مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
فراهم ساختن مقدمات آزمون یک خودرو، به خودی خود کار دشواری است و هماهنگی های خاصی را می طلبد. حال اگر این خودرو به تعداد بسیار محدودی در بازار کشور باشد ، این هماهنگیها به مراتب دشوارتر از همیشه میشود که گاها چندین روز هم به طول میانجامد. رنو داستر یکی از همین دست خودروهاست که پس از انجام مراحل اداری تحویل گرفته و در شرایطی آنرا برای تست و آزمونی همه جانبه به کوهستان های اطراف تهران بردیم که حدود ۲ سال از رونمایی رسمی مدل تک دیفرانسیل آن انجام گذشته است . رنو در پروژه بلندمدت خود، برنامه تولید داستر به عنوان یک کراس اوور کامپکت در کشورمان را گنجانده که البته با توجه به شرایط فعلی بصورت دو دیفرانسیل حدود ۱۱۰ میلیون تومان توسط شرکت نگین خودرو عرضه میشود . داستر در هنگام ورود به بازار، دو رقیب اصلی پیشرو داشت؛ چری تیگو اتوماتیک و سوزوکی گرندویتارا. هر دو این اتومبیلها سال هاست که در این بازار حضور دارند و به عنوان به روزترین SUVهای ارزان قیمت تر به نسبت مدل هایی چون RAV4 ، IX35 و اسپورتیج در کشور شناخته می شوند.
این که داستر تا چه میزان توانسته سهمی در بازار شاسی بلندهای نسبتا ارزان قیمت داشته باشد، سوالی است که در ادامه پاسخ آن را پیدا خواهیم کرد.
آزمون جاده و خارج از جاده زیر پوسته داستر در حقیقت همان تندر۹۰ خودمان پنهان است که رنو در آن به غیر از دودیفرانسیل هوشمند شریک تجاری خود (نیسان) و موتور مگان ۲٫۰ ، تقریبا از تمامی قطعات تندر۹۰ استفاده کرده است. پس داستر در همین ابتدای کار یک گام از رقبای خود جلوتر است، چرا که ظاهرا در بحث تأمین قطعات یدکی مشکلی پیشرو نخواهد داشت. برای شروع تست از آنجایی که اتومبیل فاقد پلاک بود آن را با خودروبر تا ابتدای جاده کوهستانی مورد نظر حمل کردیم.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مسیر انتخابی برای تست داستر همان جاده ای بود که قبل تر از این تویوتا لندکروزر و پرادو را مورد بررسی قرار داده بودیم. موقعیت قرارگرفتن در پشت فرمان، تفاوت چندانی با تندر۹۰ ندارد. تنها تفاوت ها در طرح جدید غربیلک فرمان، نشان دهنده ها و البته رودری ها است که ظاهر لوکس تری به داستر داده است. آزمون اول توانایی حرکتی در مسیر آسفالته بود. موتور با همان صدای آشنای تندر۹۰ استارت می خورد و جالب اینجاست که به همان میزان هم در داخل اتاق شنیده میشود. شتابگیری در شرایطی انجام شد که چهارسرنشین به همراه وسایل عکاسی در داستر حضور داشتند. اگر از جمله علاقه مندانی هستید که به بحث شتاب صفر تا صد کیلومتر اهمیت میدهید باید بگوییم که در داستر باید این نکته را کمتر مدنظر قرار داد. چراکه با وجود گشتاور ۱۴۸ نیوتنمتری که عملا در دورهای پایین دور از دسترس است، باید قید سبقت گیری های سریع را در جاده های کوهستانی زد. این گشتاور در دور ۳۷۵۰ موتور، به کارآمدترین حد خود میرسد. اما مشکل اینجاست که درصورت وجود شیب مخلاف و حضور سرنشینان، داستر حتی در دنده یک هم اصطالحا کم می آورد. دراین میان نباید از نقش گیربکس ۵ سرعته دستی آن هم غافل شد. چرا که همان مشکل همیشگی تندر۹۰ یعنی نزدیکی فواصل بین دنده ها را دارد و باید با تمرین و ممارست بسیار به تعویض دنده با آن پرداخت.

