حرف از کیا موتورز به میان آمد و دوباره سر زخم کهنه باز شد. ما و آنها، صنعت خودروسازی ما و صنعت خودروسازی آنها، کار جدی را بیش از 30 سال پیش با هم آغاز کردیم. آنها امروز دنیا را فتح کردهاند و ما بر سر قیمتگذاری پراید امروز و فردا میکنیم.

به گزارش پارس تیونینگ به نقل از بازار خبر، چرا راه دور برویم. همین ریو. سدان سایز متوسطی که اصلاً سال 2000 آمده بود جانشین پراید شود. پراید به حافظه تاریخ پیوست و سه نسل ریو هم آمد و رفت ولی در ایران ما هنوز آنها را داریم تولید میکنیم و راستش خوب هم میفروشیم.
از این حرفها بگذریم. ریو 2013 آمده است. تنها شباهتش با ریوهای موجود در ایران، همان اسم Rio است! این خودرو مدل جدید نسل سوم تولیدات است. میگویند پلتفرم ریوی جدید همان هیوندای Accent است. راستش اگر همین هیوندای هموطن نبود، کیا هرگز به این جاها نمیرسید.
از ریوی جدید هم هاچبک 3 درب ساخته شده و هم سدان و هم هاچبک 5 درب. پیشرانهها هم شامل 1.2، 1.4 و 1.6 لیتری میشوند. تصورش را کنید برای این خودرو جعبهدنده 4 و 6 سرعته اتوماتیک در نظر گرفتهاند. راستی از ریو اتوماتیک سایپا چه خبر؟
امکانات
گیریم که زد و اطلس خودرو هوس کرد این خودرو را وارد کند. یا شاید رفقای صنف نمایشگاهدار به فکر عرضهاش افتادند. آن وقت تکلیف من و شما چیست؟ باید بدانیم چه دارد و چه ندارد. نباید؟
خُب پس در جریان باشید که ریوی جدید در 3 تیپ فروخته میشود؛ LX، EX و SX. طبیعی است که مدل SX فولترین و در حقیقت گرانترین مدل است.
رینگهای دو مدل اول 15 اینچی و رینگ مدل فول 17 اینچی است. سیستم تعلیق ریوی جدید با عبارت تیون/اسپرت معرفی شده است. آینهها برقی روی مدل EX آپشن و روی مدل SX استاندارد است. سانروف برقی فقط روی SX آن هم به صورت آپشنال قرار خواهد گرفت. همه تیپهای ریو با چراغهای مالتیرفلکتور 2 لنزه هستند. والا مرسدس هم خیلی وقت نیست که از این فناوری بهره میبرد.
ریو 2013 فقط روی نسخه فول به چراغهای LED مجهز است.
برف پاککنهایی با حرکت متغیر، قفل مخزن سوخت، گرمکن شیشه عقب و اگزوزهای دوگانه از امکانات استانداردی هستند که روی همه مدلها نصب شده است. تیپ SX سیستمی دارد که احتمالاً مشتری مدرن امروزی خیلی با آن رابطه برقرار میکند. کاربر گرافیکی/کامپیوتری UVO که آن را شرکت مایکروسافت طراحی کرده است.
از دیگر مشخصات SX میتوان به دوربین عقب، رادیو ماهوارهای Sirius، چهار اسپیکر، آنتن وایرلس، استارت دکمهای، دکمههای فول کنترلی روی فرمان، سیستم فعالکننده مصرف سوخت، روشن/خاموش شدن خودکار چراغها، جادستی و محل قرارگیری بطری وسط صندلیهای عقب اشاره کرد. کامپیوتر سفری، کروز کنترل و چراغ نقشهخوان هم که روی همه مدلهای قدیمی کیا هم دیده میشود.
روی صندلیها میتوان پوشش بهتری نسبت به اپتیما و سراتو را مشاهده کرد. ریوهای جدید در فولترین مدل خود به صندلیهای چرمی واقعی مجهز هستند. برای اولینبار روی همه تیپها نیز میتوان صندلیهای 6 جهته راننده را دید. این در حالی است که گرمکن صندلی برای تیپ SX آن هم فقط به صورت آپشن در نظر گرفته شده است. در ضمن صندلیهای عقب به صورت 60 به 40 تا میشوند.
غربیلک فرمان، قسمتی از داشبورد، کنسول و پنلهای داخلی دربها همگی چرم هستند. همه دستگیرههای بیرونی و داخلی و همچنین نوارهای تزئینی از جنس فلز آبکاری شده هستند.
