اين روز ها پاي بسياري از خودرو هاي اسپرت و نيمه اسپرت به اين مملكت باز شده است . از مازراتي SLS و گرفته تا باكستر و و بعد از آن خودرو هاي كره اي . همه و همه قطعا بازاري از ايران را هدف گرفته اند كه مدتها بود كسي در ايران به آن فكر نكرده بود . شايد بتوان روند تبديل شدن خودرو از يك كالاي تجملي به يك كالاي ضروري و تفريحي را به خوبي احساس كرد .
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

امروزه خودرو هايي خريده مي شود كه صرفا جهت تفريح و ترشح آدرنالين ساخته شده اند و خودرو هايي كه فقط و فقط جهت انجام رسالت حمل و نقل خانوادگي و آرام . حالا هنر خودرو سازان زماني خود نمايي مي كند كه بخواهيد اين دو را با هم تركيب كنند و خودرو هايي سرگرم كننده و در عين حال جذاب به مشتريان تحويل دهند .

از تاريخ نوردي بگذريم و به اين كره اي زيبا بپردازيم . كيا كوپ خودرويي اسپرت است . ابعاد ، شكل ظاهري ، پدال شيفتينگ پشت فرمان و همه و همه نشان از يك خودرو اسپرت است به غير از پيشرانه ... . كمي تاسف انگيز است اين خودرو فقط 154 اسب بخار قدرت دارد . چرا نبايد موتور 175 اسب بخاري كيا روي اين خودرو نصب مي شد . خودرو اي كه در بدو استقرار در پشت فرمان و مشاهده پدال شيفتينگ ها و ارتفاع كم خودرو ، نا خواسته شما را به چالش مي طلبد حسي كه كمتر با نشستن در مزدا 3 جديد به شما دست مي دهد مزدايي كه تمركز بيشتري بر روي يك خودرو خانوادگي كرده است . اما سراتو كوپ در اين سر شاخ مبارزه را از پيش باخته است .

از فكر و خيال يك سراتو كوپ قوي تر بيرون آمده و به سراغ واقيعت موجود و تحليل آن بپردازيم . نمي خواهم ليستي بلند والا از مشخصات فني آن برايتان بنويسم ، مي توانيد به راحتي با كليك ساده و اين لينك را بررسي مشاهده كنيد و از زير و بم اين خودرو سر در بياوريد . در اين مطلب كار بيشتري با اين خودروداريم كه مهمتر از اعداد و ارقامند .

طراحي ظاهري

شكل ظاهري كيا از سال 2009 به بعد دچار تغييرات اساسي شده است كه به راحتي مي توان روند ايجاد يك روح آلماني – كره اي را در اين كمپاني احساس كرد . طراحي كه شكل ارتقا يافته آن از كيا اسپورتيج 2010 آغاز و به ما بقي فرزندان اين خودرو ساز به ارث رسيد .

كيا سراتو كوپ هم از اين جهش ژنتيكي بي بهره نمانده و ظاهر آن كاملا مطابق با سليقه حاكم بر بازار جهاني است . تنها نكته قابل تامل در ظاهر اين خودرو درب هاي نسبتا بزرگ و كشيده آن است كه جز لا ينفك اين كلاس خودرو هاست كه بايد ديد كه در مروز زمان كيفيت خود را حفظ مي كند يا نه ،پس تا تست اين خودرو در كلوپ 100 هزارتايي صبر كنيد .

كيا سراتو كوپ از ظاهري اغراق آميز بهره مي برد ، ظاهري كه از فريب خريداران خود كمال استفاده را برده و خود را ميان رقبا متمايز مي كند . اجزايي مثل دفيوژر اين وهم را به شما القا مي كند كه شما خودرويي وراي يك موتور 2 ليتري را خواهيد داشت كه انصافا اينطور نيست و كيا كوپ مي توانست خيلي بيشتر از اين ها اسپرت باشد .

طراحي داخلي


فضاي داخلي كابين كوپ ، فضايي ساده و دوستانه است اما شايد خيلي از طرافداران اين سبك خودرو ، به دنبال فضايي جسورانه تر ، مدرن تر و كمي خلاقانه تر هستند . طراحي كه شايد در مزدا 3جديد راحتر بتوان پيدا كرد . غربيلك در دست بخوبي جاي مي گيرد و حس كنترل خوبي را القا مي كند .


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
سيستم صوتي با امكانات بسيار كم و جنس نه چندان مناسب تجهيزات داخلي بيشترين نكته آزار دهنده است اين خودرو است ولي در مجموع بر خلاف خودرو هاي ژاپني ، محيطي صميمانه را به شما القا ميكند .

فضاي پاي سر نشينان عقب نيز با در نظر گرفتن نوع كابين ، مناسب و نسبتا جادار مي باشد .

بزن بريم


خوب مي رسيم به قسمت مورد علاقه شما خوانندگان عزيز و از طرفي دلهره آور براي صاحب خودرو . پشت فرمان نشسته ، فرمان و صندلي را تنظيم و DCS را خاموش مي كنيم .

خودرو را روي حالت دستي با حالت تعويض دنده پدال هاي پشت فرمان گذاشته و به راه مي افتيم . شتاب خودرو با توجه به سيستم فنر بندي خشك خيلي محسوس نبوده اما با توجه به سرعت سنج خودرو كمي احساس رضايت بيشتري مي كنيد ، اما نبايد از اين موتور با اين قدرت توقع بيشتري داشت .

تعويض دنده ها سرعت چندان بالايي ندارد كه براي خودرويي در اين طيف قيمت خيلي دور از ذهن نيست ، نبايد انتظار يك نيسان GT-R را از كيا سراتو كوپ داشت ، اما نحوه كاهش دنده ها خيلي معقول نيست و حتي در سرعت هاي بالا تعادل خودرو با درگير شدن ترمز موتور بر هم مي زند كه شما ناگزير مجبور به تمركز روز دور موتور و تعويض آن در بازه هاي خاص مي باشيد كه براي يك خودرو به ظاهر اسپرت قابل قبول نيست . پدال هاي ترمز و گاز از طول مناسب و بازه فشاري برخوردار بوده و رانندگي نرمي را فراهم مي كنند .

فرمان پذيري خودرو كمي كند است اما كاملا پايدار عمل مي كند از طرفي با توجه به فاصله كم اكسل ها ، هنگام Oversteer شدن خودرو به سادگي مجددا تحت كنترل در مي آيد كه اين فاكتور و نقطه ثقل پايين حس اطمينان بالايي هنگام عبور از پيچ را به راننده مي دهد .


لپ كلام :

كيا خودرو است كم هزينه ، با افت قيمت بيشتري نسبت به خودرو هاي ژاپني و طبيعتا كيفيت پايينتر . سراتو كوپ نيز خودرويي با توانايي هاي حركتي قابل قبول وشكل و شمايلي شكيل . اگر به دنبال يك خودروو اسپرت با توانايي هاي فوق العاده هستين ، اين خودرو شما را نا اميد خواهد كرد ، اما اگر مي خواهيد خودرويي نسبتا خاص ، با هزينه كم و از همه مهمتر ، مفرح سوار شويد ، اين خودرو را به شما پيشنهاد مي كنم .