ارباب حـلقه‏ها
پارس تیونینگ:آئودی در بین برندهای آلمانی خاص است و برای افرادی خودرو تولید میکند که دنبال اتومبیلی در حد مرسدس بنز و بامو هستند ولی نمیخواهند از خودروشان همه جا وجود داشته باشد. ارباب حلقهها، آئودی، از دیرباز در کشورمان طرفدارانی داشته و همیشه مورد لطف ایرانیان بوده و حتی علاقه ایرانیان به این برند را در خودروهای گذرموقت هم احساس میکنیم وقتی مدلهای Q5،A3 و حتی مدل سوپر اسپرت R8 را میبینیم.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

به گزارش پارس تیونینگ، این روزها در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس مدل 2014 آئودی Q7 وارد شده و با قیمت 78 هزار دلار قابل تهیه است. در این گزارش قصد داریم به تست و بررسی این تازهوارد بپردازیم و ببینیم آیا آئودی اروپایی با مدل Q7 در بین خودروهای واردشده میتواند رقیبی برای جیپ گرند چروکی SRT8 باشد یا خیر.

در بین 11 سری اتومبیلهای آئودی اولین مدل شاسیبلند آن Q7 نام دارد. این مدل آئودی برای نخستین بار در سال 2005 معرفی و عرضه شد. پس از آن شرکت آئودی با اعمال تغییراتی در ظاهر و داخل خودرو مدل 2009 را روانه بازار کرد. این تغییرات شامل چراغهای جلو و عقب از نوع LED، قطعات کروم بدنه، چراغهای رانندگی در روز، طراحی رینگهای جدید چرخ، بهینهسازی قسمتهای تحتانی سپرهای جلو و عقب به همراه 4 رنگ بدنه جدید بودند که به محبوبیت Q7 کمک شایانی کردند. مدل 2014 آن هم بهروزتر از قبل شده و هماکنون بازار فروش مناسبی در خاورمیانه دارد و حسابی برای رقبایش در کشورهای مختلف عرض اندام میکند.
آئودی در این مدل همانند تمام خودروهای خود از احجام اغراقآمیز دوری کرده و با فناوری چراغهای LED خود ظاهر خودرو را با صلابت ارائه کرده است. بیشک فناوری LED جدید که آئودی در خودروهای خود بهره میگیرد، چشم هر بینندهای را نوازش خواهد داد. همانند تمام مدلهای آئودی، جلو پنجره مستطیل شکل بوده و با قطعات کروم و لوگوی زیبای آئودی زیبایش تکمیل شده است که نبود پلاک کمی این دلبری را کم میکند. البته از خطوط برآمده روی در موتور به همراه لبههای برآمده نباید غافل شد؛ خطوطی که کمی دیر از کره به سمت اروپا حرکت کرد اما این خطوط به هیچ وجه در نماهای جانبی ادامه پیدا نکرده و از دید برخی افراد جذابیت نمای جلو را ندارد. تنها رینگهای جدید پنجپره دوبل اینچی آن خودنمایی میکند. اما نمای عقب خودرو و باز هم چراغهای LED اولین چیزی هستند که خودنمایی میکنند. سپر عقب کاملا ساده طراحی شده و دو خروجی اگزوز استیل از زیر آن بیرون آمدهاند. دیفیوزی کوچک اما کارآمد هم در زیر سپر جای گرفته که در زیبایی خودرو نقش دارند. در کل طراحی آئودی Q7 مدل 2014 در مقایسه با بنز کلاس ML پر ابهت و لوکستر و در مقایسه با بامو X5 زیباتر و متینتر است.
طول، عرض و ارتفاع این خودرو به ترتیب برابر است با 5086، 1983 و 1737 میلیمتر و فاصله دو محور آن 3002 میلیمتر است.
کم کم دوره و زمانه خودروهایی مثل جیپ رنگلر که صرفا خودرویی مخصوص آفرود باشند، در سبد شهرنشینان اشرافی جایی ندارد.آئودی هم از این قاعده مستنثی نیست. کلاسی که Q7 در آن قرار دارد، رقبای قدری حضور دارند و برای رقابت با آنان طراحی داخلی لوکس به همراه تجهیزات رفاهی مطلوب یک برگ برنده محسوب میشود. آئودی در این قسمت هم سنگتمام گذاشته است، به طوری که با واردشدن به خودرو، بوی چرم به مشام شما میخورد. صندلیهای بزرگ و بسیار راحت چرمی رانندگی و مسافرتی ایمن و ایدهآل را برای شما به ارمغان خواهد آورد. رودریها، زیردستیها و حتی داشبورد از جنس چرم و جیر هستند. استفاده از رگههای آلومینیوم، آمبیانس و فضایی گرم را به شما القا میکند. فرمان چهارشاخه با روکش چرمی و لوگوی آئودی در وسط، کیلومترشمار و دورشمار موتور هر کدام در قابی جداگانه قرار دارند و نشاندهندههای باک بنزین و دمای آب موتور هم کنار آنها جای گرفتهاند. نمایشگری کوچک هم بین آنها تدارک دیده شده تا هشدارهای لازم از جمله بستن کمربند، باز بودن درها و... را بدهد.