از نظر ایمنی مدلهای 2013 دو ایربگ جلویی، 2 ایربگ زانویی و 2 ایربگ سرتاسری پردهای دارند. کمربند پیشکشنده 3 نقطهای، تنظیم ارتفاع صندلی راننده با آینه و سیستم ISG را نیز به لیست توانمندیها اضافه کنید. سیستم آخری، مکانیزمی است که به کمک آن پیشرانه در حالتهای بیکار خود مانند پشت چراغ قرمز، به منظور صرفهجویی در مصرف سوخت به صورت نیمه خاموش درمیآید.
چندی است کیا از سیستمهای HAC (عدم حرکت در سربالایی) و TPMS (مدیریت کنترل فشار تایرها) استفاده میکند.
آنچه کیا به عنوان قوای محرکه برای ریوی جدیدش در نظر گرفته، پیشرانهای است که از نظر حجم برای ما آشنایی دارد؛ 1600 سیسی. باید این را هم در نظر گرفت که برای نسخه 2013 از فناوریهایی چون CVVT (زمانبندی متغیر مستمر) و GDI(پاشش مستقیم سوخت) استفاده شده است. جعبهدندهها نیز شامل مدلهای 6 سرعته دستی یا 6 سرعته اتوماتیک با کنترل الکترونیکی میشوند.


نظر دیگران
خوشبختانه یا متاسفانه هنوز این خودرو به ایران نیامده تا از نزدیک بررسیاش کنیم. به همین خاطر نظرات خارجیهایی که آن را راندهاند را جویا شدهایم.
سایت JD-Power نخستین نکته مهم این کرهای را، ایمنیاش میخواند. با حضور 6 ایربگ و ترمزهای دیسکی برای هر چهار که به سیستمهای ABS و EBD مجهز هستند، رقیبی است برای بسیاری از اروپاییهای همکلاس که در خانواده سدانهای اقتصادی قرار میگیرند. کسب نمره 4 از 5 از موسسه NHTSA (موسسه ملی بزرگراههای آمریکا) این گفته را تضمین میکند که ریو 2013 برای حضور در بازارهای جهانی آمادگی لازم را دارد.
سایت Auto Trader نیز در بررسی خود مصرف سوخت مناسب، پیشرانه پربازده، صندلیهای راحت و مقرون به صرفه بودن ریو 2013 را در زمره نکات مثبت آن قرار میدهد. به گفته نویسنده این سایت، کیا موتورز در طراحی این محصولش از 100 در 100 تواناییهای خود بهره برده است.
اما سایت Leaf Lane در مطلبی انتقادی اگر ریوی فوق را یک خودروی خوب برای خانوادهها معرفی میکند ولی در ادامه عدم توانمندیهای حداقلی در مانورهای اسپرت آن را به چالش میکشد. چیزی که حداقل در نمونههای قبلیاش دیده میشد. استفاده از فنربندی نرم اگرچه سواری را راحتتر کرده است ولی پیچیدنهای تند و تیز را با ریسک انحراف روبهرو میکند.
سایت معروف Consumer Guide با نمایش جدول و نمودارهایی، نکات مثبت و منفی ریو را به تصویر میکشد. بالاترین نمره به میزان مصرف سوخت برمیگردد و پایینترین نمره نیز به راحتی صندلیهای عقب اشاره میکند.
وبسایت Best Cars نکات مثبت این خودرو را امکاناتی میداند که برای بسیاری از همکلاسان آن یک آپشن هزینهای محسوب میشود. در مقابل بزرگترین نکته منفیاش نیز هندلینگ نه چندان گوش به فرمانش معرفی شده است.
سایت قدیمی Cars در گزارشی کوتاه مزایای آن را جنس مناسب روکش صندلی (در مدل SX) و شادابی جعبهدنده (در مدل اتوماتیک) معرفی میکند. در ادامه دکمه فعالکننده مکانیزم Eco و فضای اندک سرنشینان عقب را به عنوان معایب این خودرو برمیشمرد.
دست آخر سایت Edmunds را میبینیم که در بخش (+) به طراحی تحسینبرانگیز داخلی و خارجی اشاره میکند. استفاده از مواد مرغوب را نیز یکی از برتریهای آن میداند. اما در بخش (-) باز هم به همان ایراد فرمانپذیری و عدم توانایی در مانورها اشاره میکند.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