شرکت ستاره خاورمیانه ایرانیان واردات دو مدل مرسدس بنز CLA45 و مرسدس بنز GLA45 را آغاز کرده است و بزودی نیز هاچبکهای گران قیمت اسمارت را به بازار ایران میآورد.
به گزارش پارس تیونینگ، اردیبهشت ماه امسال بود که خبر ثبت سفارش چهار آلمانی جدید بازار ایران به گوش رسید؛ خودروهایی که حتی در لیست واردات شرکت ستاره ایران، واردکننده محصولات مرسدس در ایران، قرار نداشتند حالا در خیابانهای پایتخت حضور دارند. هماکنون دو مدل CLA45 و GLA45 به ایران رسیدهاند و قرارست دو مدل از اسمارت نیز در ادامه وارد بازار شوند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
AMG با چاشنی آلمانی MEC Design
شرکتی با نام ستاره خاورمیانه ایرانیان، واردات چهار مدل آلمانی را برعهده گرفته است که شامل ۲ مدل تیونشده مرسدس و ۲ مدل اسمارت است. با وجود قیمتهای ماورایی و خودروهای جایگزین بهتری که هماکنون در بازار ایران مشتری زیادی دارند، نمیتوان انتظار فروش فوقالعادهای برای آنها تصور کرد ولی از آنجایی که محصولات جدیدی هستند، آمدنشان برای میلیاردرهای ایرانی هیجانانگیز است. البته امیدواریم که سرنوشت این شرکت مشابه سرنوشت دیگر واردکنندههای خودروهای تیونشده نباشد و در افق محو نشود مانند ستاره نقرهای خاور که چندین شاسیبلند تیونشده را از Brabus را به ایران آورد یا شرکت آراد خودرو هرمز که در کنار واردات فولکسواگن بیتل و پاسات دست به عرضه نسخههای تیونشده ABT زد.

دو مرسدسی که ستاره خاورمیانه به ایران آورده است، از نسخه AMG و مجهز به لوگوی MEC Design هستند. مک دیزاین، تیونری آلمانی است که امسال هفدهمین سال تاسیسش را جشن گرفت. مک دیزاین بیش از آنکه در زمینه تقویت فنی پیشرانهها کار کند، تخصصش در ساخت کیت بدنه است؛ از تغییر رینگ و لاستیکها بگیرید تا تعویض سپرها، اگزوزها، روکش صندلیها و بهبود تریمهای کابین.

مرسدس CLA45 ؛ برادر کوچکتر CLS
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
CLA سدان جمع و جوری است که سال ۲۰۱۳ برای آن دسته از مشتریانی به بازار آمد که توانایی خریدن CLS را نداشتند. همین موضوع باعث شد تا CLA تنها در سال نخست آمدنش به فروش ۱۰۰ هزار دستگاهی برسد که طبق گفته مرسدس، بهترین فروش این کمپانی در ۲۰ سال اخیر بود. این سدان، که هم در مجارستان و هم در هندوستان تولید میشود، نسخه تیونشدهای با نام CLA45 هم دارد که در ۲۰۱۴ به بازار آمد. مرسدس برای این نسخه از همان پیشرانه هاچبک ۵۱۰۰۰ یورویی A45 بهره گرفته است و قدرتش با سیستم محرکه استاندارد ۴MATIC به هر چهار چرخ منتقل میشود.

داشتن حالت جدید SPORT برای سیستم ESP ، فرمان الکترومکانیکی حساس به سرعت، تعلیق بهبودیافته، خروجی دوبل اگزوز با روکش کرومی، کیت بدنه و جلوپنجره اختصاصی AMG که با داشتن یک خط افقی قابل تشخیص است، از مهمترین ویژگیهای این سدان آلمانی است. سال جاری میلادی برای این خودرو دو اتفاق مهم رخ داد؛ اول اینکه مرسدس نام CLA45 AMG را به AMG CLA45 تغییر داد و دیگر اینکه با اندکی دستکاری پیشرانه به قدرت و گشتاور خروجی جدیدی برای آن رسید.
پیشرانه قدرت گشتاور شتاب سرعت (محدودشده) مصرف ترکیبی حجم باک وزن
۲٫۰L-Turbo ۳۸۱hp ۴۷۵nm ۴٫۲sec ۲۵۰-۲۷۰km/h ۶٫۹-۷٫۳L/100km ۵۶L ۱,۵۸۵kg
از آنجایی که وجود برخی آپشنها مثل ۴MATIC از سال گذشته برای CLA45 اجباری شد قیمت پایهای ۴۸ هزار دلاری CLA45 در مدل ۲۰۱۵ حالا به حدود ۵۲ هزار دلار در مدل ۲۰۱۶ رسیده است. نسخههای فولآپشن این خودرو نیز قیمتی کمتر از ۸۰ هزار دلار دارند که با احتساب پکیج (احتمالی!) مک دیزاین احتمالا با قیمتی فراتر از ۶۰۰ میلیون تومان در ایران فروخته میشوند. جالب است که در وبسایت رسمی مک دیزاین هیچ پکیجی برای CLA45 وجود ندارد و همچنان نمیدانیم این مدل چه تفاوتهایی با CLA45 استاندارد دارد.

