علاوه بر این از تکنولوژی صوتی EAX3 پشتیبانی می نمایند که در برخی از بازی ها، برای صدور دستورات سخت افزاری ایجاد محیط صوتی 3 بعدی استفاده می شود. همچنین تکنولوژی Advanced EAX HD که در نسل جدید این کارتها معرفی شده اند نیز در حال حاضر چیزیست کاملا بی مصرف، زیرا هیچ بازی که از آن استفاده نماید هنوز به بازار عرضه نگردیده. در نتیجه، اگر بودجه نامحدودی ندارید و روزی 16 ساعت از عمر خود را صرف انجام بازی های کامپیوتری نمی کنید، این ویژگی ارزش افزایش قیمت آنرا ندارد و پشتیبانی کارت ارزانتر فوق الذکر از EAX2 برای من و شما کاملا کافیست.

لازم به یاد آوریست که هیچیک از محصولات Creative به دلایل متعدد فنی به عنوان ابزاری مناسب برای صدابرداری حرفه ای قابل قبول نمی باشند، اما در حد محدود و ابتدایی برای آزمایش قابلیتها واستعدادهایتان در این زمینه، کفایت خواهند نمود. مشهودترین تفاوت میان تجهیزات صوتی حرفه ای و تجهیزاتی که برای مصرف کننده عادی ساخته شده اند، تفاوت میان "سطح کارکرد اسمی" یا Nominal Operating Level بین تجهیزات دو گروه است. سطح کارکرد اسمی تجهیزات صوتی عادی (منظور از محصولات عادی، Consumer Product است)، عموما محدود به i-10dBV است. توجه داشته باشید که در سیستم سنجش dBV، اندازه مرجع یا i0 dBV برابر با 0.775 ولت می باشد. تجهیزات صوتی حرفه ای در مقایسه، دارای سطح کارکرد اسمی برابر با i+4 dBu می باشند. در این سیستم سنجش، اندازه مرجع برابر است با یک ولت در سطح i0 dBu. ملاحظه فرمایید که با توجه به مسائل فوق، سطح کارکرد اسمی تجهیزات حرفه ای برابر است با 1.228 ولت، که در مقایسه با 0.3162 ولت سطح کارکرد اسمی تجهیزات حرفه ای، تفاوت قابل ملاحظه ای به میزان 11.79 دسی بل میان این دو وجود دارد. لذا، واضح است که یک کارت صوتی عادی صرفا به لحاظ قیمت، بزرگی جثه، یا فتوای بقال سر کوچه، نمی تواند مبدل به ابزاری حرفه ای گردد.

دوستانی که از کامپیوتر های نوت بوک استفاده می کنند، متاسفانه دارای راه حلهای محدودتری برای افزایش کیفیت صوتی سیستم خود هستند. درصد کمی از کامپیوترهای نوت بوک، دارای کیفیت صوتی داخلی مناسبی هستند. کارتهای صوتی حرفه ای که برای این گروه کامپیوتر ها ساخته شده اند، معمولا متشکل از دستگاهی دارای پردازنده های دیجیتال و مبدلهای دیجیتال به آنالوگ (و بلعکس) و بعضا یک یا چند پری امپ میکروفون با قابلیت درایو میکروفونهای کندانسر (منظور Phantom Power است) و ورودی / خروجی های گوناگون متداول می باشند. جعبه محتوی اجزاء فوق، معمولا توسط رابط PCMCIA به کارت-باس کامپیوتر متصل می گردد. گرچه اینگونه تجهیزات دارای کیفیت صوتی عالی و امکانات مناسب حرفه ای هستند، اما به لحاظ قیمتهای گران و پیچیدگی نسبی، جهت استفاده درصد بسیار قلیلی از کاربران مناسب خواهند بود. تنها کارت صوتی خارجی (External) نسبتا ساده ای که برای کاربران عادی مناسب بوده و در حال حاضر در ایران یافت می گردد، Creative Extigy می باشد که امکانات بسیار جالب و کیفیت مناسبی را در دسترس استفاده کنندگان نوت بوک قرار می دهد. این وسیله، توسط کابلی به پورت USB متصل می شود. اگر به دلیل قدیمی بودن و یا هر علت دیگری، نوت بوک شما فاقد پورت USB است، می توانید با تهیه یک کارت تبدیل PCMCIA به USB این مشکل را حل نمایید.

2.