کنسول میانی بسیار ساده اما زیرکانه طراحی شده. نمایشگر لمسی به همراه رادیو ماهوارهای و سیستم صوتی حرفهای Bang & Olufsen با 14 بلندگو مجهز به پورث USB و آیپد از جمله امکانات این اشرافزاده آلمانی است. فضای پا برای سرنشینان عقب مناسب است و ارتفاع سقف برای افراد با قد 190 سانتیمتر هم مشکلی پیش نمیآورد. در کل کابین آئودی Q7 زیباست و از لحاظ راحتی با جیامسی یوکان و از لحاظ امکانات با پورشه کاین برابری میکند.
برای مدل 2014 آئودی موتور 6سیلندر 3 لیتری TFSI مجهز به سوپرشارژر را تدارک دیده که قادر است حداکثر قدرت 280اسب بخار را در دور موتور 4920 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 400نیوتنمتر را در دور موتور 2250 دور در دقیقه تولید کند. طبق گفته کمپانی سازنده این پیشرانه نسبتا قوی، این خودرو را به کمک جعبه دنده 8سرعته اتوماتیک در عرض 7.6 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100کیلومتر میرساند و همچنین رکورد حداکثر سرعت 244کیلومتر در ساعت را ثبت میکند. مصرف سوخت Q7 در هر 100 کیلومتر در داخل شهر 13.6 لیتر و در اتوبان 9.3 لیتر است.
اما از قدرت و دقت بیحد و حصر آئودی در ساخت این موتور آلومینیومی بگذریم، بد نیست نیمنگاهی نیز به سیستم نامآشنای کوادرو بیندازیم؛ سیستمی که 30 سال آئودی با خود یدک میکشد.با کمک این فناوری شما در مسیرهای مختلف رانندگی پایداری را تجربه خواهید کرد.
در روزهای پایانی تابستان در یک روز خنک که حال و هوا بیشتر پاییزی است، آئودی Q7 به گروه تست خودرو امروز تحویل داده شد و به سوی خیابان حرکت میکنیم. مسیری که باید تا جاده آسفالت طی میشد، سنگریزه یا به اصطلاح خاکی بود. Q7 در این مسیر اصلا حس و حال بیرون را به سرنشینان انتقال نمیدهد و همانند جاده آسفالت روان و بیصداست. در همین اولهای مسیر شیب 25درجهای را باید رد میکردیم که با کمی گاز Q7 شیب بهراحتی هر چه تمامتر توسط این خودرو درنوردیده شد؛ بهراحتی و بدون هیچ فشاری. بالاخره به جاده آسفالت میرسیم. خودرو بسیار روان، بیصدا و با متانتی خاص در حال حرکت است، اما این متانت در دورهای بالای کمی رنگ باخته و غرش موتور صدایی زیبا و پرابهت را ایجاد کرده و به داخل کابین انتقال میدهد. تا بدین جای کار عملکرد فوقالعاده سیستم تعلیق خودرو نگارنده را حیرتزده کرده بود. دما هوای بیرون حدود 27 درجه بود، بدون وزش باد. شروع به شتابگیری میکنیم که پس از چندین بار 8.5 ثانیه را برای صفر تا100 و 12 ثانیه برای صفر تا 160 ثبت میشود که اعداد ثبت شده با توجه به اعدادی که کمپانی سازنده اعلام کرده، بسیار خوب بود. نقطه دیگر اینکه با توجه به وزن 2270 کیلوگرمی خودرو و موتور 3.0لیتریاش شتاب فوقالعادهای دارد و این نشان از قدرت موتورسازی شرکت عظیم فولکس واگن است. ترمزها به وظیفه خود به خوبی عمل میکنند و پس از سرعت 100 کیلومتر در ساعت پس از 6 ثانیه و در سرعت 160 کیلومتر در ساعت پس از 12 ثانیه خودرو را کاملا متوقف میکنند.
تا به اینجای کار خودرو فقط در مسیرهای مستقیم تست شده است. حال خودرو را به سمت پیچ میبریم تا پایداری آن را بسنجیم پیچ 90 درجهای را انتخاب میکنیم و با سرعت 50 کیلومتر در ساعت وارد پیچ میشویم. خودرو بهراحتی از عهده کار برمیآید. پس از چند مرحله خودرو در سرعت 75 کیلومتر در ساعت پیچ 90درجه را رد کرد و پایداری خود را نیز تثبیت کرد اما با بالا بردن سرعت و نزدیک شدن به لیمیت و با توجه به کلاس و ارتفاع خودرو (SUV) کنترل خودرو با غیرفعالبودن سیستمهای کنترل (ESC) پایداری کمی مشکل بوده که به هیچ وجه این تست را توصیه نمیکنیم. در هنگام تست در اتوبان، خودرو حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت را ثبت میکند و در جاده همانند دوومیدانیکاری سنگینوزن میتازید. پس از تست در جاده وارد شهر میشویم تا ارباب حلقهها را در خیابانهای تنگ جلفا به چالش بکشیم. ابعاد غولپیکر خودرو قطعا برای تردد در داخل خیابانهای فوقاستاندارد ایران مشکلساز خواهد بود. با اینکه خیابانها آرام است، ولی بزرگبودن خود آن چندان هم به درد نمیخورد و پیدا نشدن جای پارک از جمله مشکلات آن است. در خیابان با نرمی حرکت میکند ولی کنترل آن کمی سختتر است. در کل آئودی کیو 7 مدل 2014 خودرویی ایدهآل برای کسانی که عاشق برندهای اروپایی هستند و شتاب زیر 5 ثانیه جیپ گرند چروکی را نمیخواهند و از بنز کلاس ام ال و بامو ایکس 5 لذت نمیبرند.