مرسدس GLA45 ؛ رقیبی نزدیک برای

X1مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
GLA نیز همچون CLA در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. GLA کوچکترین شاسیبلند مرسدس است و به غیر از آلمان و (به تازگی) برزیل در جای دیگری تولید نمیشود. این خودرو نیز در نسخه استاندارد بلکه در مدل تیونشده GLA45 به ایران آمده است که یعنی پیشرانه مشترکی با CLA45 دارد. GLA45 نیز همزمان با CLA45 مدل ۲۰۱۶ بهروزرسانی شد. مرسدس برای این قدبلند آپشنهایی مانند پکیج AMG DYNAMIC PLUS ، که قفل مکانیکی دیفرانسیل جلو دارد، را با قیمت تقریبی ۲۶۰۰ یورو و همچنین تعلیق اسپرت AMG RIDE CONTROL را باقیمت تقریبی ۱۲۰۰ یورو در اختیار مشتریانش قرار میدهد.

در کشور آلمان قیمت پایهای GLA45 تنها ۵۰۰ یورو کمتر از CLA45 است و از حدود ۵۶,۱۰۰ یورو آغاز میشود که یعنی محدوده قیمتی بسیار نزدیکی به CLA45 دارد. خوشبختانه مک دیزاین برای این شاسیبلند کوچک، پکیج X156 خود را تدارک دیده است ولی متاسفانه این پکیج چیز خاصی نیست و تنها در رینگ و کفپوش با مدل استانداردش متفاوت است. طبق تصاویر منتشر شده، GLA45های وارداتی حتی رینگهای مک دیزاین هم ندارند!
پیشرانه قدرت گشتاور شتاب سرعت (محدودشده) مصرف ترکیبی حجم باک وزن
۲٫۰L-Turbo ۳۸۱hp ۴۷۵nm ۴٫۴sec ۲۵۰-۲۷۰km/h ۷٫۴L/100km ۵۶L ۱,۵۸۵kg

دوقلوهای اسمارت: فورتو ، فورفور
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
سومین و چهارمین محصول ستاره خاورمیانه، مینی هاچبکهایی از برند اسمارت است. این آلمانی حدود ۱۸ سال است که در سه نسل مختلف در بازار جهانی حضور دارد. فورتو سال ۲۰۱۴ وارد نسل سوم شد و اتفاق مهمی برای آن رخ داد: آلمانیها نسل سوم فورتو را باهمکاری فرانسویها ساختند تا آنجاکه اسمارت فورتو و رنو توئینگو هردو از یک پلتفرم بهره میبرند. این آلمانی یک مدل ۵ درب نیز با نام Forfour دارد؛ فورفور برخلاف فورتو که در فرانسه تولید میشود، خط تولیدش در اسلوونی است.پیشرانه قدرت گشتاور شتاب گیربکس سرعت مصرف ترکیبی حجم باک وزن
فورتو ۰٫۹L-Turbo ۹۰hp ۱۳۶nm ۱۰٫۴-۱۰٫۷sec ۵ دستی
۶ دوکلاچه اتومات
۱۵۴km/h ۴٫۲L/100km ۳۵L ۹۰۰kg
۱٫۰L ۷۱hp ۹۱nm ۱۴٫۴-۱۵٫۱sec ۱۵۱km/h ۴٫۱L/100km ۸۸۰-۹۳۵kg
فورفور ۰٫۹L-Turbo ۹۰hp ۱۳۶nm ۱۱٫۲sec ۱۶۶km/h ۴٫۳L/100km ۳۳L ۹۹۵kg
۱٫۰L ۷۱hp ۹۱nm ۱۴٫۴-۱۶٫۲sec ۱۵۱km/h ۴٫۲L/100km ۹۷۵kg
در اواسط ۲۰۱۶ اسمارت نسخه بهروزشده هردو خودرو را با امکاناتی جدید معرفی کرد که اکثرا سفارشی بودند. پایه نگهدارنده تبلت (مختص آیپد ایر)، شیشههای دودی عقب (برای فورفور) و پکیج Urban Style که تعلیقی کوتاهتر، سراگزوز کرومی، زه مشکی رنگ گلگیر و فرمان سه شاخه با روکش چرمی دارد، از مهمترین امکانات تازه اسمارت برای این خودروست. این دو مدل اسمارت، که هنوز به ایران نیامدهاند، در اروپا با قیمت پایهای ۲۰ تا ۲۲ هزار دلار تحویل مشتریان میشود.