فریب عواملی ظاهری مانند جثه بزرگ و یا رقص نور را نخورید. هنگام انتخاب اسپیکر، پول خود را صرف خرید بالاترین کیفیت صوتی ممکن نمایید - نه ظواهر فریبنده. واردکنندگان و فروشندگان فریبکار به هر اسپیکر درجه 6 که دارای جثه ای بزرگتر از یک رادیوی ترانزیستوری کوچک و چراغها و دکمه های متعدد و بی مصرف باشد و با فروش آن از میزان سود خوبی منتفع گردند، کلمه "حرفه ای" را می بندند. فریب این ترفندها را نخورید. حرفه ای، اصولا یعنی وسیله ای که از لحاظ کیفیت و استحکام ساخت و دوام و قابلیتهای فنی، می توان از آن به عنوان ابزار کسب درآمد استفاده نمود. در مورد اسپیکر تقویت شده، این یعنی اسپیکری که شما بتوانید هر شب آنرا از سالنی به سالن دیگر حمل کنید، و توان و کیفیت کافی برای برگذاری کنسرتهای موسیقی داشته باشد، و کیفیت تمامی قطعات الکترونیک، اتصالات، کابلها، کنترلها، کابینتها و اجزاء متحرک آن در حدی باشد که با یک هفته یا یک ماه یا یک سال استفاده سنگین و مستمر، از هم متلاشی نشود. استفاده از این کلمه در مورد اسپیکرهای "بازاری"، بیش از هر چیز مضحک است.

متاسفانه مدتی است که اسپیکر های فاقد کیفیت با مارکهای مشکوک و ناشناس (یا واضحتر بگوییم: مارکهای نوظهوری که محصولاتشان فقط در کشورهای جهان سوم به فروش می رسد) در بازار ایران مشاهده می شوند که با توسل به نصب یک پانل LCD روی ساب ووفر که نمایشات فاقد معنی نوری انجام می دهد، سعی در مخفی نمودن کیفیت بسیار ضعیف صوتی و ساختاری نموده اند. این وسیله زائد (که در بین بازاریان به رقص نور معروف شده)، یا باد بزن، یا منگوله، یا کنترل از راه دور، هیچیک نقشی در افزایش کیفیت صوتی یک سیستم اسپیکر تقویت شده ایفا نمی نمایند. چنین ترفند هایی، گرچه ممکن است در نگاه اول از پشت ویترین فروشگاه جذاب به نظر رسد اما پس از گذشت چند روز و فرسایش جنبه "تازگی"، خریدار به مضحک بودنش پی برده و آنرا خاموش خواهد نمود - اما در مورد عدم وجود کیفیت صوتی متاسفانه دیگر قادر به انجام کاری نخواهد بود. نیز هستند اسپیکر هایی با جثه ای بزرگ و ارتفاع تقریبا یک متر و دارای چراغها و دکمه های متعدد که متاسفانه علی رغم ظاهری غلط انداز، دارای کمبود کیفیت صوتی ناراحت کننده ای می باشند. تمامی اجزاء فعال داخلی آنها را می توان درون یک جعبه کفش جا داد، و البته به گفته بازاریان، این اسپیکر ها کاملا "حرفه ای" هستند. صد البته، اینگونه ادوات در "حرفه" ایجاد جدایی میان شما و چند صد هزار تومان پول ارزشمندتان، بیشترین کارآیی را دارند. تاسف بار تر از همه اینها، یک مدل اسپیکر دو تکه و دو طرفه (Two-way) از سازنده همان اسپیکرهای متری و کیلویی فوق الذکر است که اگر دقیق به آن بنگرید، در کمال تعجب متوجه خواهید شد که بلندگوهای فرکانسهای بالای آن (Tweeter) که پشت یک توری محافظ نصب شده، اصلا وجود ندارد و فقط عکس چاپ شده بر روی کاغذ است که پشت توری چسبانده شده... و این عمل ننگین براستی توهین آمیز، تحقیر کننده و نمونه محرز و بارز شیادی و کلاهبرداری است.

همچنین توجه داشته باشید که وسائل برقی که در کشور ما فروخته می شوند، چه اجناس قاچاق و چه اجناسی که از کانالهای قانونی گمرکی وارد می شوند، ممکن است دارای یک مشکل بزرگ و خطرناک باشند: عدم رعایت استانداردهای متعارف جهانی در ایمنی سیستمهای برقی. هیچ سازمان دولتی که موظف به بازرسی و ممانعت از فروش دستگاههای برقی خطرناک و غیر استاندارد در فروشگاهها باشد، در ایران وجود ندارد. ایران عزیز ما، کشوریست که علی رغم وجود قوانین نظارت بر ایمنی در صنعت ساختمانسازی آن، هرساله ساختمانهای متعددی بر سر ساکنین آنها خراب می شود. لذا می توانید کاملا اطمینان داشته باشید که با توجه به فقدان کامل نظارت و بازرسی، در ساخت برخی از دستگاههای برقی موجود در بازار از چنان کیفیت پایینی در دوشاخه و سیم برق و سوئیچها و منبع تغذیه و دیگر اجزاء برقی استفاده شده که می تواند منجر به آتش صوزی و یا حتی بروز تلفات جانی بر اثر برق گرفتگی گردد. از مزایای زندگی در کشور عزیزماست که در حالی که هزاران تن از پرسنل نیروی انتظامی سخت مشغول صدور قبض جریمه سرعت غیر مجاز برای ماشینهای پارک شده هستند، شما خود مسئول حفاظت از جان خود و عزیزان خود می باشید. توجه داشته باشید که در ایران، چاپ نمودن 16 فقره مارک استانداردهای ایمنی جهانی روی جعبه محصولات درجه شش کارخانه های چینی، هیچ مشکل قانونی برای کسی ایجاد نمی کند. بهترین راه حصول اطمینان از ایمنی یک دستگاه برقی، این است که از خرید محصولات مارکهایی که در کشورهای مترقی و صنعتی اروپا و امریکا فروخته نمی شوند، خودداری فرمایید. همچنین لازم به تذکر است که هنگام برخورد با محصولات برقی با مارکهای معروف که به قیمتهای بیش از حد ارزان و غیر منطقی در فروشگاهها عرضه می گردند، مطمئن باشید که ارزانی آن بی علت نیست. با جان خود و عزیزانتان بازی نکنید: وسایل برقی ارزان و فاقد کیفیت استاندارد، هرگز نخرید.