با این حال پرواضح است که از این خودرو نباید انتظار توانایی های یک آفرود قوی همچون لندکروزر را داشته باشیم چرا که علی رغم وجود سیستم دودیفرانسیل هوشمند، بیشتر مناسب سفرهای پیک نیکی است. سیستم تعلیق آن نیز دقیقا همانی است که در تندر۹۰ تکرار شده است. رنو برای داستر تعلیق جناغی مکفرسون را درنظر گرفته تا توانایی های حرکتی آن بیشتر به خودروهای شهری شبیه باشد. سیستمی که باعث میشود تا داستر در مانورها کاملا در کنترل راننده باشد. با پایان یافتن تست مسیر آسفالت به داستر نمره قبولی میدهیم و نوبت به آزمودن توانایی های خارج از جاده ای آن میرسد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
وجود قفل دیفرانسیل در داستر این امکان را به راننده میدهد تا با انتخاب یکی از سه حالت دو دیفرانسیل، Auto و تک دیفرانسیل مسیر مورد نظر خود را به راحتی طی کنید. البته تأکید میکنیم که داستر بهترین عملکرد خود در مسیرهای خارج از جاده ای را در حالت Auto به نمایش میگذارد. مشکل دیفرانسیل این است که نیرو را به صورت هوشمند تنها به محور جلو و عقب هدایت میکند، نه به تمامی چرخ ها، به همین دلیل هم اگر در عبور از یک مسیر یک چرخ اتومبیل در هوا معلق بماند، نیروی موتور همچنان به آن چرخ منتقل می شود و داستر عملا نمیتواند آن مسیر را پشت سر بگذارد. زوایای ورود و خروج تعریف شده برای آن ۳۰ درجه در جلو و ۳۶ درجه در عقب ست که برای یک کراس اوور کامپکت زوایای مناسبی به شمار میرود. اما همین نیروی اندک موتور باعث میشود که به انتخاب مسیرهای پیشرو، بیشتر فکر کنید. طراحی و امکانات رفاهی داستر نتیجه مشاوره و هم فکری دو کمپانی رنو و نیسان است که استفاده از قطعات مشترک آنها در نهایت اتومبیلی را خلق کرده که امروزه جزوء ارزانترین SUV های جهان شناخته میشود. گرچه با وجود عنوان ارزان در میان شاسی بلندهای جهان نباید از آن طرحی زیبا و چشم نواز داشت، اما در کل داستر از نظر طراحی ظاهری نمره خوبی نمیگیرد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
داخل کابین هم به همین منوال است وهمه چیز در نهایت اعتدال و البته کارآمدی شکل گرفته است. لازم به ذکر است که نمونه مورد آزمون، از سری اول داسترهای تولید شده است و این روزها داستر با طراحی فیس لیفت شده خود در بازار جهانی به فروش می رسد که عمده ترین بخش های فیس لیفت شده در آن شامل تزئینات و تریم داخلی است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
داستر در میان چری تیگو و سوزوکی گرند ویتارا، مطمئنا ظاهر بیابانی تری دارد و همین نکته باعث می شود که در صورت عرضه مشتریان بیشتری داشته باشد. دقت داشته باشید که داستر مورد نظر ما گرچه در نمای داخلی حرف چندانی برای گفتن ندارد، اما با داشتن مزایایی چون فراوانی قطعات یدکی، به راحتی می تواند رقبای داخلی خود را به چالش بکشد. در بحث تجهیزات فنی بهره گیری از کنترل کننده هایی نظیر ABS، EBD، EBA موجب شده تا ترمزگیری با این ۱٫۳ SUVتنی راحت تر شده و برخورداری از سامانه های ESC (کنترل پایداری)، CSV (کنترل فرمان پذیری) و ASR (کنترل کشش) هم با افزایش توانایی های پایداری، ایمنی آن را تامین کند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
در واقع ترکیب تجربه نیسان در ساخت SUVهای کارآمد و رنو در تولید خودروهای اقتصادی، محصولی خلق کرده که توانسته است از Euro-NCAP سه ستاره ایمنی دریافت کند. وضعیت بازار و قیمت ۱۰۹ میلیون تومانی، قطعا مهمترین موردی است که سرنوشت داستر در بازار داخلی کشورمان را رقم خواهد زد. قیمتی که در ابتدا برای مدل ۲ دیفرانسیل پیش بینی شده بود، عددی حدود ۱۰۵ میلیون تومان بود که امروزه با بالا رفتن قیمت ارز، قیمت آن به ۱۰۹ میلیون تومان رسیده است . اگر قیمت داستر در بازارهای جهانی را ۱۴ هزار دلار در نظر بگیریم حتی با احتساب دلار ۳۵۰۰ تومانی هم به رقم ۴۹ میلیون تومان میرسیم و با درنظر گرفتن مالیات و عوارض گمرکی و حضور واسطه ها در به این قیمت کنونی میرسد که برای یک خودروی ارزان ۱۴ هزار دلاری قیمتی غیرقابل باور است. با تمام این حرفها اگر رقبای داستر را تنها چری تیگو اتوماتیک، سوزوکی گرندویتارا و پیکاپ پاژن بدانیم، داستر با تفاوت قیمتی زیاد از چری تیگو و پاژن فاصله گرفته و به ویتارایی نزدیک خواهد شد که در رده قیمتی ۱۲۰ تا ۱۳۰میلیون از مزیت چند سال عرضه در کشورمان بهره میبرد. در مقابل داستر با تکیه بر مصرف سوخت ۸ لیتری (به صورت ترکیبی) از مزایایی چون فراوانی قطعات یدکی و جدید بودن اتاق بهره میبرد که در صورت عرضه مداوم و بی وقفه کارخانه برای مصرف کننده ایرانی قابل چشم پوشی نیست.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