پورشه باکستر واقعا نیازی به طراحی مجدد کلی و بازنگری اساسی در طرح اولیه ندارد. از زمان معرفی این مدل در سال 1997 تقریبا هر سال شرکت پورشه با بهروزرسانی این خودرو احساس مدرن بودن و کاملا رقابتی را در آن زنده نگه داشته است.


حتی در مدلهای سالهای آخر، باکستر به عنوان معیاری برای خودروهای کلاس خود باقیمانده و با برندهشدن در مسابقه بهترین اتومبیلهای خوشرکاب، جایزه دیگری را به افتخارات خود اضافه کرده است.

با وجود برتری انکارناپذیر خودروهای پورشه، باکستر 2013 روی یک پلتفرم جدید سوار شده است. طول کلی در این نسل از باکستر حدود سه سانتیمتر و فاصله بین محور عقب و جلو حدود شش سانتیمتر کشیده شده است. سفتی پیچشی 40 درصد بوده و مرکز ثقل خودرو هم حدود 0.5سانتیمتر پایینتر آمده است.

برای تحت کنترل در آوردن کل حجم ماشین به شکل گستردهتری از آلومینیوم استفاده شده تا کل ماشین سبکتر از قبل شود. بر اساس اعلام شرکت پورشه وزن این خودرو 1307 کیلوگرم بوده که حدود 24.5 کیلوگرم از نمونه قبلی سبکتر است.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگبا توجه به اینکه مدل جدید پورشه باکسترS سبکتر از نمونه قبلی است به نظر میرسد که استفاده از پلتفرم جدید در کل، ایده چندان بدی نباشد.

یکی از چیزهایی که اساسا در پورشه باکستر تغییر نمیکند، موتور تخت شش سیلندر آن است. تجدید نظر در طراحی سر سیلندر، مدخل جدید و اگزوز با محدودیت کمتر باعث افزایش ده اسب بخار قدرت در 6700 دور بر دقیقه شده است.مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

میزان مصرف سوخت در پورشه باکستر 2013 اس حدود 15 درصد بهبود یافته است. مدل باکستر2013 اس با حفظ موتور تخت شش سیلندر 3.4 لیتری با افزایش قدرت پنج اسب بخاری به 315 اسب بخار در 6700 دور بر دقیقه رسیدهاند.

،طول ماشین 4.38 متر، عرض اتومبیل 1.80 متر و ارتفاع آن 1.28 متر است.مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

با توجه با اینکه طراحی مجدد پورشه کیمن کوپه در دست انجام است، میتوان انتظار داشت که در آیندهای نهچندان دور اتومبیلی مانند باکستر اسپایدر ظهور کند.

یکی از تفاوتهای عمده این مدل با اتومبیلهای اسپرت قبلی پورشه، احساس مناسبی است که فرمان اتومبیل هنگام بازیکردن در دستان شما ایجاد میکند. این فرمان به لطف وزن سبکتر، دارای دقت زیاد و همزمان درگیری کمتری است.

ابعاد بیشتر این پلتفرم جدید باعث شده که رانندگی با سرعت بالا بسیار آسان شود. شاید نسبت به مدلهای قبلی احساس فرزی و چالاکی در این مدل کمتر شده باشد، اما احساس امنیت با باکستر 2013 S به همان مقدار افزایش یافته است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

در نسل جدید باکستر به طور طبیعی شاهد یک ظاهر جدید تهاجمیتر و عجیب و غریبتر هستیم. مدخلهای بزرگ هوا در کنار چرخ عقب و چراغهای جلو محصول همین طراحی عجیب و غریب است. گلگیرهای جلو مانند تمامی پورشهها از محل صندلی راننده به وضوح قابل مشاهده هستند.

کیفیت قطعات پلاستیکی به کار رفته در داخل ماشین به قدری بالاست که به نظر روکش چرم آپشن غیرضروری به نظر میرسد. صندلیهای ماشین هم اقتباسی از پورشه 911 بوده و آسایش و راحتی زیادی برای سرنشینان به همراه دارد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
قیمت مدل پایه باکستر از 100میلیون تومان آغاز میشود. بسیاری معتقدند پس از تست و مقایسه با دیگر همتایان خود، این خودروی اسپرت در صدر قرار میگیرد.در این لینک می توانید صدای مدلهای باکستر را بشنوید.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Manual Porsche Doppelkupplung (PDK)
Layout / number of cylinders 6 6
Displacement 2.7 l 2.7 l
Engine layout Mid-engine Mid-engine
Horsepower 265 hp 265 hp
@ rpm 6700 rpm 6700 rpm
Torque 206 lb.-ft. 206 lb.-ft.
Compression ratio 12.5 : 1 12.5 : 1
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Manual Porsche Doppelkupplung (PDK)
Top Track Speed 164 mph 162 mph
0 - 60 mph 5.5 sec 5.4 sec (5.2 s Sport +)

جام جم آنلاین: caranddriver - منبع: آتنا حسن آبادی