3.

مراقب محصولات تقلبی با شباهت ظاهری باشید. در کشورهایی مانند ایران که فاقد حتی بدوی ترین قوانین حمایت از ایده ها و ابداعات و قوانین حمایت از مصرف کننده هستند، زمینه رشد همچون علف هرز برای ارائه محصولات تقلبی توسط سودجویان فرصت طلب و شیاد، به سهولت فراهم است. نهایتا، مصرف کنندگان در این مورد متحمل شدید ترین زیان و اجحاف می شوند. در طی سالهای اخیر انواع کپی شده و تقلبی صدها قلم از کالاهای مشهور جهان در بازار ایران عرضه شده، از جمله کارتهای گرافیک ATI، مادربورد های Gigabyte، محصولات شبکه D-Link، درایوهای سی دی Asus، اسپیکر ها و دیگر محصولات Creative، اسپیکرهای JBL (كه 99 درصدشان تقلبی هستند) و بسیاری موارد دیگر. ولی تا کنون هیچیک از این شیادین موفق نشده اند که کپی عین مدل اصلی از محصولات ما را به قیمتی که مقرون به صرفه باشد تولید کنند، و دلیل آن نیز واضح است: کیفیت همه چیز، از بسته بندی تا قالب پلاستیکی قطعات تا دقت در ساخت کابینتهای چوبی ساب ووفرها تا بلندگوهای استفاده شده و حتی سیم و کابلها و اتصالات، به حدی بالا است که تولید محصولی کاملا مشابه برای هر کسی دیگر به مراتب گرانتر از قیمتهای محصول اصل تمام خواهد شد. کمپانی Altec Lansing از سال 1996 تا کنون سه کارخانه عظیم با بهره وری از مدرنترین تجهیزات و ماشین آلات و زیر مدیریت و کنترل پرسنل فنی آمریکایی خود در ارزانترین منطقه تولید جهان یعنی چین احداث نموده است. نظر به اینکه تمامی اجزاء اسپیکرهای Altec Lansing در کارخانجات متعلق به خود کمپانی ساخته می شوند، قیمتهای تمام شده تمام مدلها مطلقا پایین ترین قیمت ممکن در جهان است. متضاد این شرائط را کمپانی های دیگری دارند که فقط مارک خود را روی محصولی می چسبانند که هر کدام از اجزاء آن توسط یک سازنده ساخته می شود و نهایتا مطابق طرح کمپانی در یک کارخانه پیمانکار و غیر وابسته مونتاژ نهایی می گردد، و سپس با درصد سود بالایی به بازار عرضه می شوند. آنان همواره در معرض خطر کپی های کاملا مشابه قرار دارند.

مادامی که سیستم اسپیکر تقویت شده Altec Lansing خود را از فروشگاه معتبری خریداری نمایید و همراه کارت گارانتی مشاورین پیشرو ساختارهای کارآمد به شما تحویل گردد، می توانید از اصلی بودن محصول خریداری شده اطمینان کامل داشته باشید. البته در بازار ایران مواردی از کپی نزدیک به ظاهر بعضی از سیستمهای ما با مارکهای متفرقه و با کیفیت صوتی و ساختاری بسیار پایین و کاملا متفاوت مشاهده شده اند، از قبیل برخی از مدلهای Mercury که فقط موفق به کپی ظاهری قالب پلاستیکی بدنه Satellite های طرح قدیمی (طرح مربوط به 5 سال پیش که نزدیک به دو سال است از تولید خارج شده اند) سری ACS 33 & ACS 54 شده اند. نیز کپی نزدیک به ظاهر Satellite های مدلهای ATP3 & AVS200 ما، که با مارک یک کمپانی نوظهور و مشکوک سی-دی فروش بنام Dr. Data به منظور سوء استفاده از موفقیت و محبوبیت بین المللی بسیار این دو مدل، در فروشگاههای "خاص!" در معرض فروش قرار دارد.